Jakobsen laat zich niet gek maken op ZK Van Vossen begint met winst Terneuzen wint Cofely Cup 34 SPORT INTERVIEW OLEG ROMANISHIN Grootmeester Oleg Romanishin (62) staat tijdens het HZ schaaktoernooi na enig weifelen uitgebreid stil bij de volgens hem uitzichtloze situatie in zijn land. In de barrage van het ZZ kreeg eer ste starter Thomas Verschoor met zijn vosruin Balou VZ een spring- fout aan zijn been. Maar met de su persnelle tijd van 29,42 seconden zette de combinatie uit 's-Heer Arendsekerke toch de druk op de ketel. Yvonne Jakobsen liet zich echter niet gek maken. Met een uit gekiende rit loodste de amazone uit Arnemuiden de merrie Au- si-Ausi in 35,07 seconden foutloos over het parkoers. „Ik had Thomas zien rijden. Super snel, maar hij maakte een foutje op die moeilijke lijn van oxer naar oxer. Daarom reed ik op safe op dat lijntje, want die tijd van hem kon ik nooit ver beteren." In het Z maakte Carolein van de Plasse haar favorietenrol met Del ta Mossel Daddy Cool haar favorie ten waar. De amazone uit Wemel- dinge stuurde de ruin in de barra ge in 28,76 seconden foutloos over de hindernissen. Cindy Perdaen maakte met de vosruin Azzuro een springfout en eindigde als tweede. In de klasse M had de Terneuzen- se meer succes. Ze stuurde de mer rie Barones van de Haan naar de ti tel. In de klasse L ging de zege ver rassend naar Daisy Dekker met de appelschimmel Detroit. De Axelse combinatie verwees Carolein van de Plasse en de ruin Delta Mossel Eros gedecideerd naar de tweede stek. Voor het eerst in de geschiedenis is er op het NK ook plaats voor B-paarden. Hella van der Horst stuurde haar vosruin Exicon in een foutloze rit en naar de titel. Goed voor deelname aan de pri meur van de nationale titelstrijd voor B-combinaties in Ermelo. De amazone uit Dishoek was goed te spreken over de Lexicon-zoon. „Ik heb Exicon gekocht toen hij tweeënhalf jaar oud was. Hij is erg dominant, kijkt in het parkoers nergens naar en heeft veel vermo gen. Ik heb hem zelf opgeleid en dat viel beslist niet mee. Zeker Alleen Steen, dat op de tweede plaats eindigde, wist in de slot wedstrijd Terneuzen verdiend op een gelijkspel (1-1) te houden. Kenneth Triest zette Steen op een i-o-voorsprong, maar Raillison Cristina zorgde met de gelijkma ker dat Terneuzen ongeslagen bleef. Er werd in de finale met vijf teams in een halve competitie op de velden van v.v. Clinge ge speeld. Terneuzen kende een toen hij nog hengst was. Dan viel hij zelfs mensen aan. Met de castra tie zijn die streken verdwenen en nu gaat het super. Hij wil altijd naar de overkant. Het schakelen moet nog beter." moeizame start. In het eerste duel tegen Hontenisse maakte de Bel gische aanwinst Jeffrey van de Guchte het enige doelpunt. Tegen IJzendijke kopte Shurendall van Uytrecht voor Terneuzen vlak voor tijd raak (1-0) uit een vrije trap van Remco van Leeuwen. De aanvoerder van Terneuzen speel de centraal in de verdediging in een team dat voor de rest uit jon ge spelers bestond. De beste wedstrijd speelden de roodzwarten tegen FC Axel. Door doelpunten van Marciano Lekaj, Van de Guchte en Cristina nam de ploeg van trainer Wesley Vis ser een 3-0- voorsprong. Pas in de slotfase deden de Axelaars via Bart Rijckaert iets terug: 3-1. Eindstand: 1. Terneuzen 10 punten, 2. Steen 6, 3. FC Axel 5, 4. Hontenisse 2 (beter doelsaldo), 5. IJzendijke 2. VLISSINGEN - Oleg Romanishin kijkt met een moedeloze blik naar zijn stukken op het bord. De 62-jarige Oekraïener, grootmees ter sinds 1976, heeft door dat hij in de zesde ronde van het HZ schaaktoernooi niet verder gaat komen dan remise. Om vijf voor tien sluit hij sportieve vrede met het Utrechtse jonkie Tycho Dijk huis. Er volgt slechts een korte analyse, waarna de gebogen man opstapt. Romanishin loopt nog langs wat andere topborden om te kijken wat zijn concurrenten doen. Dan wordt hij herinnerd aan de eer der in de week gedane interview- aanvraag. „Goed", had hij op maandag gezegd, „maar ik heb al leen na afloop van een partij tijd voor je." Eenmaal tegenover el kaar gezeten zegt hij vermoeid: „Hou het kort, hè. Een paar vra gen maar." Goed. Maar als ik het dan kort moet houden, wil ik meteen begin nen over de onrust in uw land. U woont in Lviv, tegen de Poolse grens aan. Merkt u desondanks iets van de oorlog tussen Oekraïne en de se paratisten? „Van de oorlog zelf niks. Oekraï ne is een groot land. Er zijn wel militairen uit onze regio die daar vechten namens 'Kiev', maar ik ken er persoonlijk geen. Familie leden of vrienden worden niet naar het oosten gestuurd. En ik zelf ben inmiddels te oud om te vechten." Begrijpt u wat er nu in het oosten van Oekraïne gebeurt? „Vanzelfsprekend. Daar lopen nog altijd mensen rond die gelo ven in Rusland als het Beloofde Land. Het land waar iedereen rijk en gelukkig is. Rusland is heel sterk in het verkopen van dat idee. Maar alleen het idee in stand houden is belangrijk, om de mensen zelf geeft de Russi sche staat nauwelijks. Al die Rus sische doden die er nu in het oos ten van Oekraïne vallen.Mos kou laat het koud. Dat is heel an ders dan de Europese mentaliteit; hier gaan de mensen vóór de idee ën." Heeft de oorlog u verrast? „In zekere zin wel. Toen Oekraï ne nog onder de Sovjet-Unie viel, wisten we: dit gaat een keer in een storten. Toen dat begin jaren negentig opeens heel snel gebeur de, dacht ik: Rusland zal binnen korte tijd wel terugkomen. Maar dat gebeurde niet. Nu, twintig jaar later, verwachtte ik het niet meer." Van de oorlog merkt u in het westen dan nauwelijks iets, maar beïn vloedt de strijd wel het leven in de rest van het land? „Nou en of. Het leven verslech tert. De economie wordt hard ge raakt. Er is een hoge inflatie, ons geld wordt minder waard. Het raakt ons echt allemaal, ook ik ontkom er niet aan. Als Rusland er niet in slaagt het land in te ne men, bereikt Moskou met de oor loog in elk geval dat ons land heel hard getroffen wordt. Oekraï ne werd afgelopen jaar al totaal verarmd achtergelaten door de vo rige machthebbers, en nu kost de strijd ook nog veel geld." „Weet je overigens wanneer ik wel bang was voor de oorlog HELMOND - Peter van Vossen heeft gisteravond zijn eerste compe titiewedstrijd met Fortuna Sittard gewonnen. De uit Zierikzee af komstige voetbaltrainer was in de eerste speelronde van de Jupiler League met zijn Limburgse club met 1-0 te sterk voor Helmond Sport. Istvan Bakx kende een slechtere start bij FC Oss. De Vlissinger verloor met zijn nieuwe club thuis met 4-0 van FC Volendam. Alle doelpunten vielen pas in de zelf? Dat was vier maanden gele den, met al die protesten in Kiev. Als Kiev gevallen was voor Rus land, had ik nog niet geweten wat er met ons in het westen was gebeurd." Is er een oplossing? „Natuurlijk. Als Rusland geen geld meer steekt in de strijd, geen wapens en munitie meer le vert en geen soldaten afstaat, duurt de oorlog hooguit nog een paar dagen. Maar als de Russen zouden willen stoppen, waren ze nooit begonnen. Ik vrees dat dit héél lang gaat duren. Rusland zal niet opgeven en Oekraïne is te groot om helemaal overlopen te worden. De landen zullen elkaar dus blijven bestoken. En de Euro pese Unie en de Verenigde Staten zijn machteloos." Romanishin zit inmiddels op zijn praatstoel. Hoewel hij aan vankelijk te vermoeid is voor een lang gesprek, voelt hij de nood zaak om de situatie goed uit te leggen. Op een makkelijke stoel bij de ingang van de hogeschool weidt hij uit over de geschiedenis van de Sovjet-Unie, van de stad Lviv en het nadeel dat Oekraïne niet bij de Navo hoort. Hij schetst mogelijke scenario's voor de toekomst, maar benadrukt dat het voor iedereen gissen is hoe het afloopt. Maakt de situatie u rouwig? „Ja. Niemand weet wat er nog gaat volgen. Er zullen doden blij ven vallen. Eerdere conflicten waar Rusland bij betrokken was, duurden ook lang." U reist veel. Volgt u in het buiten land alles op de voet? „Zo goed als mogelijk is. Ik kijk hier naar de Duitse televisie, om dat ik ook Duits spreek. Ne derlands is net iets te moeilijk voor me. Maar op het journaal in Duitsland is er nauwelijks aan dacht voor Oekraïne meer. Het gaat voornamelijk over Israel en Gaza." laatste twaalf minuten. Bakx kwam wel op het wedstrijd formulier met een snelle gele kaart. Almere City is de eerste koploper in de Jupiler League. De club won gisteravond met 5-0 van MW. Het duel tussen twee degradan ten uit de eredivisie, Roda JC en RKC Waalwijk, eindigde in het voordeel van het team uit Kerk- rade. Het werd 3-2. De winnende ploeg speelde wel meer dan een uur met tien man. 'De oorlog in Oekraïne raakt ons allemaal' door Lucien Roelandt VROUWENPOLDER - Met een prach tige barrage bezorgden de ZZ-com- binaties gisteren op manege De Eendracht in Vrouwenpolder het Zeeuws kampioenschap springen een fraai slot. Yvonne Jakobsen toonde zich op het hoogste niveau met Ausi-Ausi de beste. door Aector Dooms CLINGE - Terneuzen is gisteravond in Clinge overtuigend winnaar ge worden van de Cofely Cup 2014. De zondag-derdeklasser kon na drie overwinningen niet meer ach tergehaald worden door de concur rentie. Hella van der Horst wordt in Er melo vergezeld van Josje Moerland (Tholen) met Blue Vallay en An van Iwaarden (Eede) en de haar merrie Arida, die de overige start bewijzen in de wacht sleepten. Vrouwenpolder. Zeeuws springkam- pioenschap paarden ZZ: 1Yvonne Jakobsen, Ausi Ausi (Weelr.) 4/0/0/36.07; 2. Thomas Verschoor, Ba lou VZ (Weelr.) 4/0/04/29.42; 3. Wil- ma Stouten, Stoutens Tamara (Weelr.) 4/4/72.51Z: 1Carolein van de Plas se, Delta MosselDaddy Cool (Z- Bev.) 04/0/0/28.7n6; 3. Cindy Per daen, Azuro (Oranjer.) 4/0/4/29.7*1; 3. Yenca Sips, Toplevel's Bella Fortune (Oranjer.) 0/4/4/42.27. M: 1. Cindy Perdaen, Barones den Haan, 0/0/ 63.83; 2. Rick Zoeteweij (Weelr.) 0/7/89.09; 3. Ellen Briquet, Afrovlack (Hulst) 4/210/83.21. L: 1. Daisy Dek ker, Detroit (Vlakter.)0/0/4/30.31; 2. Carolein van de Plasse, Delta Mossel Eros, 0/0/4/3.50; 3.Marit Louwerse, Zelma (Weelr.) 0/0/4/35.18. B: 1Hel la van der Horst, Exicon (Sé-Ros) 0/0/72.0; 2. Josje Moerland, Blue Vally (Eendrachtr.) 0/4/72.0; 3. An van Iwaarden, Arida (Haringr.) 0/8/72.0. Pony's ZZ cat D: 1Marcia Minder- houd, Paris XI (Gouwe Reijers) 23/95.75. M cat DE: 1Stefanie Goe- ree, Maestro CC (Weelr.) 0/0/56.99; 2. Quinty van Tatenhove, Meerkes Pu- rioso (Gouwe Reijers) 4/0/61.28; 3. Linsey van der Slikke, Keybir (Een drachtr.) 4/4/62.47. L cat D: 1Vicky Kalverboer, Verona (Gouwe Reijers) 0/0/0/38.66; 2. Nina de Haas, Armani (Kleppertjes) 0/0/4/37.31; 3. Tessa Steijn, Sunday (Weelr.) 4/4/59.22. L cat C: 1Maxime van Tatenhove, Peter van Wellsituted Farm (Gouwe Reijers) 0/0/68.02; 2. Denise van de Guchte, Ribbon's Keano (Weelr.) 4/0/67.32; 3. Carmen Braspenning, Kelly B (Hulst) 4/0/69.95. L cat AB: 1Miguel Broodman, Vienna (Hulst) 0/0/67.67; 2. Damaris Vink, Gucci (Walcheren) 4/0/71.88. B cat B: 1. Isabelle de Vos, Spot (Weelr.) 0/0/81,0; 2. Obie van Bogaert, Kinkie (Hulst) 0/0/74,5; 3. Nouska Claase, Suullatik's Anytime (PSV Wst-Zws-VI.) 0/0/74,0. B cat AB: 1Imke de Blieck, Bon Jorno (Kleppertjes) 0/76,5; 2. Meriëlle de Zwart, Clinckerland Darco C (Grevelingen) 4/77,0; 3. Jet de Vos, Waterland's Samira (Weelr.) 4/72,0. door Roeland van Vliet Peter van Vossen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34