jgjs vf IUW ECI 'E H :N 1 Kust is vol, dus aanschuiven in Oostkapelle. PZC Vakantiegesprekken Brandje in bedrijfsunit OVERLAST TOERISME 22 ZEELAND r\ Q Bestel het boek nu voor 25 euro op www.200jaarzeeland.nl OOSTKAPELLE - Elk jaar is het weer patat. Op weg naar hotel en cam ping aan de Walcherse kust per sen drommen toeristen zich door het flessenhalsje Oostkapelle. Worden ze niet horendol van al dat motorlawaai en de uitlaatgas sen? „Ach, als je daar last van hebt, moet je hier gewoon niet gaan wonen." Zegt Alexander Dekker, bewoner van een kekke nieuwbouwwo ning aan de Lantsheerstraat. Juist die straat met éénrichtingsver keer is een smalle 30-kilometerzo- ne, inclusief snelheidsremmende drempels. Je zou het niet verwach ten, maar juist deze straat vormt samen met Torenstraat een voor het toerisme vitale verkeersader. Tenminste voor wie naar Dom burg wil. Elke vier, vijf seconden passeert, met enige geraas, een auto. En dat hoort nu eenmaal bij Oostkapelle, waar de middenstand en dus veel dorpelingen profiteren van het massatoerisme, zegt Dekker. „Het toerisme heeft zijn charme. Het dorp is in de zomer levendig en winkels kunnen bestaan dankzij de toeristen. De verkeersdruk neem je voor lief." Dat doet niet iedereen. De familie Maljaars baalt soms van het vakan tieverkeer op de Torenstraat. „We hebben een kind van zes jaar en als dat naar de speeltuin aan de overkant van de straat wil, is dat best gevaarlijk. Ik zeg dat-ie de ze bra moet nemen, maar zelfs daar stoppen die toeristen niet voor", vertelt Lista Maljaars. Waarmee Maljaars niet wil zeg gen dat het toerisme een straf is voor aanwonenden van de door gaande route. „Want daardoor is het is een leuk, levendig dorp." David-Jan Ver wei j aan diezelfde Torenstraat laadt net zijn auto uit na een rustgevende vakantie in de Ardennen. Een toerist heeft 'zijn' plekje voor de deur ingeno men. „Zet ik hem toch gewoon even op de stoep. Hierachter is ook parkeerruimte, dus ik kan mijn auto wel kwijt hoor." Ver- weij's woning is gezegend met dubbelglas, dus 'het geluid valt mee'. „Voor de rest is het toeris me een zegen voor het dorp. Het voelt alsof je zelf vakantie hebt." Al ruim 25 jaar -ziet de 76-jarige Toos Francke in de Dorpsstraat Duitse nummerborden voorbij glijden. Hinderlijk? „Nee, ik heb nergens last van, maar nu ben ik ook geen zeurkous. De mensen verdienen hier hun geld aan het toerisme. Als inwoner beschik je daardoor over veel winkels. Dat is prettig. Bovendien is er ook rede lijk wat horeca. Dat zorgt voor le ven in de brouwerij. Maar ik ben ook blij als het september is en het wat rustiger wordt." Niemand iets te klagen? Nee, ook Willem Maljaars aan de overkant niet. „Vroeger had je ook herrie. Vrachtwagens in de kern en bu ren die kippen en geiten hielden. Dan ga je toch niet over een paar auto's lopen klieren? Laten we blij zijn met de toeristen, anders had den we hier geen winkels meer." Als je last van het toeristenverkeer hebt, moet je hier gewoon niet gaan wonen zaterdag 1918-1919 Theo Thijssenschool Vüssingen Scholen schrijven geschiedenis De PZC maakt een boek over 200jaar Zeeland in samenwerking met leerlingen van 74 basisscholen U krijgt dagelijks een voorproefje. MIDDELBURG - De Middelburgse brandweer is gistermiddag rond kwart voor twee uitgerukt voor een binnenbrand in een bedrijfs- unit aan de Anodeweg in Middel burg. Omdat het er naar uitzag dat ook de belendende bedrijfs- unit vlam zou vatten werd het sein 'middelbrand' gegeven. De brandweer rukte uit met twee blusvoertuigen en een ladderwa gen. Bij de brand kwam veel rook vrij. Het bleef uiteindelijk be perkt tot de bedrijfsunit waar het vuur ontstond. Drie kwartier na de melding kon het sein 'brand meester' worden gegeven en is de rook uit de unit geblazen. Daarna is een gespecialiseerd bedrijf inge schakeld voor de schoonmaak. Het is de tijd van het jaar dat je voortdu rend de vraag krijgt: „Moet je nog op va kantie of ben je al hewist?" Tot nu toe heb ik steeds moeten antwoorden dat ik nog moest, waarop dan de onvermijdelijke vraag kwam: Waar ha je nao toe? En dat is dit jaar Italië. Na tien jaar Frankrijk, wilde mijn vrouw weieens iets anders en is het Venetië geworden, al thans een camping in de buurt daarvan. En als je dan hoort hoeveel mensen daar al zijn ge weest, dat zijn er echt veel en die hebben allemaal dezelfde goedbedoelde tips. „Hao nie wat drinken op dat San Marcop- lein want je betaalt negen euro voor een miezerig klein bakje koffie! Je moe in die steegjes daar achter gaan! Da's vee hoed- koper. En in zo'n hondel, da's duur oh. Dan ben je zo negen tig euro kwiet! Dat kan wel zijn, maar ik ga toch echt in zo'n gondel. Dat moeten we toch eens meegemaakt hebben. We zijn deze maand ook nog eens zeven jaar getrouwd, ik ben al volop zinnetjes aan het leren voor in die grachten: Mo nica, bella donna, mi tiamo, per sempre. Dat wordt één en al ro mantiek deze vakantie, tenmin ste als de kinderen zich een beetje gedragen. „En vlieg je of ga je mee den auto." Ook zo'n vraag. We gaan met de auto, ik ben geen vlieger. Dat heeft niets met de rampen van de af gelopen tijd te maken, maar ik vind dat je er dan veel te snel bent. Ik word altijd uitgelachen als ik dat zeg, maar met het vliegtuig sta je er zo ineens. Dat vind ik niks. De reis heeft ook wel wat, je ziet het land schap veranderen, de tempera turen gaan langzaam naar bo ven, voor mij is zo'n autorit al vakantie. We rijden ook niet 's nachts, we zetten geen wekker om vroeg te vertrekken, de va kantie begint thuis. Onderweg doen we een overnachting, al les op het gemakje. Zo ook dit jaar en inmiddels zijn we er. Had alleen nu niemand eens kunnen waarschuwen hoe we de files bij de Gotthardtunnel hadden kunnen vermijden? Wat een tunnel! Ik kreeg onder weg bijna heimwee naar die van ons. Allez, groeten uit Vene tië. LAAT MIJ BINNEN - IK BRENG NIEUW LICHT Scholen schrijven geschiedenis Dorp slikt autoplaag door Frank Balkenende Alexander Dekker, inwoner Maikel Harte H Alexander Dekker: 'Verkeersdruk neem je voor lief.' Lista Maljaars: 'Auto's stoppen niet voor de zebra.' David-Jan Verweij: 'Oostkapelle voelt alsof je vakantie hebt.' I Toos Francke: 'Nergens last van, maar ik ben ook geen zeurkous.' UNIVERSITY Of APPliÈO SCIENCE S Bij de brand in Middelburg kwam veel rook vrij. De brandweer voorkwam dat de naastgelegen bedrijfsunit ook schade opliep, foto Izaak Verkeste Voor meer columns: www.pzc.nl/columns

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 22