Het zoeken naar nieuwe afzetmarkten vergt tijd. Vooral groentetelers zijn de klos. ECONOMIE 13 RUSSISCHE BOYCOT #PESTPOETIN REACTIES Ik heb niks tegen Russen of Rus land zolang niet echt bewezen is dat ze iets te maken hebben met het neerschieten van MH17. Al die oorlogsophitserij, daar trappen we anno 2014 toch niet meer in? Oor log kost altijd de verkeerden het le ven. Dus ik doe niet mee. Gerrit Al kosten de Nederlandse produc ten wat meer, ik heb daar geen be zwaar tegen. Ik eet het liefst lokaal. Cornelia Waarom zie ik geen sancties tegen de regering van Oekraïne, die haar burgers in het oosten hun huis uit schiet? Op onze kosten, want zelf zijn ze failliet. Deze sancties zijn wapengekletter dat de vrede in Eu ropa ernstig in gevaar brengt. L. van Spall Ik zit liever een winter in de kou, dan dat ik een kubieke meter Rus sisch gas afneem. JK DEN HAAG - Toen eind 2013 Rossel- chodnadzor, de Russische even knie van de Voedsel- en Warenau toriteit stelde dat het toezicht op de Nederlandse zuivelindustrie slecht was, moest iedereen aan vankelijk besmuikt lachen. Het Ruslandjaar met vele, soms ernsti ge incidenten liep op z'n eind. Toen eenmaal bleek dat de uiter ste consequentie het volledig boy cotten van de zuivelproducten uit ons land betekende, werden maat regelen genomen. De omheining van de zuivelfabrieken werd op or de gebracht en er kwam een diplo matiek aanvaardbare oplossing voor het toezicht op de zuivelsec tor. Daarna ging het tijdelijke invoer verbod van tafel en trokken de vrachtwagens met Nederlandse kaas weer richting Rusland. Ieder een haalde opgelucht adem, want ook toen wist men dat het geen eenvoudige opgave was om voor dik 200 miljoen euro aan kaas el ders te verkopen. Nu moet men wel. „En dan kan je kaas nog wel even laten liggen, vlees kan je invriezen, appels en peren kan je een jaar in koelhui zen bewaren, net als aardappe len", zegt Aalt Dijkhuizen, voor zitter van de topsector Agri Food. „Maar voor groente en zachtfruit moeten snel nieuwe klanten worden gevonden. Een crisis als deze levert eigenlijk al leen maar verliezers op en kost handenvol geld. Op de veiling zijn de prijzen voor tomaten en paprika's ingestort. Een procent overschot van dit soort gewassen levert een prijsdaling van 6 tot 8 procent op. Een drama." Voor de bederfelijke waar zal snel een alternatieve handelsstroom moeten worden gevonden. Dijk huizen: „De Russische markt zijn we voorlopig kwijt. Dat is wel dui delijk. Aangezien de Russen voor hun groenten en fruit uitwijken naar met name Latijns-Amerika, moeten wij kijken naar de klan ten van die landen. Maar dat gaat tijd kosten. Want een handelsrela tie met nieuwe partners bouw je niet een-twee-drie op." Dat wordt bevestigd door Mare André de la Porte. De bestuurder van de Nederlands Fruittelers Or ganisatie is perenteler in Dreu- mel. „We zijn jaren bezig geweest om peren te mogen exporteren naar China. Als je eenmaal door alle sanitaire rompslomp heen bent, het eens bent over over be strijdingsmiddelen en teeltplan nen, dan kan je pas je fruit gaan afzetten. Het duurt echt heel lang." Ook landbouweconoom Frank Rij- Voor groente en zachtfruit moeten snel nieuwe klanten gevonden worden Een volledige boycot van Russi sche producten, inclusief olie en gas, is zeer wenselijk. Niet voor 1 jaar, maar voorgoed. Zie het ook als een extra stimulans om nu vol ledig in te zetten op alternatieve energieopwekking en duurzame vormen van hergebruik. 'Ivan Grozny' kers van ABN Amro zegt dat met name de glastuinders op dit mo ment in een lastig parket zitten. „Voor de andere sectoren hangt het er van af hoe lang Poetin bij zijn besluit blijft." De Russische president speelt vol gens zowel Dijkhuizen als Rijkers hoog spel. „Zeker op het gebied van fruit, zuivel en vleesproduc ten heeft het land een grote im portbehoefte." Volgens Rijkers is er nu al in Rusland gemopper te horen. Veel Russen vragen zich af of de alternatieve landen (onder meer Nieuw-Zeeland voor zuivel, China voor fruit en Latijns-Ameri kaanse landen voor vlees, vis en groente) wel de kwaliteit kunnen leveren die ze tot nu toe gewend zijn. En aangezien de Russische autoriteiten hebben aangekon digd dat de boycot minstens een jaar gaat duren, zijn tekorten en hogere prijzen niet uitgesloten. Voor de boeren die het zwaarst worden getroffen komt wellicht enige verlichting uit Brussel. Er is een noodspaarpot met 400 mil joen euro, waaruit geput kan wor den bij dit soort crises. Staatssecre taris Sharon Dijksma van Econo mische Zaken (PvdA) heeft giste ren laten weten dat er gekeken wordt hoe de ergste nood gele nigd kan worden. Deze bruut moet worden gestopt, tegen elke prijs. Mijn voorstel: 1. Al le visa intrekken van Russische stu denten in Europa (kinderen van de Russische elite en Poetin-vrien- den) 2. Alle visa intrekken van de Russische soldaten die momenteel in Frankrijk worden getraind op de Mistral. 3. De Mistrals onder geen beding leveren. 4. De voe dingsmiddelen die ze nog wel wil len hebben, ook niet meer leveren. Jan Bies h Door de expansiedrift van de EU zijn we partij geworden. Als dit doorgaat en Rusland het gas gaat afsluiten krijgt de economie een dreun waarvan ik me afvraag of we die ons wel kunnen veroorlo ven. Dus EU, papieren tijger, kom tot je positieven. Jakko De door Frankrijk te leveren heli- koptervliegdekschepen niet leve ren en door de Navo-landen geza menlijk laten betalen en beheren. Jan de Kort Al helpt het maar een beetje. #Pestpoetin door meer Hollandse kaas, melk, yoghurt en fruit te eten. Tweet Henk Leeghwater ZATERDAG 9 AUGUSTUS 2014 Schade Ruslandcrisis zal lang voelbaar zijn Moet Rusland op consumptieni veau geboycot worden? Zo ja, wel ke producten? Of heeft een boy cot, onder het mom #pestpoetin, helemaal geen zin en brengt het ons verder van huis? Bezoekers van de websites van de regionale kranten en lezers reageerden mas saal. Een bloemlezing. BEWEZEN LOKAAL WAPENGEKLETTER KOU door Wilko Voordouw Aalt Dijkhuizen Appels en peren kunnen nog een jaar in koelhuizen bewaard worden. Groente en zachtfruit kunnen niet worden bewaard, foto William Hoogteyling/HH DUURZAAM STUDENTEN DREUN VLIEGDEKSCHEPEN YOGHURT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13