I» WERKEN 17 Pol zomaar in een middag je polis ver beteren." Toch raadt ook hij con sumenten aan in actie te komen. „Ontwoekeren is een zwaar tra ject, maar het is financieel zeer de moeite waard. Consumenten die hun polis onder handen nemen, kunnen aan het eind duizenden euro's tot tienduizenden euro's beter af zijn." Consumenten kunnen bij Stich ting Odin voor 82,50 euro een rap port laten opstellen. Daarin staat of zij hun bestaande polis kunnen laten aanpassen en hoeveel dit over de resterende looptijd ople vert. Ook staat daarin hoeveel schade er mogelijk geclaimd kan worden bij de verzekeraar. Consu menten kunnen met dat rapport naar hun eigen adviseur of naar een onafhankelijk adviseur die sa menwerkt met Stichting Odin. Een onafhankelijk adviseur vin den, kan ook via de Vereniging Onafhankelijk Financieel Plan ners (VOFP). Je kunt ook zelf aan de slag om je polis aan te passen, zegt Joyce Do- nat van de Consumentenbond. Op de website woekerpolisvrij.nl staan betaalde modules (vanaf 79 euro) die consumenten stap voor stap helpen. Maar waarschuwt Do- nat: „Die is zeker niet voor ieder een weggelegd. Je moet er tijd in steken en aardig wat kennis voor in huis hebben." pol „Over reisverzekeringen krijgen we min der klachten en bij zorgverzekeringen is het een geaccepteerd feit dat selectiecrite ria rond gezondheid gehanteerd worden. Overstappen kan aantrekkelijk zijn. Zeker nu mensen het financieel lastiger hebben, wordt het verzekeringspakket nog eens kri tisch bekeken. Want daar valt natuurlijk best te besparen." Verzekeraars zijn vrij om voor bepaalde groepen verzekerden (risicogroepen) een hogere premie te vragen. Dat gaat over har de euro's, het komt voor dat de premies vanaf 75 jaar zelfs verdubbelen. Op www.verzekeringssite.nl staat dat 60 pro cent van de verzekeraars weieens onder scheid op leeftijd maakt. Verstandig is het dus minstens om er een studie van te ma ken. Dat is niet eenvoudig, de communica tie over premieopslag kan transparanter. Zo is bij het online afsluiten van een verze kering vaak pas op het laatste moment dui delijk dat er extra premie wordt berekend. En ook de wijze hoe de berekening tot stand komt, blijft regelmatig schimmig. Zelfs nu de markt onder druk staat, lijken verzekeraars een toelichting op hun accep tatie- en premiebeleid overbodig te vin den. Liane den Haan vindt dat leeftijd bij het af sluiten van een verzekering geen rol mag spelen. „Dat er bij autoverzekeringen geke ken wordt naar het aantal schadevrije ja ren, het zogenaamde bonus/malus sys teem, is prima. ANBO zet zich vooral in om leeftijdsdiscriminatie aan te pakken. Ook over leeftijdsdiscriminatie op de werk vloer, bij het afsluiten van een hypotheek of het zoeken van een baan." Onlangs nog nam ANBO het initiatief voor een expertmeeting met verzekeraars waar bij fel gedebatteerd werd over leeftijdsdis criminatie. „Mensen zijn steeds langer jong en fit, laten hun ogen testen, doen een heal- thcheck. Daar hoort de branche op te antici peren en gelukkig gebeurt dat steeds meer. Ook binnen de EU is de kwestie onder werp van gesprek, dankzij de lobby die we hebben aangezwengeld. Jammer tegelijk is dat de Nederlandse politiek het nauwelijks een issue vindt." ZATERDAG 9 AUGUSTUS 2014 IMijn dochter is 10 en ze krijgt haar zakgeld al een paar jaar contant Vanaf welke leeftijd kan ik haar zakgeld het beste overmaken naar haar bankrekening? Volgens het Nibud kan dat vanaf onge veer 12 jaar. U kunt uw dochter vanaf dat moment leren hoe ze moet inter- netbankieren. Vanaf welke leeftijd het zakgeld wordt overgemaakt, hangt overigens ook af van de ontwikkeling van het kind. De een is daar wat eer der klaar voor dan de ander. Als u be sluit het geld over te schrijven, zorg dan in ieder geval dat u telkens een vast bedrag op hetzelfde moment overmaakt. Leer uw dochter ook hoe ze digitale afschriften moet downloa den en lezen. Dat is belangrijk om overzicht te kunnen houden. Mobiel bankieren op de smartphone kan ook helpen om het overzicht te bewaren. 2 Mijn jongste zoon komt altijd geld tekort Het zakgeld is met een op en dan klopt hij bij mij aan voor meer. Wat kan ik hier het beste aan doen? Een keertje bijspringen is natuurlijk geen ramp als daar aanleiding toe is. Maar voorkom in ieder geval dat u el ke week extra geld geeft. Zakgeld leert kinderen juist dat ze niet altijd al hun wensen in vervulling kunnen laten gaan, maar dat ze keuzes moeten ma ken en soms moeten sparen als ze iets willen kopen. Blijft uw zoon geld te kort komen? Kijk dan samen waaraan hij het uitgeeft en of het zakgeld mis schien toch aan de lage kant is. 3 Mijn dochter is 14 en ge bruikt haar mobiel te veel. Nu heeft ze een schuld. Draait zij daar zelf voor op of moet ik dat be talen? Als ouder bent u verantwoordelijk tot uw dochter 18 is. Dat betekent dat de provider naar u toe stapt als uw dochter geen geld heeft. Het is wel zaak dit soort onaangename verrassingen in de toekomst te voorkomen. Het Nibud raadt daar om aan in zulke situaties af te spre ken dat uw dochter het geld in de len aan u terugbetaalt. Zo leert uw dochter verantwoord met haar mo biel om te gaan. reageren? geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17