'Roet van rokende banden in de wijk' 24 WALCHEREN HELIKOPTER Helikoptertrainingen op verschillende locaties; piloten vertrekken dit jaar naar Curasao. muziek dans cabaret - Kloveniersdoelen even jurkjesshop -F HANSWEERT - „Dit is RWS79- Heli kopter, ontvangt u mij?" In de druipende regen tuurt Johan Tis- sink naar de helikopter die verder op boven de Westerschelde vliegt. De portofoon, die hij in zijn hand geklemd houdt, ruist. Er komt geen antwoord. „We krij gen geen contact met de beman ning. Als dat zo blijft moeten we de training afblazen", zegt Tis- sink. Aan boord van de boot van Rijkswaterstaat wachten de drie andere bemanningsleden ook in spanning af. Tissink legt uit dat het overleg met de piloot van de Cougar essentieel is; dan pas we ten ze welke koers en snelheid de boot moet aanhouden. „Bij deze oefening zetten ze via een kabel twee mensen af aan boord. Om ervoor te zorgen dat dit allemaal soepel verloopt, is het belangrijk dat we goede afspraken maken." De helikopter cirkelt ondertussen grote rondes om de boot heen. Met gebaren probeert Tissink dui delijk te maken dat ze proberen contact zoeken via de portofoon. Kort daarop is er toch contact met de piloot: de training kan begin nen. De transporthelikopter nadert langzaam en het hoogteverschil wordt steeds kleiner. De draaien de bladen maken golven in het water. De boot begint te deinen en zeewater spat over de reling. In de opening van de helikopter staat een militair klaar om naar beneden getakeld te worden. Even later bungelt hij vlak boven het dek van het schip. Nu is het voor de piloot een kwestie van goed uitkienen. De ene keer zwiept de man links over de re ling van de boot, dan weer rechts. Met handgebaren maakt de mili tair de piloot duidelijk welke kant hij op moet. Kort daarop staat hij aan boord. Hij koppelt zichzelf los en de kabel verdwijnt weer om hoog. „Het gaat niet altijd in één keer goed", vertelt Tissink. „Een poosje terug ging het nog mis: de heli kopter maakte toen een onver wachte beweging. De vrouw die op dat moment aan de kabel hing, klapte vervolgens tegen de mast van onze boot. Zij had daarna be hoorlijk last van haar rug. Soms vliegt de helikopter ook weieens te laag. Dan zien we mensen in het water belanden." De training met de reddingsheli kopter, die de afgelopen dagen herhaaldelijk werd uitgevoerd op de Westerschelde, is specifiek voor de piloten bedoeld. Het is een vast onderdeel van hun oplei ding. Binnen een paar weken wor den ze klaargestoomd, om vervol gens naar Curasao te gaan. De militair die net is geland op de RWS79 heeft net vijf maanden in Curasao gezeten. Binnenkort moet hij weer terug. „Wat wij vandaag oefenen, heb ik daar nog niet in de praktijk hoeven breng en", roept de man over het luide geluid van de helikopter heen. „Ik denk dat deze training bij de Wad deneilanden vaker in de praktijk wordt gebruikt, bijvoorbeeld bij Als er niet aan de limieten wordt voldaan, gaat de training niet door het oppikken van drenkelingen." De boten van Rijkswaterstaat wor den regelmatig gebruikt bij de he likoptertrainingen. „Dat is wel leuk voor de afwisseling", zegt Ge rard Lavooij, die ook op de RWS79 werkt. „Ze hadden na tuurlijk net zo goed voor grotere schepen kunnen kiezen, maar ik denk dat ze het wel leuk vinden om met onze kleinere en beweeg lijkere bootjes te oefenen. Dat maakt het natuurlijk veel uitda gender om iemand goed af te zet ten dan op zo'n groot, stabieler lig gend schip." Lavooij zou donderdag ook met de helikopter gaan trainen, maar toen ging het op het laatste mo ment niet meer door. „Vanwege de mist en de weersomstandighe den", verklaart hij. De oefening werd toen verplaatst naar Rotter- IIP®1 Hét culturele evenement in Soes MIDDELBURG - De Kloveniersdoe len in Middelburg doet twee da gen dienst als luxe pop-up win kel. Op donderdag 14 en vrijdag 15 augustus strijkt het jurkjeslabel LaDress er neer. „luist omdat wij voornamelijk online verkopen, en daarnaast alleen in grote luxe wa renhuizen, reizen we af en toe naar de klant met onze pop-up store", zegt Simone van Trojen, de vrouw achter LaDress. In het vorige weekeinde deden tachtig coureurs mee aan een driftevenement op het oude Olau-terrein aan de Buitenhaven in Vlissingen. Auto's die beheerst glijdend door bochten worden ge stuurd: dat gaat gepaard met veel lawaai van piepende banden en met veel rook, roet en stank van brandend rubber. Tot groeiende ergernis van Viveka Hekkers, die in de Zeewijk in Oost-Souburg woont, net aan de andere kant van de A58. „De luchtvervuiling waait zo onze wijk in. En dan die herrie nog. Je kunt het hele week einde niet buiten zitten. Bij een andere bewoner van de wijk lag het roet op zijn vijver." Ze heeft daarom een brief ge stuurd naar het college van B en W en de gemeenteraad van Vlis singen. Bovendien heeft ze de kwestie aangekaart bij organisa ties die zich bezighouden volksge zondheid. „Want een deel van de opbrengst van het evenement gaat naar kankerbestrijding, maar wat dacht je van de rook en het roet van verbrand rubber dat ze zelf veroorzaken? Ik maak me zor gen over de volksgezondheid." Drift Challenge by the Sea bestaat sinds 2011. De eerste keer reden 32 auto's mee, dit jaar tachtig. Het parcours werd nat gemaakt om de overlast van geluid te verminde ren. Vorig jaar was er één klacht. De gemeente beraadt zich op de brief en nodigt Hekkers uit bij de evaluatie van het evenementensei zoen. Daarbij wordt ook iemand van de GGD Zeeland betrokken. Westerschelde trainingstoneel voor piloten door Janneke Koster Een vrouw wordt aan boord getakeld, foto Janneke Koster Woordvoerde Defensie goesisgoes.nl zaterdag 16 augustus 18.00-24.00 Bleekveld (voor theater de Mythe) Gratis entree hoofdsponsors door Maurits Sep OOST-SOUBURG - De herrie, de stank en het roet. Na de vierde edi tie van Drift Challenge by the Sea in Vlissingen vindt Viveka Hekkers uit het Oost-Souburg het genoeg: ze heeft protest aangetekend bij de gemeente Vlissingen en allerlei instanties benaderd, waaronder KWF, Longfonds, GGD en RIVM. Bewoonster wijk Oost-Sou burg dient protest in bij ge meente tegen evenement Drift Challenge by the Sea.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24