Zelfs een sterk wachtwoord helpt niet altijd Beveiligingsbedrijf profiteert 6 BINNENLAND De Pier gekraakt VERVAL Een Russische bende heeft 1,2 mil jard inloggegevens buitgemaakt door ruim 400.000 websites te hacken, maakte het Amerikaanse beveiligingsbedrijf Hold Securi ties deze week bekend. De crimi nelen lijken de data alleen te ge bruiken om spam te versturen. Het Nationaal Cyber Security Center weet nog niet of Neder landse bedrijven of consumenten zijn getroffen door de datadief- stal. Het is in ieder geval een digitale inbraak van recordformaat en brengt weer een stortvloed aan tips over wachtwoorden op gang: gebruik een sterk wachtwoord, en niet een van de meest gebruikte (zoals '123456' en 'password'). Het is maar de vraag of de gemiddelde Nederlander zal luisteren: vier op de tien wisselt alleen van wacht woord als daarom wordt ge vraagd. Er zijn ook mensen (14 procent) die nooit hun wacht woord veranderen. Maar ook een sterk wachtwoord is niet zaligmakend. Als crimine len jouw wachtwoord hebben, maakt het niet uit hoe dat luidt. Ze weten het toch al. Belangrijker is om voor verschillende accounts verschillende wachtwoorden te gebruiken om de schade zo be perkt mogelijk te houden. Toch is telkens nieuwe wacht woorden onthouden ook geen doen. Het gemiddeld aantal wachtwoorden dat een internetge bruiker heeft, was in 2012 25. „Ik heb overal een ander wacht woord. Dat zijn er wel een paar honderd", schat internetjouma- Het gemiddeld aantal wacht woorden dat een internet gebruiker heeft, was in 2012 opgelopen tot 25 De datadiefstal door een Russi sche bende werd door het Ameri kaanse beveiligingsbedrijf Hold Security ontdekt. Om veiligheids redenen weigert het te vertellen welke sites zijn gehackt Daardoor weet zelfs het Nationaal Cyber Se curity Center (NCSC) van het mi nisterie van Veiligheid en Justie niet of en hoeveel zorgen we ons nu moeten maken. Het bedrijf weet daar wel een oplossing voor: list Brenno de Winter echter. Hij onthoudt ze met een wacht woordmanager, een computerpro gramma. Michel van Eeten, hoogleraar Cy- bersecurity aan de TU Delft, heeft een andere tip: maak sterke wacht woorden voor enkele accounts die er echt toe doen, bijvoorbeeld die bij je bank, creditcard en e-mail en misschien Facebook. Gebruik voor de rest een gemakkelijker wachtwoord. Toch gebruiken bedrijven steeds Bij banken is het al jaren gemeengoed om naast een wachtwoord een code van een identifier in te vullen voor 120 dollar in de maand kun je hen permanent laten monito ren of jouw site is gehackt of jouw gegevens zijn buitgenomen. Na vragen van de Wall Street Jour nal werd dat 10 dollar. NCSC benadrukt dat er waar schijnlijk veel minder dan de ge vreesde 500 miljoen personen zijn geraakt door de datadiefstal. Sommige adressen worden niet meer gebruikt of zijn verouderd. vaker andere vormen van identifi catie. Niet alleen een wacht woord, maar ook de locatie waar vandaan wordt ingelogd kan hel pen bewijzen dat diegene de juis te persoon is. Multifactor-identifi- catie noemt Raj Samani, tech nisch directeur van internetbevei- ligingsbedrijf McAfee, dat. „Iets wat je weet, zoals een wacht woord, iets wat je hebt, zoals een token, iets wat je bent, dus een bi- ometrische eigenschap, en waar je bent, dus je locatie. Als je kle ren koopt gebruik je er al twee: wat je weet (pincode) en wat je hebt (pas)." Bij banken is die manier van wer ken al jaren gemeengoed: naast een wachtwoord moet je een co de van een identifier of uit een sms invullen. De nieuwste tele foons van Apple, Samsung en HTC lezen je vingerafdruk als be veiliging. En als je bij Google in logt van een vreemde locatie, vraagt de site of jij dat wel echt bent. Van Eeten: „Ze gebruiken daarvoor je ip-adres, de eigen schappen van de computer waar vandaan je normaal gesproken in logt, of de locatie. Maar voor heel veel websites is zoiets onbetaal baar." „Het moet proportioneel blijven ten opzichte van de gegevens die je wil beschermen", vindt Sama ni. „Wachtwoorden zijn gemakke lijk en goedkoop." TOP 25 MEEST GEBRUIKTE WACHTWOORDEN I 12345678 6. 123456789 sen zijn aangehouden. De Pier is sinds oktober vorig jaar dicht, nadat res taurant Van der Valk failliet was verklaard en het bouwsel gevaarlijk was geworden. De Pier werd in 1961 in gebruik genomen, waarna er nog aller lei aanpassingen zijn doorgevoerd, foto Phil Nijhuis/HH SCHEVENINCEN - Ongeveer vijftien demonstranten hebben gisteroch tend De Pier in Scheveningen bezet uit protest tegen de sluiting van de sociaal-culturele vrijplaats De Vloek in de Scheveningse haven. De Mobie Ie Eenheid heeft het bouwwerk in de middag weer ontruimd. Acht men- door Freke Remmers DEN HAAG - Een moeilijk, zorgvul dig gekozen wachtwoord houdt hackers niet altijd op afstand. Er zijn méér drempels nodig. Heeft het wachtwoord z'n langste tijd ge had? 1. 123456 2. password 4. qwerty 5. abc123 7. 111111 8. 1234567 9. iloveyou 10 adobe123 II 123123 12 admin 13 1234567890 2 princess 14 letmein 2 azerty 15 photoshop 2 trustnol 16 1234 2 000000 17 monkey 18 shadow 19 sunshine 20.12345 21 password 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6