Collectieve aanvraag overlijdensakte van slachtoffers MH17 Eerste 135 experts vandaag terug 66 Ook dorpelingen hebben het er heel moeilijk mee. Ze blijven altijd met ons verbonden 66 Vergeet niet dat de temperatuur op plekken waar het brandde 1600 graden was VLIEGRAMP MALAYSIA AIRLINES 4 BINNENLAND EP Met die rechterlijke beschikking zal een ambtenaar van de burger lijke stand van de gemeente Den Haag vervolgens per slachtoffer een overlijdensakte opmaken. Dat staat in een uitlegbrief die de Nederlandse Vereniging Voor Bur gerzaken (NWB) heeft verspreid onder alle gemeenten. Deze uit zonderlijke, formele procedure wordt alleen gevolgd wanneer vaststaat dat iemand buiten Ne derland omgekomen is, maar daar op de plek van overlijden geen ak te van is opgemaakt. Ook bij lang durige vermissingen, waarbij on danks het ontbreken van een stof felijk overschot het zeer waar schijnlijk is dat iemand is overle den, wordt iemand op deze wijze 'dood verklaard'. Voorwaarde is dat nabestaanden Een overlijdensakte is voor nabebestaanden essentieel om zaken namens slachtoffers te regelen een 'instemmings- en afstandsver klaring' hebben ingevuld. De in structies voor een dergelijke ver klaring zijn inmiddels via de tien tallen familierecheurcheurs ver spreid die alle nabestaanden van de Nederlandse slachtoffers van de vliegramp bijstaan. Voor bui tenlandse slachtoffers wordt een andere procedure gevolgd. Hun overlijdensakte wordt in eigen land opgemaakt. De overlijdensakte is voor achter blijvers essentieel om zaken voor hun dierbaren te regelen, zoals het opzeggen van huurovereen komsten, abonnementen of om een testament uit te voeren. Het ministerie van Binnenlandse Za ken had direct na de vliegramp in Oekraïne al een voorlopige rege ling getroffen waarmee gemeen ten aan de hand van de passagiers lijst de slachtoffers in ieder geval in hun basisadministratie als 'overleden' konden registreren. De voorlopige regeling moest vol gens de NWB pijnlijke situaties voorkomen, zoals een bericht van een leerplichtambtenaar aan de ouders van een omgekomen kind. Omdat nabestaanden aangeven dat ze vanuit verschillende hoe ken door te veel instanties wor- Gemeenten en andere instanties zijn geïnstrueerd om terughoudend te zijn in contacten met familie den benaderd, heeft het ministe rie van Veiligheid en Justitie een instructie aan gemeenten en ande re overheidsorganisaties gestuurd. Ambtenaren wordt verzocht om activiteiten richting nabestaan den af te stemmen met Slachtof ferhulp of de familierechercheurs en sommige contacten 'waar mo gelijk uit te stellen, totdat nabe staanden zelf aangeven behoefte te hebben aan ondersteuning'. Daarnaast krijgen gemeenten het advies om 'één lijn te trekken tus sen alle nabestaanden'. Want 'een toezegging bij de één is ogenblik kelijk bekend bij anderen'. EP Cidi haalt Wilders van protestlijst PW-leider Geert Wilders had de advertentie tegen an tisemitisme in De Telegraaf ondertekend, naar eigen zeg gen op verzoek van het Cen trum Informatie en Docu mentatie Israël (Cidi). Daar na is de naam verwijderd, omdat Wilders antisemiti sche uitingen koppelt aan de islam als geheel, aldus het Cidi op zijn website. Wil ders noemt dit 'vreemd'. Onderzoek naar zieken vakantiepark Het is nog onduidelijk waar door ruim zestig mensen in een vakantiepark in de Bra bantse plaats Asten ziek zijn geworden. De vakantiegan gers hadden last van diarree en braken. Er zit geen blauw- alg in de zwemplas, het drinkwater lijkt ook in orde, liet de provincie Noord-Bra bant gisteren weten. Er wordt verder onderzoek ge daan naar de oorzaak. Rotterdam wil Van der C. niet zien Het is 'onwenselijk' dat Vol- kert van der G. naar Rotter dam komt Dat meldt het stadsbestuur. Leefbaar Rot terdam, de partij van Pim Fortuyn die Van der G. ver moordde, wilde dat de ge meente ook voor hem de stadsgrens sluiL Maar dat kan 'helaas' niet, aldus het college, dat Van der G. op roept vooral weg te blijven. Lichaam vermiste bejaarde gevonden Het lichaam van de vermis te Margaretha Brouwer uit Rijnsaterwoude is woens dag in een bos in Tsjechië ge vonden. De 8o-jarige zieke vrouw werd sinds mei ver mist, toen ze met haar doch ter was vertrokken. De doch ter kwam in juni boven wa ter en wordt nu verdacht van ontvoering met de dood tot gevolg en het laten ver dwijnen van het lichaam. Op vliegbasis Eindhoven is gister avond een militair transportvlieg tuig aangekomen met persoonlij ke bezittingen van slachtoffers van de vliegramp in Oekraïne. De spullen, waaronder fotoboeken, sieraden, camera's, agenda's, pas poorten, knuffels en koffers, wor den overgedragen aan de politie voor verder onderzoek. De politie bekijkt of de spullen gebruikt worden voor het strafrechtelijk onderzoek naar de ramp of dat ze kunnen helpen bij de identifica tie van de slachtoffers. Het kabinet hoopt over 2 a 3 we ken duidelijkheid te hebben over het aantal lichamen dat is gebor gen. Er zijn tot nu toe 700 DNA-monsters genomen die wor den onderzocht. Bij gevechten in de buurt van de rampplek van vlucht MH17 zijn gisteren zeker vijf burgers om het leven gekomen. Daarnaast vielen zeker tien gewonden. Dit heeft persbureau Interfax gemeld. In de Oost-Oekraïense regio Do netsk hébben militanten vlakbij Jenakievo een Oekraïens militair toestel neergeschoten. Het zou gaan om een MiG-29 jachtvlieg tuig. De piloot kon zich met een schietstoel in veiligheid brengen. De separatisten zouden ook een reddingshelikopter hebben neer geschoten. De Rus Aleksandr Borodaj heeft bevestigd dat hij opstapt als pre mier van de zelfuitgeroepen Volksrepubliek Donetsk. Zijn op volger is de Oekraïner Aleksandr Zahartsjenko. Borodaj wordt vice- premier en topadviseur van Za hartsjenko. A*»»»"»» door Niki van der Naald DEN HAAG - Het Openbaar Ministe rie gaat voor alle bij de vliegramp in Oekraïne omgekomen Nederlan ders een overlijdensakte aanvra gen. Dat gebeurt volgens een bij zondere procedure: ook zonder lijk schouw kan de rechtbank in Den Haag verklaren dat de passagiers van vlucht MH17 overleden zijn. zie onze website/vliegramp Volg het laatste nieuws en lees achtergronden op de site DEN HAAG ASTEN ROTTERDAM RIJNSATERWOUDE EINDHOVEN - Een eerste groep van 135 politiemensen en militairen die afgelopen dagen actief waren in het rampgebied in het oosten van Oekraïne, keert vanmiddag te rug in Nederland. De Nederlandse, Australische en Maleisische foren sisch experts en marechaussees zul len rond 15.00 uur landen op vlieg basis Eindhoven, zegt een woord voerster van Defensie. I Pieter-Jaap Aalbersberg tij dens een persconferentie in Kiev. foto Alexandr Maksimenko/RIA Novosti/HH Pieter-Jaap Aalbersberg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4