Ziekenhuizen zijn klaar, mocht ebola naar Nederland komen BINNENLAND 7 Autodieven hebben het maar zwaar. Technische snufjes zorgen ervoor dat de heilige koe op de oprit blijft staan. HOEVELAKEN - De beste manier om te voorkomen dat je auto wordt gestolen, is nog altijd een auto kopen die bijna niemand wil hebben. Bijvoorbeeld omdat het merk niet gewild is of omdat hij heel oud is. In alle andere gevallen is het zaak het de autodief zo moeilijk moge lijk te maken. Dat kan met een voudige middelen als stuurslot, wielklem en een slot op de ver snellingspook. Maar technische snufjes zijn gemakkelijker en ver kleinen het risico van diefstal aan zienlijk. Dat blijkt uit gisteren ge publiceerde cijfers van de Stich ting Aanpak Voertuigcriminali- teit. De microdot is zo'n snufje: een minuscule chip met daarop infor matie zoals het chassisnummer van de auto. Microdots zitten in een spuitbus, die too euro kost, zodat ze gemakkelijk te verstui ven zijn over de auto en alle on derdelen zoals velgen, stoelen en navigatieapparatuur. Het is onmo gelijk al die microdots te verwijde ren, ook tijdens een wasbeurt blij ven ze zitten. Met een blauwe lamp en een loep zijn ze weer op te sporen. Het gebruik van microdots is niet verplicht, in tegenstelling tot een alarmsysteem. Alle nieuwe auto's die sinds 1998 in Europa worden geproduceerd, moeten voorzien zijn van een dubbele startonder breker, die automatisch inscha kelt als de motor wordt uitgescha keld. Dit is de zogeheten klasse 1 van de alarmsystemen, waarvan er vijf zijn. Afhankelijk van de prijs of de aan tallen gestolen auto's van een be paald merk of type kunnen verze keraars uitgebreidere beveiliging eisen. Dat kan inbraakdetectie zijn, waarbij het alarm afgaat zo dra iemand het portier probeert te openen tot en met het meest uitgebreide systeem, het auto volgsysteem. Hierbij wordt gebruikgemaakt van GPS, GSM en GPRS, waar door constant de exacte locatie van de auto in de hele Europese Unie te volgen is op de computer of telefoon van de eigenaar. Het systeem slaat alles op. Daardoor is ook te zien welke route de wagen heeft afgelegd. Ook kan de motor op afstand wor den uitgeschakeld, kunnen portie ren worden vergrendeld en be paalde gebieden worden ingesteld als 'veilig'. Dat kan de garage bij het huis zijn, maar ook een straat of wijk. Zodra de auto die plek verlaat, krijgt de eigenaar een be richt op zijn smartphone of com puter. Er zijn dieven die beschikken over een zogeheten jammer, die weliswaar verboden is in de EU, maar waarmee het GPS-signaal verstoord kan worden. Dan is de gestolen auto moeilijk of in het ge heel niet te achterhalen. Fabrikan- MINDER AUTO'S GESTOLEN ten van volgsystemen hebben in middels echter een module ont worpen die de jammer kan opspo ren. Zodra dit is gelukt, blokkeert de auto en is starten en wegrijden op eigen kracht dan niet meer mo gelijk. Per 1 januari 2015 wordt een volg systeem zonder deze mogelijk heid niet meer goedgekeurd. Ver zekeraars keren dan niets uit als de auto is gestolen. LEIDEN - Stel een Nederlandse hulpverlener loopt in Afrika ebola op en moet voor behandeling naar Nederland? Protocollair is ons land dan op alles voorbereid, stelt het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu (RIVM). Meerdere academische ziekenhui zen zijn geschikt, maar vermoede lijk gaat een ebola-patiënt bij repa triëring naar het Leids Universi tair Medisch Centrum. Het Lumc heeft in 2008 ook een patiënte op gevangen met het Marburg-virus, een zusje van ebola. Als een ebola-patiënt al erg ziek is, gaat hij per ambulance - met een minimum aan personeel - naar het ziekenhuis. Daar komt hij in een bron-isolatiekamer te liggen. Deze kamer beschermt de omgeving tegen de patiënt in plaats van andersom. Er is onder druk, zodat virussen, mocht er een kier zijn, niet gemakkelijk via de lucht ontsnappen. Speciaal getrainde artsen en perso neel bekommeren zich om de zie ke. Ze oefenen deze situatie gere geld, aldus een woordvoerster van het Lumc. De kleding van de pa tiënt, afval en linnengoed worden apart afgevoerd. Meteen begint een contactonderzoek. Bij alle mensen met wie de patiënt de af gelopen 21 dagen in contact was, wordt een paar keer per dag de temperatuur opgenomen. Speciaal getrainde artsen en personeel oefenen geregeld hoe ze moeten omgaan met besmettelijke patiënten Toen Nederland een Marburg-pa tiënt had, bleek geen enkele ver want besmet. Besmetting gebeurt vooral door contact met lichaams vloeistoffen. De kans op besmet ting is het grootst als de patiënt al erg ziek is en last heeft van bra ken en bloedingen. Volgens woordvoerster Hella Smit van het RIVM reageert vooral publiek in de VS onnodig 'panisch omdat ze Outbreak hebben gezien'. In deze film met Dustin Hoffman vallen in Amerika duizenden do den door een virus dat op ebola lijkt. Zelfs steden worden afgeslo ten om erger te voorkomen. In de film verspreidt het virus zich via de lucht. Die mogelijkheid is bij ebola echter niet aangetoond. Smit wijst er ook op dat de hygië ne in afgelegen gebieden in Afri ka onvergelijkbaar is met die in westerse ziekenhuizen. Nog eens vijf ton voor ebolabestrijders Nederland geeft 500.000 euro voor activiteiten van Artsen Zonder Grenzen bij de ebolabe- strijding in West-Afrika. Dat maakte minister Lilianne Plou- men (Ontwikkelingssamen werking, PvdA). Ze gaf eerder al 220.000 euro aan het Rode Kruis in het ebolagebied. Nederlanders in ebolalanden op lijst Buitenlandse Zaken vraagt Ne derlanders in de landen waar ebola is uitgebroken, zich te re gistreren. Het gaat om de lan den Sierra Leone, Liberia en Guinee. Nederland heeft in de drie landen geen ambassade; wel in Senegal en Ghana, waar de registratie zal plaatsvinden. Residentie Orkest geeft boekhouder aan Een medewerker van het Resi dentie Orkest heeft in 2013 75.000 euro verduisterd. Dat blijkt uit het jaarverslag. Het gaat om een financieel mede werker, meldt NRC. Het orkest heeft aangifte gedaan. De man was al ontslagen na het verval sen van een handtekening. Weer minder mensen in de schuldsanering Vorig jaar zijn opnieuw min der mensen in de schuldsane ring beland dan het jaar er voor: 12.350, ruim 1400 minder dan in 2012. Dat meldt staatsse cretaris Teeven (Justitie, WD). Ook was er 9 procent minder animo om een streng sane ringstraject te doorlopen. VRIJDAG 8 AUGUSTUS 2014 Zo blijven ze van je auto af door Dick Hofland Autodieven krijgen het moeilijk door vindingrijke fabrikanten van beveiligingssystemen, foto Hollandse Hoogte In de eerste zes maanden van dit jaar zijn er 4,4 procent minder au to's gestolen dan in dezelfde perio de in 2013. Tot nu toe zijn er bijna 5.500 auto's ontvreemd. De geïn tensiveerde samenwerking in de strijd tegen autodieven lijkt succes vol, meldde de Stichting Aanpak Voertuigcriminaliteit (AVc) giste ren. Gestolen voertuigen worden steeds sneller internationaal gesig naleerd, de beveiligingen (alarm systemen en voertuigvolgsyste men) zijn steeds beter. Ook impor teurs nemen maatregelen om dief stal te voorkomen. De Landrover Evoque is dit jaar de auto met het hoogste diefstalrisi co. De importeur van de auto's heeft maatregelen genomen waar door dealers de beveiliging van die auto's kunnen verbeteren via een upgrade van het beveiligings programma. Autodieven laten hun oog steeds vaker vallen op een jongere auto in plaats van op oudere voertui gen. Ondanks de daling van het aantal autodiefstallen neemt daar door het financiële verlies niet af. Behalve personenauto's werden ook minder lichte bedrijfsauto's gestolen: 1148 tegen 1279 in de eerste helft van 2013. Er werden 84 vrachtwagens mee genomen door dieven, 15 procent minder dan in de eerste 6 maan den van 2013. Van die 84 trucks werden er 40 teruggevonden. Vaak ging het de dieven om de la ding. De vrachtwagens werden leeg teruggevonden. door Wilma de Cort DEN HAAG DEN HAAG DEN HAAG DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7