Angeio hg Meyer gaai voor vijfde zege op rij eeuwse voetbaltoernooien houden het vaak lang vol 40 SPORT NOG MAAR 1 WEDSTRIJD Op twintig plaatsen in Zeeland werd ooit een triatlon gehouden. Daar is er nog één van over, de Zwintriatlon in Sluis. Goes wint oefenduel Zeeuwse kitesurfers nek-aan-nek Kort na de oprichting van Schelde- stroom in 1931 werd de eerste ha venwedstrijd al gehouden. In au gustus 1933 mocht de toen gere nommeerde langeafstandszwem- mer F. van Anraedt van de ver dwenen zwemclub De Zeehond uit Vlissingen in hotel Adriaan- sen de eerste beker ophalen. Hij was de snelste zwemmer over 1500 meter. Door onder meer de Tweede We reldoorlog kon de Havenwed strijd niet elk jaar doorgang vin den, waardoor 81 jaar na de eerste editie zaterdag de 75e uitgave wordt gezwommen. De jongste jeugd zwemt afstan den van 250 en 500 meter, terwijl de oudste jeugd en senioren 1000 en 3000 meter voor de kiezen krij gen. Scheldestroom verwelkomt zo'n tachtig zwemmers, vertelt Adrie Vinke, secretaris van de zwem- commissie. „Het is wel eens meer geweest, maar we zitten natuur lijk in de vakantietijd. Daarnaast zie je bij wedstrijden in den lande ook wel dat het ietsje minder wordt." Angelo de Meyer (De Bruinvis) is wel aanwezig. Hij won de afgelo pen vier jaar de 3000 meter vrije slag in Breskens. Bij de vrouwen gaat Simone de Rijcke (ZC Koe wacht) voor een herhaling van vo rig jaar toen ze won. Op de 3000 meter schoolslag is meervoudig winnares Ryan Ver- planke (Scheldestroom) kansheb ster. Net als voorgaande jaren maakt de Havenwedstrijd deel uit van de strijd om de Zeelandbeker. Be gin vorige maand is het spits daar voor afgebeten in Sluis. Na de Ha venwedstrijd wordt de vierluik in PROGRAMMA het eerste weekeinde van septem ber afgesloten met de Ganzetrek (Wilhelminadorp) en de Kanaalra ce (Vlissingen). GOES - Voetbaltoernooien? Die worden toch alleen voor de jeugd georganiseerd? Niet in Zeeland. Ter voorbereiding op het nieuwe voetbalseizoen houden verschil lende verenigingen ook dit jaar in de maand augustus weer een toernooi voor eerste elftallen. Daar zitten er een aantal tussen met een jarenlange traditie zoals de Borsele Sloepoort Cup, de Reimerswaalcup en het Groot Hontenisse toernooi. De eerste uitslagen van de Reimerswaalcup zijn terug te vinden in 1970. Net als dit jaar waren de deelnemende teams Rillandia, Waarde, Kruiningen, Hansweertse Boys, Yerseke en Krabbendijke. De finale tussen Rillandia en Krabbendijke eindigde destijds in een bloede loze 0-0, waarna Krabbendijke de strafschoppen beter nam. Ook in '71 werd nog gespeeld om de Reimerswaalcup maar daarna werd het lang stil. Pas in 2007 werd het toernooi nieuw leven in geblazen. In Hontenisse hielden ze het langer vol. Het Groot Hontenisse toernooi bestaat al sinds 1984 en is in al die jaren springlevend gebleven, op een aantal uitzon deringen na. Opvallend tijdens het toernooi zijn de prestaties van Terhole. De Zeeuws- Vlaamse club, die vaak zo moeizaam opereert in de competitie, blijkt meer een toernooiploeg te zijn. Zoals in 1985, toen de destijds afdelingst weedeklasser het favoriete Vogelwaarde met 2-1 te kijk zette. Ook in 2010 werd Terhole verrassend winnaar van het Groot Hontenisse toernooi. Recordhouder is Hontenisse met achttien zeges, gevolgd door Vogelwaarde met zes en Terhole met drie. SDO'63 won het toernooi nog nooit. Een toernooi met een iets minder lange staat van dienst is de Borsele Sloepoort Cup. Toch wordt ook dit toernooi volgende week alweer voor de 28e keer gehouden. In 1987, tijdens de eerste editie, heette het echter nog geen BSC en het had ook nog niet de bekendheid die het nu heeft. Dat veranderde snel door de sterke bezetting. Menig profclub sloeg haar tenten op in de omgeving van Nieuwdorp en Lewedorp. Vitesse, Heerenveen, Groningen, Utrecht en vele andere betaalde clubs maakten hun opwachting in de Borsele Champions League. Halverwege de jaren negentig waren deze teams financieel niet meer haalbaar. Tegenwoordig zijn het vooral de Zeeuwse amateurclubs die het toernooi kleur geven. Toernooi Datum Plaats Teams 1 VLISSINGEN - Zeeland telt veel zwemwedstrijden in open water, er zijn nog meer wielerwedstrij den in onze provincie en het aan tal Zeeuwse hardloopwedstrijden is helemaal niet meer te tellen. Maar de discipline waarin deze drie sporten samenkomen sterft in Zeeland langzaam uit. Alleen in Sluis is er dit jaar nog een triat lon. De andere wedstrijden, op twintig verschillende locaties kris kras door de provincie, zijn in de loop der jaren allemaal opge doekt. Is de sport niet meer popu lair of is het te lastig geworden om een triatlon te organiseren? Tijdens de Scheldebeker op het Vlissingse Badstrand ging het er weer over. Wat jammer dat in dit decor geen triatlon meer wordt ge houden, was de teneur. Door het verdwijnen van de Triatlon Zee land in 2013 en die van de Schots man in 2012 is deze tak van sport met een lange Zeeuwse traditie op sterven na dood. Triatleten zijn er nog voldoende. Op de laat ste editie van de Vlissingse triat lon op de boulevard kwamen im mers nog meer dan duizend deel nemers af. Wedstrijden zijn er echter bijna niet meer. Alleen in Sluis houdt de Zwintriatlon het hoofd nog fier boven water. Op twintig andere locaties is de com- bisport van zwemmen, fietsen en hardlopen verdwenen. „De regeltjes waar je allemaal aan moet voldoen gingen mij steeds meer tegenstaan", vertelt Dignus Lensen, die vijftien jaar in augus tus de Schotsmantriatlon in Kam perland organiseerde. „Toen ik in 1998 begon kreeg ik één A4'tje met wat wel en niet mocht. Toen ik er in 2012 mee stopte, waren het hele boekwerken. De vrijwilli gers die bekertjes water uitdeel den, moesten zelfs plastic hand schoenen aan in verband met bac teriën. We zijn daarin echt door geslagen." Het verhaal van Lensen staat niet op zich. Ook Anthony van den Berg, de organisator van Triatlon Zeeland, gaf eerder al aan dat er ontzettend veel werk en tijd gaat zitten in een triatlon. Bovendien kreeg hij de financiën niet meer rond, want het organiseren van een triatlon kost veel geld. Lensen constateert met pijn in het hart hoe de de sport lang zaam uit de provincie is verdwe nen. „Zeeland is nu een witte LIJST MET VERDWENEN TRIATLONS IS LANG GOES - De voetballers van Goes waren gisteravond met 4-2 te sterk voor K.V.K. Svelta Melsele uit België. De ploeg van Jan Poort vliet liep vlot uit naar 3-0 waarna de bezoekers nog even terug kwa men in de wedstrijd. Ray Kroon tekende in de eerste helft voor de 1-0. Via een lob van Bart Deprez over de Belgische doelman werd het 2-0. Vlak daar na moest Jelmer van der Baan het veld verlaten met een op het oog ernstige knieblessure. Dimitri Hooftman maakte er ook nog 3-0 van voor de Goesenaren. Pas daar na deden de bezoekers wat terug en werd het 3-1 en 3-2. Het slotak koord was weer voor Goes: Bah rain maakte de 4-2. ST PETER ORDING - De twee Zeeuw se kitesurfsters Katja Roose en An- nelous Lammerts leggen elkaar het vuur na aan de schenen tij dens de wereldbekerwedstrijd sla lom in het Duitse St Peter Or- ding. De uit Vlissingen afkomsti ge Roose staat na vijf races eerste met minieme voorsprong op Lam merts, die in Schuddebeurs woont. Roose won de eerste twee races, Lammerts de vijfde. In to taal doen er 24 vrouwen mee. Het toernooi duurt nog tot en met zondag. Het hangt van de wind af hoeveel wedstrijden er nog zijn. Vorige maand won Lam merts op Fuerteventura. Triatlon in door Rudy Boogert BRESKENS - De haven van Breskens wordt zaterdagochtend en -middag ingenomen door de Zeeuwse zwemmers. Vanaf 11.00 uur wor den zestien nummers afgewerkt bij de traditionele Havenwedstrijd, die voor de 75e keer wordt gehouden door de zwemvereniging Schelde- stroom. Vanaf 11.00 uur komen de mini- oren en junioren in actie. Tegen twaalven beginnen de senioren aan hun Havenwedstrijd. 11.45 uur: 1000 meter vrije slag masters mannen; 11.50 uur: 1000 meter vrije slag masters vrouwen; 12.30 uur: 3000 meter schoolslag mannen jeugd en senioren; 12.35 uur: 3000 meter schoolslag vrouwen jeugd en senioren; 13.35 uur: 3000 meter vrije slag mannen jeugd en senioren; 13.40 uur: 3000 meter vrije slag vrouwen jeugd en senioren; 15.05 uur 1000 meter schoolslag masters mannen; 15.10 uur: 1000 meter schoolslag masters vrouwen. door Maurice Steketee Terneuzen, IJzendijke, FC Axel, Steen, Hontenisse, Philippine, Biervliet, Schoondijke, HW24, Koewacht, Zaamslag, Graauw, Aardenburg, Clinge Cofely Cup Vrijdag 8 augustus Clinge, Schoondijke en Graauw Reimerswaalcup Zaterdag 9 augustus Rilland Rillandia, Waarde, Kruiningen, Hansweertse Boys, Yerseke, Krabbendijke Borsele Sloepoort Cup Dinsdag 12 t/m donderdag 14 en zaterdag 16 augustus Nieuwdorp Nieuwdorp, Arnemuiden, RCS, Goes, GPC Vlissingen, Zeelandia Middelburg, FC Dauwendaele, Oostkapelle, Lewedorpse Boys, Nieuwland, IJzendijke, Zeeland Sport SV Walcheren Donderdag 14 en zaterdag 16 augustus Vlissingen Walcheren, Jong Ambon, Serooskerke, Hoofdplaat W Kloetinge Vrijdag 15 en zaterdag 16 augustus Kloetinge Roosendaal, VC Vlissingen, Terneuzense Boys, Kloetinge SV Heinkenszand (Zeeland Assurantiën Toernooi) Zaterdag 16 augustus Heinkenszand Heinkenszand, Wemeldinge, Wolfaartsdijk, Domburg, 's Heer Arendskerke, Bevelanders, Kloetinge 2, Hoedekenskerke, Luctor'88, Kapelle, Colijnsplaatse Boys, Patrijzen Groot Hontenisse Toernooi Zondag 17 augustus Vogelwaarde Vogelwaarde, SDO'63, Terhole, Hontenisse, Graauw door Maurice Steketee De lijst met plaatsen waar in Zee land ooit een triatlon werd gehou den is imposant Zierikzee, Oostka- pelle, Vlissingen, Westkapelle, Zou- telande, Serooskerke, Hoek, IJzen- dijke, de Braakman, Breskens, Krui ningen, Oostburg, Axel, Graauw, Roompot, Terneuzen, Wilhelmina dorp, Heinkenszand, Schoondijke en Wemeldinge. Anno 2014 staat alleen de Zwintriatlon in Sluis nog op de kalender. Die wordt op woensdag 3 september gehouden. Daarnaast waren er in Zeeland ook altijd verschillende run-bi- ke-runs: Souburg, Middelburg, Breskens, Terneuzen, Zierikzee, Kattendijke, Wilhelminadorp, Vlis singen, Axel, Sint Jansteen en We meldinge. Ook die zijn bijna alle maal verdwenen, op Vlissingen na. Daar is Remy Vasseur vorig jaar be gonnen met het opzetten van een nieuwe wedstrijd. Ook de Zwemlopen, een combina tie van hardlopen en zwemmen, zijn allemaal verdwenen. Die wer den gehouden in Vlissingen, Mid delburg, Oostburg, Terneuzen, Ka- pelle en Zoutelande.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 40