V 1 4 rm v PI VERDIEPING 11 44 V «IVtllVtll Itlflllt tlflfffff liii 4 gug lltlllllN Itlllllltl 890 Itlllllltl ïïïfltttt! 445 lllllllllt I Av k Oekraïne min 17 juii Het geweld in Irak is weer fors toege nomen. Het is zo erg dat de Verenigde Staten deze week hebben besloten tot luchtaanvallen op IS, de soennietische strijdgroep. Vooral de Yezidi's, een re ligieuze minderheid, worden nu opge jaagd. IS zegt in delen van Irak en Syrië een kalifaat, een islamitische heilstaat, te hebben gesticht. De groep vecht in het noorden van Irak. Het beheerst de stad Mosul. Tienduizenden mensen vluchten wekelijks uit deze regio, ve len naar Koerdisch gebied, rond Erbil. Na de inname van Mosul in juni heeft IS veel christenen de keuze gegeven tussen bekering tot de islam, het beta len van een speciale belasting of het verlaten van de stad waar hun voorou ders 1.600 jaar geleden al gingen wo nen. De vluchtelingen zijn bij het verlaten van de regio onder bedreiging met vuurwapens beroofd door 'grenspos ten' van IS. Bij aanslagen in heel Irak komen in de periode na 17 juli gemiddeld 45 men sen per dag om het leven. rif woensdag 17 juli - 7 aug Libië dreigt in chaos te belanden nu verschillende milities elkaar steeds fel ler bestrijden. De afgelopen weken kwamen 445 mensen om het leven. Ruim 40 procent daarvan in de hoofd stad Tripoli. Daar is het internationale vliegveld grotendeels in puin geschoten. De Ne derlandse ambassade is ruim tien da gen geleden gesloten, net als andere diplomatieke vertegenwoordigingen. Ook zijn Nederlanders opgeroepen het land te verlaten. Pogingen van de VN tot een bestand lopen op niets uit. In het oosten, waar drie jaar geleden de opstand tegen de voormalige machthebber Kadaffi be gon, proberen islamitische strijdgroe pen de macht in handen te krijgen. Zij strijden tegen de eenheden van de voormalige legergeneraal Khalifa Haf ter. Er zijn steeds meer bewijzen dat Egypte hem steunt. De regering van de Egyptische president Al-Sisi zou niet willen dat het buurland in han den valt van partijen die de Moslim broederschap gunstig gezind zijn. I vrijdag IJ 1 - 5 aug Het broeit al een tijdje in Libanon. Een miljoen vluchtelingen binnen de grenzen, een buurland (Syrië) in bur geroorlog en gewapende groepen die het leger aanvallen. In Libanon zitten veel Syrische vluch telingen en voor- en tegenstanders van het Syrische regime. Het land heeft daarom grote moeite te voorko men dat de Syrische burgeroorlog overslaat naar het eigen grondgebied. Rondom Arsal, enkele tientallen kilo meters van Syrië, zijn gevechten uitge broken in vluchtelingenkampen. Veel vluchtelingen zouden de kampen zijn ontvlucht uit vrees voor bombarde menten. Ze slapen in de straten van Arsal. De strijders van het soennitische Nus- ra Front en IS vallen ook het leger van Libanon aan. Het gevaar is groot dat ook het sjiitische Hezbollah, een bondgenoot van de Syrische president Assad in het zuiden van Libanon, zich met de strijd gaat bemoeien. Het aantal islamitische strijders in het Libanees-Syrische grensgebied wordt geschat op drieduizend. maandag W - 'ilj r:0 Gazastrook a Gazastrook - Israëlische tank vuurt op VN-school: 15 doden, 90 gewonden Irak - Bij aanvallen 77 doden, 12 daarvan op een bruiloft in Shirqat Gazastrook 62 Palestijnen door aanvallen in Rafah gedood, ondanks een bestand Libië - 73 doden bij verschillende aanslagen in Tripoli LIBANON Gazastrook - Enkele minuten na begin staakt-het-vuren wordt 8-jarig meisje gedood door Israëlisch vuur Libanon - 64 doden Nusra Front, IS-strijders en militairen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11