Belgische autoriteiten stuurden aan op inval in woningen Haagse Tlirken BINNENLAND 5 interview Pieter-Jaap Aalbersberg heeft zijn missie in Oekraïne nog niet voltooid. „We komen terug." Middellandse Zee cruise nu vanaf *799,- P.P Oostelijke Middellandse Zee Noorse Fjorden, Spanje Portugal Italië naar Brazilië Caribbean Achteraf, zegt Pieter-Jaap Aalbersberg, is de keuze om ongewapend het ge bied in te trekken waar de ramp met vlucht MH17 plaatshad de juiste geble ken. „In een situatie waar het gaat om macht en dreiging waren wij juist niet bedreigend", legt het Nederland se hoofd van de repatriëringsmissie uit. „Onze kracht was onze humaniteit en transparantie tegenover de regering en de rebellen, en een zekere naïviteit." De missie, waarbij de afgelopen weken honderden Nederlanders betrokken waren, werd woensdag opgeschort. De situatie rond de rampplek is te gevaarlijk. Dorpelin gen op de rampplek huilden toen zij hun ervaringen deelden met de reddingswer kers, vertelt Aalbersberg. „Ook zij hebben het er heel moeilijk mee. Het is ook niet niks als zoiets je overkomt. Die dorpen blij ven voor altijd met Nederland verbonden." Voor de forensische experts, die niet ge wend zijn om in oorlogsgebied te werken - en die bovendien werden geplaagd door in tense hitte -, moet de opdracht psycholo gisch zwaar zijn geweest. Dagelijks voerde een aantal van hen gesprekken met leden van het sociaal-medisch team, zegt Aalbers berg: „De debriefing begon dus al na elke sessie, ter plekke." Diezelfde mensen, in elk geval een deel er van, hopen terug te keren om dan ook die plekken te onderzoeken waar men niet werd toegelaten. Soms omdat het te gevaar lijk was. Soms omdat de pro-Russische se paratisten hen de toegang domweg weiger den. Aalbersberg: „Een verklaring werd daarvoor nooit gegeven.' Dat het voor de Nederlanders en hun collega's uit Australië en Maleisië überhaupt mogelijk was om hier te werken, was te danken aan de OV- SE, de Organisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa, die in de regio een belangrijk netwerk heeft opgebouwd. Aal bersberg: „Zij onderhandelden met de re bellen, niet wij. De Zwitser Alexander Hug van de OVSE, die het vertrouwen heeft van de separatisten, heeft echt een toppres tatie geleverd." Ook lokale redingswerkers - „Leden van de plaatselijke brandweer en gewone dorpelin gen" - die de eerste bergingswerkzaamhe den verrichten, deden dit in de ogen van Aalbersberg met respect voor de slachtof fers. „Dat zijn zo'n 800 tot duizend men sen geweest. Zij hadden alles keurig geor dend en opgestapeld. Ook waardevolle spullen, zoals camera's." Later kookten dor pelingen voor de reddingswerkers. Het wa ren rebellen die opschudding veroorzaak ten door hun ruwe omgang met de doden. Hoeveel lichamen er zijn geborgen; is niet in te schatten. Dat een aantal slachtoffers nooit zal worden geïdentificeerd, is zeker. „Vergeet niet dat de temperatuur op plek ken waar het brandde 1600 graden was", zegt Aalbersberg. „Dan verbrandt alles." Dat de missie definitief wordt stopgezet ge looft Aalbersberg niet. „Nee, we komen te rug. Dat zijn wij tegenover de nabestaan den verplicht. Lang niet alle plekken zijn onderzocht. In de herfst is het gebied kaler, dan is het zoeken eenvoudiger." Een aantal experts blijft achter in Kiev en Charkov. PIETER-JAAP AALBERSBERG Volgens het Belgische OM richt het onderzoek zich op Nederlan ders van lürkse origine die ban den zouden hebben met het 'jiha- distisch milieu'. De verdachten wonen in Den Haag, maar hou den zich vaak op in België. Op luchthaven Zaventem bij Brus sel zijn woensdagavond twee Tur ken uit Den Haag aangehouden. Ze waren net terug uit Türkije. Ze worden verdacht van deelname aan een terroristische groepering, overtreding van de wapenwet en financiering van terrorisme. Ze zijn voorgeleid aan de onderzoeks rechter in Dendermonde. Het Nederlandse Openbaar Minis terie heeft in de Haagse wonin gen beslag gelegd op gegevensdra gers en jihadistisch materiaal. Bij de huiszoekingen zijn voor zover bekend geen arrestaties verricht. Bij huiszoekingen in Brussel zijn woensdagavond wel vuurwapens en kogelvrije vesten aangetroffen, en jihadistisch materiaal. België is alert op jihadisten nadat op 24 mei een aanslag werd ge pleegd op het Joods Museum in Brussel, waarbij vier mensen het leven lieten. Op 30 mei werd hier voor Mehdi N. gearresteerd in de Franse stad Marseille. In zijn baga ge werden toen wapens gevonden die leken op de wapens die bij de aanslag gebruikt werden, gewik keld in een zwarte vlag van jiha disten. Eerder deze week bepaalde de Brusselse raadkamer dat de on langs door Frankrijk uitgeleverde verdachte een maand langer in voorlopige hechtenis mag worden gehouden. Ontvang nu 25,- korting per persoon! Najaarscruise vanuit Savona naar o.a. Griekenland Turkije Costa Pacifica Vertrek: 15, 26 september en 7, 18, 29 oktober Duur: 12 dagen Inclusief vlucht en transfers Unieke combinatie cruise: natuur en cultuur Bezoek o.a. Bergen, Alesund, Cadiz en Lissabon ms Rotterdam Vertrek: 6 september Vaar mee met het nieuwste schip van MSC Cruises Vanuit Venetië gaat u naar o.a. Tenerife, Rio de Janeiro en Santos MSC Preziosa Vertrek: 8 november Inclusief vlucht en transfer Prachtige reis waarbij u 13 Caribische eilanden bezoekt! Liever iets korter op vakantie? Ook een 11-daagse reis is boekbaar ms Noordam Vertrek: 3, 24 nov, 16 jan, 6, 27 feb inclusief vlucht, hotelovernachting en transfers B Q EK DP WWW.CRUISEWINKEL.NL F BEL 2 - 42 11 115 Bij cruisewinkel.nl bent u verzekerd van de beste service tegen de scherpste prijs! VRIJDAG 8 AUGUSTUS 2014 'Onze kracht was onze humaniteit' door Wierd Duk 1959 Jeugd in Hoogvliet 1981 Politieacademie afgerond 1981-2004 Reeks politiefuncties 2004-2011 Korpschef IJsselland 2011- Korpschef Amsterdam- Amstelland 2011- Dagelijks bestuur Interpol 2014- Repatriëringsmissie MH17 Aalbersberg is gehuwd en heeft vier zonen. DEN haag - De invallen in vier wo ningen in Den Haag woensdag avond zijn gedaan op verzoek van de Belgische autoriteiten. De adres sen waren naar voren gekomen in een onderzoek naar een groep jiha- disten. Dat meldde het Openbaar Ministerie gisteren. Uitgebreid cruise aanbod Ervaren cruisespecialisten Persoonlijk en deskundig advies Maatwerk: ruime keus in vluchtdata of verlenging van de reis Profiteer van de beste acties en promoties Prijzen zijn vanaf per persoon o.b.v 2 personen per huteno.b.v. beschikbaarheid en wijzigingen Inclusief alle belastingen en voipenston.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5