Akkerrand ingezet tegen de luizen t'i i Begin verbreding weg naar tunnel 28 SCHOUWEN-DUIVELAND NATUURBRANDRISICO Het risico van natuurbrand is in de Duinpolder enorm groot. Bewoners dienen zich daarvan bewust te zijn. tJ EP, „Vroeger ging je spuiten als je lui zen zag", vertelt hij. „Daarna gin gen we selectief spuiten, zodat de luizen wel dood gingen maar de nuttige insecten niet. Maar ja, het voedsel voor die insecten ging wel dood. Nu zeg ik, ik doe het niet meer." Ieder jaar zaait De Bree een meng sel van bloemzaden in. Zijn erva ring van de afgelopen jaren leert dat het goed werkt. „Maar je hebt er wel meer werk van. Je moet om de paar dagen kijken." De Bree heeft in totaal één hecta re bloemranden staan. Dat verte genwoordigt aardig wat geld, want waar bloemen staan, groeien geen aardappelen. „Zon der subsidie kan het ook niet", zegt hij. „Als de subsidie wegvalt, stop ik er mee." Wie langs zijn akkers loopt, ziet geen enorme bloemenzee met zonnebloemen en klaprozen. „Die heb ik wel gehad, maar hoe lelijker de rand, hoe beter het is." In de ruigte van de bloemranden zitten bijvoorbeeld lieveheers beestjes, zweefvliegen, gaasvlie- gen en sluipwespen. De larven van deze insecten vreten zich dik aan bladluizen. Daarnaast zijn de Op de akker akkerranden schuilplaatsen voor tal van andere dieren. „Ik heb nu een patrijzenrand. Dan kan ik de patrijs misschien een kans op overleven bieden." Een patrijzenrand bestaat uit een strook ruig gras, een strook krui den en een strook kale grond om dat de patrijs graag baddert in dro ge modder. De Bree heeft nog geen patrijs in zijn rand gesigna leerd, maar hij weet dat er een koppeltje in de buurt zit. Ook kwartels, Noordse woelmuizen, reeën, hazen en fazanten met jon gen kunnen schuilen in de ran den. Hij heeft ze allemaal gezien, maar hij was niet de enige. Ook roofvogels ontdekten de randen. „De kwartels zijn. allemaal opge vreten. Maar de vogels pakken ook de muizen en fazanten. Ik heb gezien dat een roofvogel de moederfazant weglokte bij haar jongen en vervolgens toesloeg." Als het aan De Bree ligt, zijn de akkerranden een blijvertje, maar hij is bang dat het zal stoppen, want de provincie overweegt zijn subsidie elders in te zetten. ZIERIKZEE - Het is nog nooit voor gekomen, maar mocht er in de Duinpolder in Nieuw-Haamstede ooit brand ontstaan dan lijkt het leed niet te overzien. Tot die conclusie kwam burge meester Gerard Rabelink toen hij op juli het onderzoeksrapport daarover op zijn bureau kreeg. „Het was voor mij aanleiding ge noeg meteen een stappenplan op te stellen en niet te wachten tot na de vakantieperiode", aldus de burgemeester. Als portefeuillehou der Veiligheid zegt hij zijn verant woordelijkheid te nemen. „Als daar brand zou uitbreken, ter wijl dit rapport er ligt, zou me di rect worden gevraagd waarom ik er nog niks mee had gedaan." Rabelink acht het van groot be lang dat vooral de inwoners in de Duinpolder zelf beseffen hoe groot het risico daar is. Hij schetst het probleem dat de gemeente niet precies weet hoeveel cara vans daar precies staan en hoeveel mensen er vertoeven. Hij heeft wel foto's gezien die hem zorgen baren. „Een gasfles die zomaar in de open lucht ligt en een grasmaaier die daar staat te ver roesten. 'Zit daar nog benzine in?', vraag me dan af." Gerrie Ruijs, directeur Veilig heidsregio Zeeland en comman dant Brandweer Zeeland valt Ra belink bij: „Je moet er niet den ken dat zo'n gasfles zou explode ren." Volgens Allard van Gulik, die het onderzoek uitvoerde, is het risicobesef van natuurbrand in Nederland sinds 2008 goed doorgedrongen. Landelijk onder zoek was aanleiding om de Kop Een grasmaaier die zomaar staat te verroesten. Dan denk ik: Zit daar nog benzine in? ONDERZOEKSRAPPORTACE van Schouwen en aanvullend de Duinpolder als 'rode vlek' nader te bekijken. Hier hebben particu lieren sinds eind jaren vijftig een lapje grond, waarop ze een cara van hebben gezet. Voorzieningen als elektra en waterleiding ontbre ken. Daarin wordt veelal proviso risch voorzien met gasflessen, ge neratoren, zonnepanelen, geiser- appartuur. Verder levert de brand bare vegetatie met voornamelijk duindoorn en helmgras veel risi co op. Natuurlijke barrières ont breken, zodat het vuur zich snel kan verspreiden. Het gebied is zeer beperkt toegankelijk voor blusvoertuigen en voor brand weerpersoneel te voet. „Voordat een blushelikopter ter plekke is duurt het 2,5 uur en is 50 a 80 pro cent van het gebied door brand aangetast", aldus Van Gulik. De gemeente probeert al jaren een einde te maken aan verblijfsrecrea- tie in de Duinpolder, maar dat staat, volgens de burgemeester, ge heel los van het stappenplan om het risiso op een brand hier. te ver minderen. „Het gaat mij om de veiligheid van de mensen hier en in het aangrenzend woongebied." Aannemer Boskalis is gestart met de (voorbereidende) werkzaamhe den aan de Sloeweg. Weggebrui kers en omwonenden gaan daar de komende maanden steeds meer van merken. Op sommige plaatsen gelden snelheidsbeper kingen of omleidingsroutes. Het rooien van de bomen bij de nieuwe aansluitingen van de A58 op de Drieweg en de Oude Rijks weg en de locatie Bernhardweg West en de Westerscheldetunnel weg stond eerder op de rol, maar broedende vogels schopten de planning in de war. Medio deze maand wordt de rij baan op de N664 (tussen afrit 36 en 's-Heer Arendskerke) afgeslo ten. Dan gebeurt er funderings werk en worden lichtmasten ver wijderd en verzet. Het werk vindt plaats tijdens werkuren van maan dag tot en met vrijdag. Het aan brengen van asfalt gebeurt eind deze maand in verschillende nach ten. Verkeer van 's-Heer Arends kerke richting Terneuzen wordt omgeleid via de Panhoeveweg. De noordelijke rijbaan is tussen 19.00 en 07.00 uur afgesloten voor ver keer. Er komen omleidingsroutes. Vanaf eind deze maand is er twee richtingsverkeer tussen afrit 36 en de rotonde Arendstraat. Deze maatregel blijft van kracht tot en met mei 2015. Rond dezelfde tijd start ook de aanleg van de extra rijbaan voor het recht doorgaand verkeer. Om het verkeer zo min mogelijk te hinderen, vindt het werk plaats tussen 19.00 en 07.00 uur. Het kruispunt Sloeweg-Stoofweg blijft beschikbaar voor verkeer. Wel moet langzamer worden gere den. Verkeersregelaars leiden alles in goede banen. Het officiële startmoment voor de verdubbeling van de Sloeweg is op donderdag 21 augustus. De nieuwe Sloeweg is medio 2016 ge reed. 0= door Melita Lanting ZONNEMAIRE - Sjaak de Bree uit Zonnemaire heeft bloemranden langs zijn akkers. „Al meer dan vijf tien jaar. En sinds die tijd heb vrij wel nooit meer insecticiden hoe ven spuiten." We rijden er langs, maar wat groeit er nou eigenlijk op de akkers? Duinpolder uiterst licht ontvlambaar door Ali Pankow I Sjaak de Bree: „Hoe lelijker de rand, hoe beter het is voor de dieren." foto Ronald den Dekker Burgemeester Gerard Rabelink Drie van de vier branden die in een droge periode in de Duinpol der ontstaan, zullen onbeheers baar zijn. Terugdringen van de aanwezig heid van mensen en verbod op ontstekingsbronnen in droge pe riode, zijn de enige mogelijkheden om op korte termijn branden van dergelijke omvang te voorkomen. De gemeente wil samen samen met de provincie Zeeland een spe cifiek natuurbrandpreventie-beleid voor Duinpolder en direct aangren zende natuurgebieden inrichten. Bewoners en gebruikers van de ge bieden moeten geïnformeerd wor den over natuurbrandrisico's en over de mogelijkheden om deze terug te dringen. oor Frank van Cooten GOES - De aanstaande verdubbe ling van de Sloeweg tussen de A58 en de Westerscheldetunnelweg wordt steeds zichtbaarder in het landschap. Op diverse plekken zijn bomen gerooid om de aanleg van de brede weg mogelijk te maken. I Op diverse plekken zijn bomen gerooid om de verdubbeling van de Sloe weg en de nieuwe aansluitingen mogelijk te maken, foto Izaak Verkeste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54