Wacht niet langer met ontwoekeren 1 (lk heb kasten vol schoenen, dat kan wel wat minder' geld en goed 16 WERKEN Het is een klus die veel mensen liever uit de weg gaan: de woekerpo- lis onder handen nemen. De dure beleggingspolis die ooit is afgesloten voor de hypotheek of voor extra pensioenopbouw brengt vrijwel zeker minder geld op dan is voorgespiegeld. Maar het idee dat je de papierwinkel in moet duiken, bezorgt je bij voor baat nachtmerries. Tel daar bij op dat je de tussenpersoon en de ver zekeraar misschien allang niet meer vertrouwt. Misschien is het een schrale troost, maar je staat niet alleen. Uit onderzoek van budgetorgani satie Nibud blijkt dat wantrou wen jegens de adviseur en de ver zekeraar een belangrijke reden is om niet in actie te komen. Terwijl degenen die wel iets aan hun du re beleggingsverzekering hebben gedaan, financieel beter af zijn. De Consumentenbond raadt aan om eerst gratis hersteladvies te vragen bij de adviseur waar je de polis hebt afgesloten. Ook als de polis inmiddels bij een andere ad viseur is ondergebracht, moet die nieuwe adviseur een gratis her steladvies geven. Maar dat herstel advies gratis moet zijn, is niet wet telijk vastgelegd. Weigert de advi seur dan kun je naar de verzeke raar stappen. Die kan bemiddelen of een andere adviseur aanwijzen. Maar dat lukt niet altijd. Veel mensen lopen vast, zegt Jef frey Leichel oprichter van Stich ting Odin, die consumenten te gen betaling helpt 'ontwoekeren'. Consumenten hebben lang niet al tijd iets aan het hersteladvies. „Die polis hebben ze misschien tien jaar geleden afgesloten. Intus sen is hun situatie veranderd. Dan is er eigenlijk een nieuw ad vies nodig." En voor dat nieuwe advies - dat nu aan strengere ei sen moet voldoen - wil de advi seur doorgaans wel betaald wor den. Ook voor het daadwerkelijk aan passen van de polis kunnen advi seurs kosten in rekening brengen. En ook dan kan het helpen om in opstand te komen. Klaag bij toe zichthouder de Autoriteit Finan ciële Markten (AFM), adviseert de Consumentenbond. Levert dat niets op, onderhandel dan over de kosten. Wie een hypotheek wil oversluiten of omzetten, heeft doorgaans verplicht advies nodig dat snel zo'n 1000 euro kost. Kijk voordat je naar de adviseur stapt op het jaarlijkse waardeover- zicht, zegt Leichel. Daarop staat of de adviseur nog steeds provisie ontvangt. „Je staat veel sterker in de onderhandelingen als dat zo is." Een standaardoplossing bestaat volgens Leichel niet. „Je kunt niet Bridget Maasland heeft een band met de camera's. Als kind speelde ze al in recla mespotjes, later zagen we haar als actrice en presentatrice bij TMF, BNN, Talpa en RTL. Nu is ze het iedere werkdag gezicht van 'Show Laat' bij SBS6. Bridget woont met haar zoontje van 5 in Amsterdam. Waarop zou je nooit bezuinigen? „Op gezond voedsel. Mijn zoontje en ik eten biologisch. Dat is wel iets duurder, maar de smaak is veel beter. De boodschappen haal ik bij speciaalzaken die gericht zijn op vers en gezond, dus dat vergt ook wel wat meer tijd dan een snel rondje door de super markt, maar dat is het me waard. Ik voel me er goed bij, dus steek ik daar graag tijd en geld in. Bo vendien heb ik geen schuldgevoel als ik vlees eet van dieren die een goed leven hebben gehad." Waarop kun je best bezuinigen? „Op schoenen. Ik ben een schoe nenfreak. Thuis heb ik kasten vol, dus dat kan wel wat minder. Het gebeurt vaak in een im'puls. Dan zie ik wat leuks staan en weet ik zeker dat dat precies de schoenen zijn die ik nodig heb. Onzin na tuurlijk, maar je wordt er wel even blij van. Gelukkig heb ik nu net een schoenenwinkel in Bra bant ontdekt met alle mooie mer ken onder één dak. Dat is voor mij echt het walhalla. Ik heb met mezelf afgesproken dat ik daar twee keer per jaar heen mag en dat ik dan moet ik proberen om tussendoor niet te veel te kopen. Let op het woord proberen, hé?" Wat was je beste aankoop? „Zakelijk gezien, was mijn vorige huis een goede investering, dat heb ik heel goed kunnen verko pen. Maar in emotioneel opzicht was een kunstwerk mijn beste aankoop. Dan heb ik het over een tekening van de Amerikaanse kunstenaar Daniël Maltzman. Het verbeeldt een lief meisjesgezicht en hangt bij me thuis. Als ik daar naar kijk, word ik heel gelukkig. Het is twee bij anderhalve meter groot, dus het eist ook wel lekker de aandacht op. Niet verkeerd, want hoe vaker ik er naar kijk, hoe vaker ik blij word." Wat was je grootste miskoop? „Mijn scooter. Het is een Japan se kopie van de eerste Puch. Hij ziet er superleuk uit, maar het is een rotding. Twee jaar ge leden heb ik hem nieuw ge kocht, maar hij gaat steeds ka pot. En dan heb ik weer ruzie met dat ding. Heel frustrerend. Als er maar drie druppels re gen vallen, start-ie niet. Dus dan stap ik toch weer in mijn auto. Ik rij een Mini Country man. Eigenlijk een bescheiden auto, maar wel weer eentje met alles erop en eraan." Wat wil je nog kopen? „Een leuk huis in Amster dam-Zuid. Het huis waar ik nu woon, staat te koop. Het is een fijne plek met een heerlijke tuin, maar drie verdiepingen is gewoon te groot. We gebrui ken maar de helft van de ruim te. Daarom zoek ik wat klei- ners. Liefst in de buurt, want hier wonen mijn ouders en de vader van mijn zoontje. Ook zit hij hier op school en dan is het gewoon praktisch om dicht bij te zitten. Maar ik wil eerst dit huis verkopen voor ik nieu we stappen zet." Volgens de wet mag het niet, maar toch gebeurt het: verzekeraars die klanten weigeren vanwege hun leeftijd. Belangenverenigingen van ouderen doen er intussen alles aan om leeftijdsdiscriminatie uit te bannen. De 90-jarige mevrouw V. uit Raalte (ze wil niet met haar naam in de krant, red.) rijdt al 50 jaar schade vrij in haar auto. Nog elke dag neemt ze met veel ple zier achter het stuur plaats. Haar verzekeraar stopte de verzekering toen ze haar premie één keer te laat betaal de. „Een slordigheidje van mijn kant, maar ik werd direct afgesloten. Het lukt me niet er weer binnen te komen. Bespottelijk, want ik heb nog nooit brokken gemaakt, in al die jaren niets geclaimd", vertelt ze. De au to is belangrijk voor de 90-jarige dame. „Ik woon in een prachtige omgeving, rijd iede re dag een stukje, parkeer op een mooi plekje om vervolgens een ommetje te ma ken. Het is oneerlijk dat jonge mensen die vaak schade veroorzaken wel zonder pro- TIPS& HINTS blemen bij een verzekeraar binnenkomen en ik niet. Maar ik blijf een verzekeraar zoe ken, mijn auto wil ik nog niet opgeven." Mevrouw V. is niet de enige die problemen heeft met haar verzekeraar. Wie de leef tijdsgrens van 70 nadert, vormt voor verze keraars een extra risico. Of het nu om een ziektekostenverzekering, een auto- of een reisverzekering gaat, maatschappijen zijn minder happig oudere klanten te verwelko men. Hoewel de wet duidelijk is - leeftijdsdiscri minatie mag niet - worden nieuwkomers op leeftijd soms geweerd, moeten ze soms meer betalen als ze willen overstappen en blijken uitkeringen bij pech vaak lager. Nog niet zo lang geleden ging HEMA in de fout met zijn autoverzekering. Als lokker tje werd nieuwe klanten een set autoban den beloofd. Prima binnenkomer, maar he laas niet voor bestuurders ouder dan 65, want die wilde HEMA klaarblijkelijk liever niet als klant. De uitsluiting van senioren leidde tot een storm van kritiek. Onder an dere geuit door ANBO, de belangenorgani satie voor senioren. HEMA bond in en be sloot de leeftijdsclausule snel aan te pas sen. Achter de schermen oefent ANBO geregeld druk uit op verzekeraars die senioren bena delen als klant. Want de organisatie vindt het te gek voor woorden dat ouderen niet geaccepteerd worden door de verzekeraar. Liane den Haan, directeur van ANBO: „Het is niet eerlijk dat mensen met vaak veel schadevrije jaren geen nieuwe verzekering kunnen afsluiten. We worden regelmatig gebeld over dit onderwerp. Weigering op basis van leeftijd komt vooral voor bij scha deverzekeringen, zoals autoverzekeringen. Z door Irene van den Berg Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. 4L. Hoe gaan bn'ers om met hun geld? Elke week snuffelen we in het huis houdboekje van een nationale bekendheid. Vandaag Bridget Maasland. door Jan Vriend Bridget Maasland. Op leeftijd? Dan geen verzekering door Sandra van Maanen illustratie Mark Reijntjens Kijk op basis van goed advies welke verzekering aantrekkelijk is Wacht met opzeggen totdat u definitief bericht (zwart-op-wit) heeft dat hun nieuwe verzekeraar u accepteert als klant. Er zijn verschillende websites (zoals de genoemde www.verzekeringssite.nl) waar je kunt kijken welke verzekeraars leeftijdsgrenzen hanteren en welke niet. Meld klachten altijd. Bij ANBO of bij het College voor de Rechten van de Mens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 16