Meer koeien Recreatiesector draait een topseizoen Veel overlast synthetische drugs commentaar Files door ongeluk bij Colijnsplaat Overvaller pomp Middelburg neemt de benen Zeeuwse boeren kijken serieus naar de kan sen van de melkvee houderij. Volgend jaar stopt de quotering. De boetes op te veel geproduceerde melk vervallen. Dat maakt grotere stallen met meer koeien aan trekkelijk. Het huidige conflict met Rusland tempert het en thousiasme aanmerkelijk, maar uiteindelijk blijft melk vrijwel zeker een product met wereld wijd zeer goede afzetmogelijk heden. Bij groei van de veehouderij ontstaan altijd zorgen over het milieu en over het dierenwel zijn. In de zaterdagbijlage Spec trum van deze krant staat het verhaal van een jong Zeeuws paar dat een nieuwe melkvee boerderij wil opzetten. De re gels waar zij aan moeten vol doen, zorgen voor voldoende verspreiding van de mest en voor bescherming van het open landschap. En de koeien lijken bij hen in goede handen. Op die manier is uitbreiding van de Zeeuwse melkveestapel geen probleem. VLISSINGEN - Of er nog een hotel kamer aan de kust beschikbaar is? Amadore Hotels Restaurants moet passen. „We zijn volge boekt. Pas in september komen er wat kamers vrij." Amadore draait een topseizoen, zegt Yvonne Viergever, operatio neel manager. Het begon met een warm voorjaar, waardoor klanten al in maart naar de kust trokken. Gevolgd door een goede zomer. „In het naseizoen zijn er nog wat evenementen zoals Film by the Sea, waardoor wij boekingen heb ben. We klagen absoluut niet." Drie jaren ging de Zeeuwse recrea tiesector gebukt onder een matige zomer. In 2013, na een bitterkoud voorjaar, volgde een hete zomer. Dit seizoen zit alles mee. „De kust zit voor 95 procent vol. Het is tot nu toe een topjaar. Je verwacht dat de dagattracties en winkelcentra het wat minder doen met al die zonnige dagen, maar ook die draaien prima. Er is goed geld verdiend in het toeris me en dat mag ook wel eens een keer", zegt directeur Patrick Polie van de VW Zeeland, die hoopt de positieve lijn door te trekken met een zachte en zonnige herfst. Bij Roompot Vakanties, dat diver se parken in Zeeland exploiteert, staat de taart nog net niet op tafel. De Roompot-accommodaties zijn zo goed als volgeboekt. In augus tus is aan de kust niks meer te krijgen bij Roompot. „Een top jaar", glundert Laura Ligthart, ver koopdirecteur bij Roompot Vakan ties. Hoewel de laatste jaren gas ten vaak - op basis van weersvoor spellingen - op het laatste mo ment een verblijft reserveren, heb ben toeristen dit jaar vaker verder vooruitgeboekt, zegt Ligthart. Hoe dat komt? Vorig jaar hebben vakantiegangers een warme, dro ge zomer en dus een ideale strand- vakantie in Zeeland beleefd. Dat goede sentiment dat ze mee naar huis namen, vertaalt zich nu in vroege boekingen. Ook tv-cam- pagnes van grote bedrijven als Roompot, Amadore en de VW Zeeland hebben geholpen. Campinghouders zijn ook dik te vreden. „Dit is het beste seizoen in vijfjaar", laat directielid Danny van Oeveren van de Julianahoeve in Renesse weten. De Julianahoe ve draait sowieso goed door inves teringen in slechtweervoorzienin- gen. Eric van Damme van Strand- camping Groede (ook vol) hoopt dat recreatieondernemers blijven investeren in kwaliteitsverbeterin gen. „Er wordt nu geld verdiend, maar je moet gasten de luxe en het vertier bieden als het eens een wat minder seizoen is. An ders komen ze niet meer." GOES - De Zeelandbrug was vrij dag vanaf even voor 16.00 uur aan beide zijden korte tijd geheel afge sloten. Dat kwam door een onge luk ter hoogte van Colijnsplaat op Noord-Beveland Het verkeer liep daardoor vast op de Zeelandbrug en de Deltaweg ter hoogte van Goes. Dat meldde de Verkeersinformatiedienst. Het verkeer stokte ook op de N255, de doorgaande weg over Noord-Beveland, vanuit de rich ting Kortgene. Bij het ongeluk wa ren drie voertuigen betrokken, waaronder een vrachtauto. Het duurde tot na 18.00 uur voor de fi les geheel waren opgelost. Actualiteitenprogramma EenVan- daag ondervroeg 41 burgemees ters uit de zuidelijke provincies. 68 Procent van hen zegt onvol doende financiële middelen te hebben om overlast aan te pak ken. Minister Opstelten maakte vorige maand bekend geen extra fond sen te willen vrijmaken voor het bestrijden van de drugsgerelateer de criminaliteit in Zuid-Neder land. Veel burgemeesters stellen dat ze de problemen zonder extra geld en middelen niet onder con trole krijgen. „In de huidige om standigheden kunnen we de pro blemen niet aan", aldus een burge meester. „Politie en OM moeten echt meer middelen krijgen om diep te graven, en drugsorganisa ties tot in de kern te ontrafelen. Als we alleen maar dweilen, ko men we er niet aan toe de kraan dicht te draaien." Zeven op de tien ondervraagde burgemeesters meldt dat zij de af gelopen twee jaar te maken heb ben gehad met illegale lozingen van drugsafval in hun gemeente. De helft werd geconfronteerd met de vondst van drugslabs. Volgens de meeste deelnemers aan het on derzoek is de overlast door handel in synthetische drugs de laatste ja ren toegenomen. Geen enkele bur gemeester meldt een afname. Van de ondervraagde burgemees ters maakt 61 procent zich zorgen over aantasting van het milieu in zijn gemeente. En daaruit voort vloeiend is één op de drie deelne mers ook bezorgd over de gezond heid van zijn inwoners. Gijs Rademaker presenteerde gis- tervond de resultaten van het on derzoek op de radio. Vandaag be steedt EenVandaag op televisie meer aandacht aan de overlast door synthetische drugs. Het EenVandaag dook in de we reld van de xtc-productie en brengt in een thema-uitzending de situatie in het zuiden van het land in kaart. Met aandacht voor de omvangrijke milieuschade en risico's voor de volksgezondheid. EenVandaag benaderde de afgelo pen vier weken alle 115 burge meesters in Noord-Brabant, Lim burg en Zeeland. 41 van hen de den mee aan een onderzoek. Meer informatie staat op www.eenvandaag.nl. MIDDELBURG - De politie riep het publiek gisteren op uit te kijken naar een overvaller die aan het eind van de middag probeerde het pompstation aan de Rouaanse- kaai in Middelburg te beroven. De man liep binnen en zette een tas op de toonbank,waaruit hij een mes tevoorschijn haalde. Hij be dreigde het aanwezige personeels lid daarmee en eiste geld. Toen de medewerker antwoordde niet bij de kassa te kunnen, vertrok hij. Het gaat om een man van 1,80 me ter met een getinte huid. Hij droeg een zwarte trainingsbroek en een zwart/blauw vest. Getui gen kunnen zich melden via 112. -k ZATERDAG 9 AUGUSTUS 2014 ZEELAND 23 De wagen volgeladen. Van alles wurmt zich in het toeristenseizoen door de Dorpsstraat in Oostkapelle. foto's Ruben Oreel door Frank Balkenende Door een warm voorjaar en een mooie zomer draait de recreatiesector het beste seizoen in vijfjaar. GOES - Burgemeesters uit de pro vincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg stellen dat hun gemeente structureel te weinig middelen heeft om de problemen rondom de handel in synthetische drugs aan te pakken. Van de burgemeesters maakt 61 procent zich zor gen over aantasting van het milieu in zijn gemeente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 23