Oosterscheldeweek begint op Neeltje Jans Grip m PZC 26 ZEELAND KES Roosevelt en ADRZ werken nauwer samen De diefstal van e-bikes piekt. Met tientallen tegelijk worden ze uit stallingen van seniorenflats en bij kerken gestolen. vrijdag De afgelopen twee we ken was ik het cen trum van een kleine Zeeuwse media storm. In het oog van de storm vroeg ik me af welk beeld men sen van mij hebben. Ik deed een digitaal onderzoekje, met de volgende uitkomst: - Maan Leo is een afzuigkap. Een simpele Google Image zoek opdracht bewijst het: de zilver kleurige keukenapparaten glim men je tegemoet als je 'Maan Leo' intypt. Het merk van deze Poolse afzuigkappen heet Leo en de naam van het onderhavi ge model is Maan. Maan Leo dus, Poolse afzuigkap, enchan- té. - Maan Leo is een kindsterretje. Een zoektocht op www.imdb. com laat er geen twijfel over be staan: Maan Leo is an actress, known for Zoeken naar Eileen (1987)' In 1987 was ik net negen maanden, maar dat weerhield mij er niet van om de show te stelen in wat achteraf niet de beste film van het jaar bleek. Misschien was ik niet zo schat tig als Annie, maar mijn doddi ge babyface stal vele harten. - Maan Leo is een stotterende schrijfster. Je zou denken dat het niet zo veel uitmaakt of een schrijfster haar tongriem aan stekelijk kan laten knallen. Maar filmpjes met Maan Leo op YouTube tonen dat een moder ne auteur wordt geacht veelvul dig voor te lezen uit eigen werk. Ik doe het met opgehe ven hoofd, hakkelend en wel. - Maan Leo is een Wit-Russi- sche. Ik heb het zelf beschreven in mijn eerste roman: 'Die juk beenderen die als de hoekste nen van een burcht op mijn ge zicht zijn gemetseld. Die aman- delvormige ogen. Die exorbitan te kaken, vervaardigd in de fa brieken van Belarussian Steel Works. Ook voor de rest bezit ik nogal een plomp voorko men, wat eens te meer pleit voor het feit dat ik voortspruit uit de met wodka doordrenkte moerassen of het weerbarstige morenelandschap van de voor malige Sovjetrepubliek'. Van stotterende schrijfster tot afzuigkap. Van kindsterretje tot Wit-Russische. Misschien is mijn pluriformiteit wel een ze gen: in het hart van de storm kan niemand grip op mij krij gen. ■JL 191 ó-1917 Meerstromenschool Gmede Scholen schrijven geschiedenis De PZC maakt een boek over 200jaar Zeeland in samenwerking met leerlingen van 74 basisscholen. U krijgt dagelijks een voorproefje. Deze editie wordt gehouden met de gemeente Veere, IVN Zeeland en Natuurmonumenten. Een hele week lang worden activiteiten op en rond de Oosterschelde georga niseerd met als doel om inwoners de Oosterschelde te laten beleven en omarmen. De Oosterscheldeweek betrekt in woners, recreanten, bedrijven, scholieren en toeristen bij de Oos terschelde. Tijdens de Oosterschel deweek kan iedereen, van jong tot oud, op een interactieve ma nier kennismaken met belangrij ke thema's die in dit bijzondere gebied spelen. De Oosterscheldeweek trapt af op zaterdag 6 september op Neeltje Jans. Tijdens deze opening wordt het kunstwerk van de Ooster scheldeweek (een zeester met 7 poten die symbool staan voor de 7 gemeenten rondom de Ooster schelde) uitgereikt door wethou der Jo-Annes de Bat van Goes aan wethouder Jaap Melse van Veere. Bij de opening is er speciale aan dacht voor het onlangs heringe richte natuurterrein en het nieu we Parelpad op Neeltje Jans. GOES - Het ADRZ en University College Roosevelt hebben nu ook op het gebied van de medische microbiologie en immunologie af spraken gemaakt over samenwer king. Inmiddels heeft: een aantal klinische afdelingen een samen werking met UCR. Het Laborato rium Medische Microbiologie en Immunologie van het ADRZ en UCR zijn samen in het Midas-pro- ject gestapt. Midas staat voor Me mory, Immunity, Diet, Activity and Sleep. In dit project wordt on derzoek gedaan naar het dieet, li chamelijke activiteit, slaappa- troon en immuunstatus van be paalde patiëntengroepen. GOES - In de hal van de Marnixflat in Goes hangt een politieoproep: wie weet er iets van de diefstal van e-bikes, een paar dagen terug? De Marnixflat is niet het enige se niorencomplex waar de fietsendie ven hard toesloegen. In de nacht van 4 op 5 augustus zijn in de di recte omgeving in totaal 27 van de ze voertuigen gestolen, weet Jaco bus Kaan te vertellen. Goesenaar Ko Kaan is één van de Marnixflat-bewoners die bestolen werd. „Kijk", zegt hij wapperend met de verzekeringspapieren, „Ik ga zo een nieuwe fiets halen bij Paul Knop in Yerseke. Gelukkig dat ik verzekerd was. Twee mede bewoners niet. Die moeten nu zelf een nieuwe betalen. En één van de e-bikes was een leenfiets, die meneer had zijn eigen e-bike in reparatie." Hij vertelt zijn verhaal in een lege hoek van de volle fietsenstalling: daar stonden de e-bikes, wijst Ko Kaan. „Een ervan was pas drie maanden oud." De eigenaar had de accu eruit gehaald, maar dat mocht niet baten. Wat wel helpt: afneembare fietscomputers. „Er stonden er twee met zo'n compu ter. Zonder is een e-bike niet te gebruiken. Die hebben ze dus la ten staan", weet Kaan. De 87-jarige Goesenaar werd in de nacht van 4 op 5 augustus uit bed gebeld door de beheerder, die de diefstal in de vroege morgen ontdekte. Kaan wijst op een be schadiging in de deurpost: „Hier hebben ze een schroevendraaier in gezet. Dan ben je zó binnen. Ie mand vroeg me: en wat doe je nou straks, met je nieuwe fiets? Zet je die dan weer in de fietsen stalling? Ik antwoordde: waarom niet? Ze gaan het de dieven nu moeilijker maken: er komen anti diefstal-profielen op de deurpost. Dan kunnen ze nog altijd de ruit inslaan, maar ja, als je binnen wil komen, dan kom je altijd binnen. Het wordt zo in ieder geval een stuk lastiger voor de inbrekers." Paul Knop van De Tweewielerspe- cialist in Yerseke laat weten dat hij momenteel vijf, zes keer per week iemand binnen krijgt die zijn gestolen e-bike moet vervan gen. „Fietsendieven zijn er tuk op, dat klopt. Hier in Yerseke heb ben ze er een heleboel tegelijk uit een berging gehaald, en kerken be zoeken ze ook vrij regelmatig. De mensen komen hier dan een nieu we halen. Gelukkig zijn de mees te verzekerd, maar dat is ook wel eens anders." Scriba Peter de Looff van de Gere formeerde Gemeente in Kapelle heeft inmiddels ook het nodige meegekregen over de populariteit van e-bikes. „Ik heb vernomen dat er 29 gestolen zouden zijn uit een opslag in de Aakstraat in Yer seke. Daar wonen behoorlijk wat senioren, en zo ongeveer iedereen heeft een elektrische fiets, tegen woordig. Het was een flinke klap per. Onder de gedupeerden zaten behoorlijk wat leden van onze ge meenten. Er worden natuurlijk da gelijks wel fietsen gestolen, maar zoveel in één keer, dat geeft wel deining." Noodgedwongen zijn er bij zijn kerk nu camera's opgehangen. „Want het kwam regelmatig voor dat tijdens verenigingsactiviteiten of kerkdiensten elektrische fiet sen gestolen werden. Andere ker ken hebben wel afsluitbare fiet- senpleinen, maar wij niet. We hebben toen besloten tot camera bewaking. Nu hangen er bordjes die waarschuwen dat er camera's hangen. Daar gaat een preventie ve werking vanuit. Je kunt natuur lijk niet keihard zeggen dat het daardoor komt, maar sindsdien zijn er geen fietsen meer gesto len." De politie verzoekt eventuele ge tuigen contact op te nemen via 0900-8844 of via de website www.politie.nl/melden Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Politie jaagt op e-bikedieven Einde: je moet precies uitkomen op hokje 15 start UNIVERSITY O APPüëo SGENCÏS NEELTJE JANS - Nationaal Park Oos- terschelde houdt van 6 tot en met 13 september voor de zesde keer de Oosterscheldeweek. door Ondine van der Vleuten De 87-jarige Ko Kaan op de plek waar tot voor kort vijf e-bikes stonden. „Die van mij had ik een jaar geleden gekocht." foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62