Hamsters ZEELAND Koop uw lot vóór morgen 18.00! Gewonde visser almanak Martin Schroder opent Zeeuwse Luchtvaartdagen miljoen Samenwerking Veere en Vlissingen met tabaksfabrikant bij uitdelen zakasbakjes strijdig met internationaal verdrag. Sport Jarno van Es is niet van de coupletten en refreintjes prijzenpot Trekking 10 augustus DOMBURG - De gemeenten Veere en Vlissingen overtreden een in ternationaal verdrag om roken te gen te gaan. Bij het schoonhou den van hun stranden werken ze namelijk samen met een Japanse tabaksfabrikant, die onder meer zakasbakjes uitdeelt. Dit is in strijd met een verdrag van de We reld Gezondheidsorganisatie, dat ook door Nederland is onderte kend, stelt TabakNee, een website die onderzoek doet naar de lobby van de tabaksindustrie. Behalve Veere en Vlissingen zou den ook Den Helder, Noordwijk en Zandvoort in de fout gaan. Zij hebben in het verdrag afgespro ken om tabaksgebruik tegen te gaan. Daarom mogen ze fabrikan ten ook geen invloed toestaan op hun beleid. Zo mogen ze niet sa menwerken met fabrikanten, noch steun bieden aan en deelne men aan activieiten die de fabri kanten opzetten onder de noemer van maatschappelijk verantwoord ondernemen. „De gemeenten die met JTI samenwerken om sigaret tenpeuken op te ruimen, doen dat wel. Daarmee legitimeren ze niet alleen de tabaksindustrie, maar geven ze die ook de ruimte om contact te onderhouden en, al dan niet informeel, invloed uit te oefenen", stelt TabakNee. JTI is een Japanse tabaksfabrikant die onder meer de merken Wins ton en Camel maakt. Samen met Stichting Nederland Schoon, de gemeenten en strandpaviljoen houders verspreidt die zakasbak- ken. TabakNee citeert directeur Lukas Fransen van Stichting Strandexploitatie Walcheren, die de stranden schoonmaakt: „Het private gedeelte betreft JTI zelf, dat de middelen inbracht en zorg de voor de afvalbakken, de cam pagne en de openingsbijeen komst." Veere en Vlissingen slo ten zich in 2012 aan bij de campag ne om zakasbakken uit te delen. De gemeentebesturen beraden zich op het verwijt van TabakNee. „We hebben meer tijd nodig om hier antwoord op te geven", laat de Veerse woordvoerster Lieneke van den Heuvel namens beide ge meenten weten. „Onze eerste reactie is dat publiek-private sa menwerking uitstekend is en dat in dit geval de vervuiler betaalt. Maar er zitten wellicht ook ande re kanten aan. Dat zoeken we juri disch goed uit." Binnen zes we ken is een reactie te verwachten. BRESKENS - In de haven van Bres- kens is donderdagavond een vis serman gewond geraakt aan boord van een viskotter. Hij kreeg een zware ketting op zijn schou der. Door de lage waterstand was de kademuur van de Middenha- vendam een te groot obstakel voor het ambulancepersoneel om hem van boord te halen. Daarom schoot de KNRM-reddingsboot Zeemanshoop te hulp. De Terneuzenaar is nog maar net te rug van vakantie, maar toch ver scheen hij met flinke wallen onder zijn ogen op het werk. „Dat komt door die verrekte hamsters", klonk het chagrijnig. „De hamsters van de buren logeren bij ons. Je ziet ze de hele dag niet. Maar op het moment dat je 's avonds de lichten uitdoet, worden ze wakker. En maar rennen in hun radje... Mijn kinderen had den die beestjes tot gisteren nog hele maal niet gezien. Ik heb vannacht maar een videootje voor ze gemaakt van datgekeet in de kooi." Zijn col lega heeft sinds kort ook hamsters, vertelde hij. „Die kreeg ik laatst bij de Albert Heijn, bij iedere vijftien eu ro boodschappen één. Zelden zulke brave beestjes meegemaakt." ARNEMUIDEN - Martin Schroder, oprichter van luchtvaartmaat schappij Martinair, heeft gisteren in Arnemuiden de Zeeuwse Luchtvaartdagen geopend. Het evenement, dat is voortgekomen uit de vliegweek die drie jaar gele den werd georganiseerd om het honderdjarig bestaan van de luchtvaart te vieren, presenteert alle facetten van het Zeeuwse vlie gen. Dit jaar is er extra aandacht voor het feit dat Zeeland zeventig jaar geleden werd bevrijd. Er zijn bijzondere vliegtuigen te bewonderen, zoals de Cessna C336 Skymaster, een DeHavilland Dove DH.104 en een Antonov An-2. Verder is er veel aandacht voor zweegvliegen. Alle Zeeuwse zweefvliegverenigingen werken mee aan de Luchtvaartdagen. Naast een Fly Inn, uitleg over vliegtuigen en flight simulators, is er ook een braderie. Vandaag is de tweede en laatste dag, van 10 tot 20 uur. Schaakgrootmeester over de oorlog in Oekraïne Kritiek op strandasbakjes door Maurits Sep Tip? redactie@pzc.nl Martin Schroder bij een van de historische vliegtuigen op de Zeeuwse Luchtvaartdagen. foto Lex de Meester ZATERDAG 9 augustus 2014 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 21