Voorlopig ontzien de supers hun telers nog Amerikanen schieten te hulp 'Jumbo-klanten helpen telers' Een Avond met Redmond O'Hanlon IN HET NIEUWS 3 1 ov mm 10 LTO Nederland deed donderdag een beroep op supermarkten om niet te profiteren van de afgeno men vraag door lagere inkoopprij zen af te dwingen. „Wij zullen telers niet actief om een lagere prijs vragen", laat Jum bo weten. „We sluiten niet uit dat dit elders in de markt wel gebeurt en dat we dit voorbeeld dan moe ten volgen. Jumbo hanteert altijd de laagsteprijsgarantie: als er ande re supermarkten zijn die groente en fruit wél tegen een lagere prijs gaan aanbieden, passen wij onze prijs aan." Net als inkooporganisatie Super unie (onder meer Plus), laat Al- bert Heijn weten dat bestaande contracten met leveranciers geres pecteerd worden. Albert Heijn voorziet dat de afnemende vraag op de lange termijn wel tot lagere prijzen zal leiden. Lidl vindt het te vroeg om op de situatie te rea geren, Aldi kon gisteren geen reac tie geven. Landbouworganisatie LTO heeft geopperd om telers juist meer te gaan betalen om te voorkomen dat zij failliet gaan. De Jumbo laat weten dat klanten sinds enkele dagen meer groente en fruit uit Nederland kopen, om de telers te steunen. Daarmee lijkt er sprake van 'pa triottisch consumeren': om de ge volgen van de Russische boycot voor Nederlandse bedrijven te be perken, worden er meer produc ten van eigen bodem gekocht. Gisteren werden voor het eerst sinds 2011 aanvallen uitgevoerd in Irak door Amerikaanse vliegtui gen. F-i8 bommenwerpers van de US Navy bombardeerden zware mobiele artillerie waarmee IS-een- heden Koerdische stellingen nabij de stad Erbil beschoten. Die be schietingen zouden dichtbij daar aanwezige Amerikanen en Ameri kaanse faciliteiten komen, zo lichtte admiraal John Kirby de aanval toe. Obama gaf donderdag toestemming voor luchtaanval len. „Als we in een situatie ver zeild raken waarin onschuldige mensen worden bedreigd met vre selijk geweld, hebben we een mandaat van de Iraakse regering om in te grijpen", zei hij. Feitelijk biedt de Amerikaanse president de helpende hand aan in paniek verkerende Iraakse christenen, omsingelde moslim minderheden en de recent weer door IS teruggedrongen Koerden. De Amerikaanse media hebben de laatste dagen met name het leed van de Iraakse christenen uit vergroot. Die zouden volgens de propagandamachine van het ge welddadige IS mogen kiezen uit een dood door honger of ont hoofding. Ook de tragedie van de tienduizenden Yezidi's, een mos limminderheid die in afgrijselijke omstandigheden ingesloten zit op een bergtop in Noord-Irak, is voor veel Amerikaanse commenta toren niet langer aan te zien. Als de VS deze mensen niet 'bevrij den' en begeleiden naar veiliger gronden, dreigt een ware genoci de op een kale berg. Obama treft IS nog geen dag na dat hij toestemming had gegeven voor 'gelimiteerde luchtaanval len'. Een meerderheid in de Twee de Kamer steunt de Amerikaanse luchtacties in Noord-Irak, zo bleek gisteren uit de reacties. Het kabinet roept de circa too Neder landers in de Koerdische regio Er- bil op te vertrekken, als dat veilig kan. Het gebied wordt bedreigd door de opmars van IS- strijders. Maandag 15 september ^.21 September 201 BENODIGD AANTAL WIJKAGENTEN HUIDIG AANTAL WIJKAGENTEN PER POLITIEREGIO Noord-Nederland Oost-Nederland Midden-Nederland Noord-Holland Amsterdam Den Haag Rotterdam Zeeland - West-Brabant Oost-Brabant Limburg infographic JD/DPd I foto Roger Dohmen/HH door Jeite Posthumus LEIDSCHENDAM - Marktleiders Al- bert Heijn en Jumbo gaan voorlo pig geen bodemprijzen bedingen bij telers, als deze door de Russi sche importstop met overschotten komen te zitten. Maar zekerheden hebben de telers nauwelijks. pagina 13: Economische gevol gen Russische boycot door Bob van Huët WASHINGTON - Vooral onder druk van de media in eigen land heeft de Amerikaanse president Barack Obama de aanval ingezet tegen het recent gestichte kalifaat van de ter roristische Islamitische Staat (IS) in Irak en Syrië. De wereldberoemde reisboekenschrijver wordt geïnterviewd, hij vertelt over zijn favoriete film, en er is gelegenheid vragen te stellen. tickets zijn nu te koop via www.fitmbythesea.nl 11* 201A Vlagen ZATERDAG 9 AUGUSTUS 2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3