Uitjes zijn flink duurder geworden 2 ZOMERMRAr Zomernieuws ix'N De ambassadeur Van historische vliegtuigen tot vliegtuigen van nog geen jaar oud. Je kunt kijken, genieten en meevliegen tijdens de luchtvaartdagen. Een avondje uit naar de bio scoop of het theater is de af gelopen vijfjaar flink duur der geworden. Ook voor een be zoek aan de dierentuin of een at tractiepark moeten bezoekers die per in de buidel tasten, zo blijkt uit cijfers van het CBS. Terwijl het algemene prijspeil met ruim elf procent omhoog ging, werden kaartjes voor bioscopen, theaters en festivals tussen juli 2009 en juli 2014 25 procent duurder. Een van de redenen daarvoor is vol gens het CBS de verhoging, halver wege 2011, van de btw op podium kunsten van zes naar 19 procent. Die verhoging werd een jaar later weer teruggedraaid, maar de prij zen daalden vanwege de bezuini gingen echter niet terug tot het ni veau van vóór de btw-verhoging. De toegangsprijzen van attractie parken, dierentuinen en musea stegen in de afgelopen vijfjaar ge middeld met 19 procent, bijna twee keer zoveel als de inflatie in diezelfde periode. De entreeprij zen stegen onder meer doordat ex ploitanten een deel van hun inves teringen in uitbreiding en moder nisering erin verwerkten. een tijdlijn gezet. „Zo krijgt iedereen een duidelijk overzicht van wat er heeft rond gevlogen hier in de omgeving", vertelt van Weele. Vooral de zweefvliegtuigen worden tijdens de luchtvaartdagen goed onder de aandacht gebracht. „Zweefrlie- gen is eigenlijk een bijzondere manier van vliegen." Zweefvliegen wordt gedaan met een speciaal vliegtuigje zonder mo tor. Het toestel is ontworpen om met zo min mogelijk weerstand te kunnen vlie gen. Het glijdt als het ware naar beneden, net als een papieren vlieguigje dat de lucht in gegooid wordt. Een zweefvlieg tuig komt op hoogte door een sleepstart of een uitklapbare motor. „Bij een sleepstart trekt een motorvliegtuig het zweefvliegtuig. Ze zijn aan elkaar gekop peld met een kabel van ongeveer vijftig meter." Als het zweefvliegtuig op de goe de hoogte is, wordt de kabel losgekop peld. „Op de vliegtuigen zit een haak waarin de kabel vast is gemaakt. De haak kan vanuit de cockpit worden bediend." Er zijn zweefvliegtuigen die hier geen ge bruik van hoeven te maken. „Sommige hebben een uitklapbare motor. Hier kun nen ze dan zelf mee opstijgen." Elk halfuur wordt er een demonstratie of uitleg geven. Zo geeft de brandweer een demonstratie over hoe zij te werk gaan op vliegveld Midden-Zeeland en is er een voorstelling voor kinderen. Voor hen is er ook genoeg te beleven. „Reint- loon geeft een leuke kindervoorstelling. Hij vertelt rondom een verkenningsvlieg tuig uit de oorlog een leuk verhaal over vliegtuigen en vroeger." Voor de aller kleinsten zijn er trapvliegtuigen „Zo kun nen ze de eerste stappen zetten in de luchtvaart." Op het terrein van Midden-Zeeland is ook een Zeeuwse braderie. Hier zijn veel luchtvaartgerelateerde kraampjes te vin den. Maar ook kraampjes met echte Zeeuwse streekproducten en hebbedinge- Veel mensen weten niet dat hier een vliegveld ligt", zegt Joop van Weele van Stichting Wings to Victory. „En daar willen wij heel graag verande ring in brengen!". De stichting organi seert de Zeeuwse Luchtvaartdagen die vandaag en morgen gehouden worden op vliegveld Midden Zeeland in Arnemui- den. Wings to Victory is in 2006 opgericht. De stichting hield elk jaar een open dag tot in 2011 werd besloten om samen met andere bedrijven op het vliegveld een vliegweek te organiseren. Dit gebeurde ter ere van het honderjarig bestaan van de luchtvaart. „Dat was zo leuk was dat we besloten om het evenement elk jaar te organiseren." Het is inmiddels zo ge groeid dat alle luchtvaartverenigingen in Zeeland er aan mee doen. Vandaag en morgen is er veel te doen aan de Caland- weg in Arnemuiden. „Het draait natuur lijk om de luchtvaart, maar buiten dat zijn er ook nog andere leuke dingen te zien en te beleven," zegt van Weele. Zo is er een ambachtsmarkt met Zeeuwse pro ducten zoals de babbelaars en worden kleine demonstraties gegeven. Natuurlijk zijn er ook veel soorten vliegtuigen te zien. „De oudste komt uit de eind jaren dertig, het nieuwste vliegtuig dat hier staat is van dit jaar." De vliegtuigen die in Zeeland hebben gevlogen worden in 'Tijdens deze dagen draait het Toegang tot de Zaanse Schans bij Zaandijk is gratis. Je moet er wel betalen voor rondleidingen of museumbezoek. door Jerry van Luijk Het publiek kijkt aandachtig naar een van de demonstraties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46