Geef vooral het framenummer aan ons door Toevlucht voor ontevreden kiezers Fietsendiefstal Minister let op zorg in regio's met krimp commentaar ZEELAND 27 VLISSINGEN - De politie heeft geen goed zicht op de aantallen e-bikes die gestolen worden, laat woord voerder Jiske van Pelt van Politie ZeelandWest-Brabant weten. „E-bikes worden niet apart van ge wone fietsen geregistreerd, van daar." Van Pelt adviseert bezitters van een elektrische fiets toch vooral het framenummer door te geven bij de aangifte: „Bij de ver zekering is dat wel al bekend, maar als je zorgt dat het in de aan gifte komt te staan, is er nog een kans dat je je e-bike terugkrijgt, als die gevonden wordt. Verder gelden dezelfde voorzorgsmaatre gelen als bij een gewone fiets: zet hem bij voorkeur binnen en in dien buiten, altijd met een ket ting aan een paal of aan een ande re fiets. Dan wordt het heel wat lastiger om hem mee te nemen." Verzekeraars hebben de afgelopen jaren een duidelijke stijging ge zien van de diefstal van e-bikes. Een belangrijke oorzaak is dat e-bikes hun imago van senioren- fiets verloren hebben. Uiterlijk zijn ze steeds minder te onder scheiden van gewone fietsen. On der jongeren zijn de fietsen tegen woordig populair voor de langere schoolroutes. Voor fietsendieven betekent dat een grotere afzet markt. Dat vooral de grote steden doel wit zouden zijn van fietsendie ven, is een misverstand, laat verze keraar Enra weten. In Zeeland zijn de grote steden in trek: Vlis- singen, Middelburg, Goes en Ter- neuzen. De verzekeraar houdt de ontwikkelingen goed in de gaten, om te bepalen of het steeds grote re risico dat e-bikes met zich mee brengen, wellicht in hogere tarie ven vertaald moet worden. Voor alsnog wordt niet gewerkt met 'ri sicogebieden' waar hogere tarie ven gelden vanwege een grotere kans op diefstal. Een reden voor een tariefsverhoging zou ook het veranderende en meer risicovolle gebruik van e-bikes (door jonge ren) kunnen zijn. Na het succes van de lokale partijen bij de gemeente raadsverkiezingen kon je erop wachten. Ook op provinciaal niveau bestaat behoefte aan een toevluchtsoord voor zwevende kiezers. Zeeland Lokaal Totaal (de afkorting zaj wel ZLT luiden) wil daarin voorzien. Goede kans dat deze nieuwe partij leven in de brouwerij gaat brengen in de Sta tenzaal. Bij de gemeenteraadsverkiezin gen zijn lokale partijen de groot sten geworden in meer dan de helft van de Zeeuwse gemeenten. Een onderstreping van het feit dat de kiezer steeds minder op heeft met de manier waarop lan delijk georganiseerde partijen po litiek bedrijven. Het parool van de lokalen is - vrij naar de titel van het Communistisch Manifest uit 1848 - 'Ontevredenen aller par tijen verenigt u!' ZLT-voorman Jos Verdurmen, fractievoorzitter van de Terneu- zense lokale partij TOPGemeente- belangen, heeft daar een goede neus voor. „Die zwevende kiezers zijn op zoek naar herkenbare ver tegenwoordigers die dicht bij de mensen staan." Vanuit die redene ring mag Verdurmen zich geluk kig prijzen met de steun van oud-burgemeester Cees van Liere van Sluis-Aardenburg en Noord- Beveland (ex-WD) en Co van Schaik, sinds mensenheugenis wethouder in Axel en Terneuzen voor de PvdA. Op de herkenbaar heid van beiden valt weinig af te dingen. De vraag is alleen of ze wel voelen voor een verkiesbare plaats op de kandidatenlijst van de nieuwe partij. Natuurlijk heeft de ZLT dezelfde achtergrond en vist ze in dezelfde vijver als de Partij voor Zeeland (PvZ). Deze partij is voortgeko men uit de Zeeuws-Vlaamse Volkspartij, die in de jaren negen tig werd opgericht uit onvrede met de manier waarop de geves tigde partijen omgingen met de belangen van Zeeuws-Vlaande- ren. In 1999, toen de PvZ voor het eerst onder deze naam meedeed aan de Statenverkiezingen, haalde de partij vier zetels. In de huidige samenstelling van de Staten van Zeeland heeft de PvZ er twee en dreigt nog verder gemarginali seerd te worden wanneer de ZLT in de aanloop naar de verkiezin gen tenminste geen ernstige fou ten maakt. Johan Robesin van de PvZ zal het dan nog meer dan tot nu toe van de inhoud van zijn ar gumenten moeten hebben; niet van de macht van een indrukwek kend aantal zetels. De elektrische fiets is een gemakkelijke prooi voor dieven. De kostbare rijwie len worden bij bosjes tegelijk ontvreemd. Bijvoorbeeld uit een stalling bij een bejaardente huis of bij een kerk. Fietsers kunnen best een beet je hulp gebruiken van overhe den, instellingen en bedrijven. Want fietsen krijgen nog te vaak een plekje achteraf. En meestal is er geen toezicht of camerabewaking. Het besef dat dit anders moet, lijkt maar lang zaam te groeien. Ook technisch is er nog veel te winnen. Dat bewijst de auto-in dustrie. Voor het eerst in jaren is het aantal autodiefstallen ge daald. De reden: een steeds be tere beveiliging en een steeds nauwere samenwerking tussen de fabrieken, de garages en de politie. Hangt een gestolen au to ooit ergens aan de computer, dan kan er meteen een seintje naar de politie. Met een verge lijkbare aanpak is wellicht ook de diefstal van elektrische fiet sen te beperken. Dat antwoordt de bewindsvrouw op vragen van het Zeeuwse PvdA-Kamerlid Albert de Vries. Hij klom in de pen nadat uit een rapport van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) was gebleken dat mensen zich in krimpregio's minder ge zond voelen dan in overig Neder land. Het RIVM constateert dat die beleving samenhangt met de sociaal-economische situatie in krimpregio's. Overigens geldt dat sterker voor Zuid-Limburg en Groningen dan voor Zeeland, waar de leeftijdsopbouw (vergrij zing) een grotere rol speelt. De Vries denkt dat de rijksover heid zich vooral richt op het weg werken van gezondheidsachter standen in de grote steden. Schip pers betwist dat. Ze wijst erop dat in 2012 met drie provincies die krimpgebieden hebben, ook over de zorg in die regio's afspraken zijn gemaakt. Er lopen proeven, zoals GoedLeven in Zeeuws- Vlaanderen. ZorgSaam, verzeke raar CZ, huisartsenorganisatie Nu cleus en patiëntenclub Klaverblad hebben daarvoor de handen in eengeslagen. Lokale aanpak werkt ook het beste, stelt Schippers. VRIJDAG 8 AUGUSTUS 2014 De moderne e-bike is verlost van zijn 'seniorenimago' en daarmee aantrekkelijker geworden voor dieven, foto Ronald den Dekker ANALYSE door Ben Jansen door Frank Balkenende MIDDELBURG - Minister Schippers van Volksgezondheid, Welzijn en Sport vindt niet dat ze te weinig oog heeft voor gezondheidszorg in krimpregio's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 57