'Afspraak woningbouw met Tholen onwettig* 'Rol Antillen in oorlog onderbelicht' Het 'vakantiewerk' vlot goed 28 BEVELANDEN en THOLEN VERDUBBELING SLOEWEG Voorbereidingen voor verdubbeling van de Sloeweg zijn in volle gang met het rooien van bomen. ZOMERACTIVITEITEN Volgens voorzitter Julia Dekkers zijn deze afspraken zonder vooro verleg met de belangenvereniging gemaakt en dat is volgens haar vol ledig in strijd met artikel 3 en 5 van de Overlegwet. „Juridisch ge zien zijn de gemaakte en onderte kende prestatieafspraken niet wet tig-" Directeur/bestuurder Ton Ringersma van Stadlander maakt excuses voor de omstandigheid dat hij de huurdersorganisaties niet om advies heeft gevraagd con form de Overlegwet. Op zich zijn de prestatieafspraken wat Stadlander betreft prima, zegt Ringersma. De stelling dat de gemaakte prestatieafspraken onwettig zouden zijn, is daarmee volgens hem ook onjuist. De af spraken zijn gemaakt en gelden wel degelijk. Alleen het advies van de huurdersorganisaties daar over ontbreekt nog. Ton Ringers ma heeft toegezegd dat als er een advies komt, Stadlander dat onver kort naar de gemeenten zal stu ren. De belangenvereniging weet nog niet of ze genoegen neemt met de ze verklaring. „Dit is de zoveelste keer dat zoiets gebeurt. Onze taak is de belangen van onze leden en huurders zo goed mogelijk te be hartigen. En dat kan niet als we niet vooraf worden betrokken bij een dergelijk belangrijk onder werp als de prestatieafspraken met Tholen en Bergen op Zoom. Nogmaals, het is niet de eerste keer dat wij door Stadlander zijn gepasseerd. Dat zijn we ondertus sen een beetje beu aan het wor den. We overwegen daarom zeker de prestatieafspraken rechtsongel dig te laten verklaren." De huurdersbelangenvereniging is in ieder geval bezig met het for muleren van een inhoudelijke reactie op de gemaakte prestatieaf spraken woningbouw tussen Stad lander en de gemeenten Tholen en Bergen op Zoom. GOES - De aanstaande verdubbe ling van de Sloeweg tussen de A58 en de Westerscheldetunnel- weg wordt steeds zichtbaarder in het landschap. Zo zijn op diverse plekken al bomen gerooid om de aanleg van de brede weg mogelijk te maken. Aannemer Boskalis is inmiddels begonnen met de (voorbereiden de) werkzaamheden aan de Sloe weg. Weggebruikers en omwo nenden zullen daar de komende maanden steeds meer van mer ken. Op sommige plaatsen gelden snelheidsbeperkingen, of tijdelij ke omleidingsroutes. Het rooien van de bomen bij de nieuwe aansluitingen van de A58 op de Drieweg en de Oude Rijks weg en de locatie Bernhardweg West en de Westerscheldetunnel- weg stond eerder op de rol, maar broedende vogels schopten de planning in de war. De bomen zijn inmiddels weggehaald. Dat gebeurde in verschillende fasen. Half deze maand wordt de rijbaan op de N664 (tussen afrit 36 en 's-Heer Arendskerke) afgesloten. Dan gebeurt er funderingswerk en worden lichtmasten verwij derd en verzet. Het werk vindt plaats tijdens werkuren van maan dag tot en met vrijdag. Het aan brengen van asfalt gebeurt eind deze maand in verschillende nach ten. Verkeer van 's-Heer Arendskerke richting Terneuzen wordt omge leid via de Panhoeveweg. De noor delijke rijbaan is tussen 19.00 en 07.00 uur afgesloten voor verkeer. Er worden omleidingsroutes aan gegeven. Vanaf eind deze maand is er twee richtingsverkeer tussen afrit 36 en de rotonde Arendstraat. Deze maatregel blijft van kracht tot en met mei 2015. Rond dezelfde tijd start ook de feitelijke aanleg van de extra rijbaan voor het recht doorgaand verkeer. Om het verkeer zo min mogelijk te hinderen, vinden de werkzaam heden plaats in de avonduren en 's nachts (tussen 19.00 en 07.00 uur). Het kruispunt Sloe- weg-Stoofweg blijft beschikbaar voor verkeer. Wel moet langza mer worden gereden. Verkeersre gelaars leiden het verkeer in goe de banen. Het officiële startmo ment voor de verdubbeling van de Sloeweg is op donderdag 21 au gustus. Dan is ook de opening van de keten op het werkterrein. De nieuwe Sloeweg is medio 2016 gereed. De aanstaande verdubbe ling van de Sloeweg is al zichtbaar in het landschap. Er zijn al bomen gerooid. Dat zegt Gert-Jan de Rooij, vrij williger van het Bevrijdingsmu seum Zeeland in Nieuwdorp, na afloop van een studiebezoek aan Curagao. Hij kwam daar in con tact met de Cura^aose historicus drs. Gedion L. Isena die het leer boek geschiedenis Curasao, Aruba, Bonaire en Suriname in de Tweede Wereldoorlog heeft geschreven. De Rooij kreeg een exemplaar voor het museum in Nieuwdorp. „Dit verhaal mag niet verloren gaan. Zeker niet voor de jeugd, voor wie dit boek met name is geschre ven." De onderbelichte rol van de Antil len is volgens De Rooij onterecht. „De Antillen hebben ook iets mee gekregen van de oorlog. Er waren daar raffinaderijen, de Isla op Aru ba en Shell op Curasao, en de brandstof die deze maakten, ging naar Europa voor de invasie. Eerst naar Engeland, daar via pijpleidin gen naar de zuidkust, dan via Pluto (Pipe Line Under The Ocean) naar Normandië en van daar Europa in. Er zijn hier aanval len geweest van Duitse en Itali aanse onderzeeboten. Een raffina derij op Aruba is zelfs geheel in vlammen opgegaan." Daarnaast zijn door de Amerika nen op Curasao en Aruba kustbat- terijen geplaatst. „In totaal is hier zo'n zesduizend man gestatio neerd geweest. De Nederlanders hebben ook kustbatterijen ge bouwd. Die kostten toen twee miljoen gulden en zijn nooit ge bruikt." Er is op het eiland nog van alles te vinden als herinnering aan de oor log, vertelt De Rooij. „Helaas ver keert veel in slechte staat. Zoals een kustbatterij die voor een rela tief klein bedrag opgeknapt kan worden. Er zijn enkele inwoners van Curasao die behoud nastre ven zoals Allan van der Ree. Hij is overigens verwant met het Zeeuwse juweliersgeslacht." Behoud is volgens hem ook van educatieve waarde voor met na me de jongeren. AANPASSINGEN SLOEWEG - 1,11 1 KRUININGEN - Zo'n zestig kinderen deden gisterenmiddag mee aan het vlot ten bouwen en katapult schieten in recreatiegebied Den Inkel in Kruiningen. Het is een van de zomeractiviteiten die de 3J's van de gemeente Reimerswaal - Jordan, Jessica en Jacqueline - tijdens de vakantie organiseren voor basis schoolkinderen. foto Mechteld Jansen door Frank van Cooten THOLEN - De Huurdersbelangenver eniging Bergen op Zoom over weegt de prestatieafspraken van woningbouwvereniging Stadlander met de gemeenten Tholen en Ber gen op Zoom rechtsongeldig te la ten verklaren. Bomen maken plaats voor verdubbeling door Frank van Cooten door Frank van Cooten NIEUWDORP - Het verhaal van de Antillen tijdens de Tweede Wereld oorlog is belangrijk, omdat het on bekend en daarom onderbelicht is. Gedion Isena (links) overhandigt zijn boek aan Gert-Jan en Mimi de Rooij van Bevrijdingsmuseum Zeeland, foto Bevrijdingsmuseum Zeeland Nieuwdorp Nieuw knooppunt Bernhardweg -Heerenhoek j Vernieuwde op- en afritten A58 "^ndskerke Nieuwe op en afrit A581 A Heinkenszand Verhoogde rotonde voor j in- en uitvoegend verkeer j infographic Donja Odijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58