LUKOIL ecologisch verantwoord' Boeren vrezen zware klap van boycot Andalusië IN HET NIEUWS 3 Nederland importeert jaarlijks voor 19,3 miljard euro aan gas, olie en steenkool vanuit Rus land. Wie Poetin zou willen 'terugpakken' zou de vele tien tallen tankstations van Lukoil, de grootste producent van aard olie in Rusland, moeten mij den. Keerzijde: die tanksta tions worden ook gewoon be heerd door Nederlanders die er hun boterham mee verdie nen. Bovendien heeft Lukoil ook belang in andere grote olie maatschappijen zoals Total. De Russische olie valt dus niet te onderscheiden van de niet-Russische. OIL COMPANY BOTER- EN KAASBERC Melk, room, yoghurt, boter, kaas en wrongel. Het mag van Poetin niet meer naar Rusland. Voor Ne derland, hofleverancier van Rus land qua zuivel, betekent het er een enorme boter- en kaasberg kan ontstaan. Wat daarmee te doen? Het zou deels naar Azië kunnen maar zoals de reclameslo gan in de Eerste Wereldoorlog al luidde: 'Koopt Nederlandsche waar, dan helpen wij elkaar!' Dat wordt dus veel tosti's eten en een paar extra cakes en taarten bak ken. Velen zullen het niet realiseren, maar die Billy kast in de slaapkamer of die steiger houten tuinbank zou wel eens van hout uit de uitgestrekte bossen in Rusland kunnen komen. Onder druk van milieuorganisaties is veel 'fout hout' uit Rusland de afgelopen jaren geweerd. Toch importeerde Neder land alleen al in 2013 voor 54 miljoen euro aan Russisch hout. Vooral in arm Oost-Rus- land een bron van inkomsten. Niet alleen Nijmegenaren, maar ook de rest van Nederland zou ei genlijk een bezoek aan de Arnhem se voetbalclub Vitesse moeten voor komen. Via eigenaar Alexander Chi- girinsky, een Russische multimiljar- dair, vloeien veel clubinkomsten uit eindelijk naar Moskou. Aan de ande re kant, met een boycot draai je Gel derlands enige eredivisieclub de nek om. EIGEN GROENTEN EERST Geen pasta uit Italië, uien uit Duitsland of toma ten uit Griekenland meer in uw winkelmand je. Nu Rusland tonnen groenten, fruit en aardappelen uit Nederland in de ban doet, komen boeren met een overschot te zitten. Meer export naar Oost-Europese landen kan, maar als iedereen een aantal kilo's meer to maten zou eten of verwerken (in plaats van een pakje), helpt dat. Al is het maar een beetje. verwoestende fïnancieel-economi- sche crisis over Rusland. De mid denklasse werd in één klap wegge vaagd en Rusland kon de import niet meer betalen. De catastrofe had één positief gevolg: Rusland moest weer zelf gaan produceren, wat de binnenlandse voedingsin dustrie een enorme opkikker gaf. In een Moskouse supermarkt die gewoon 'Supermarkt' heet, zijn vrijwel alle groenten en fruit uit Europa of Zuid-Amerika afkom stig. Maar zeker 70 tot 80 procent van de etenswaar is in Rusland zelf gefabriceerd: frisdranken, thee, eieren, toetjes, vleeswaren, jam, alles van eigen bodem (de li centieproducten niet eens meege rekend). Pjotr Filatov schuifelt intussen door de Spar met een mandje waarin alleen maar Russische pro ducten liggen: tvorog (een soort dikke kwark), yoghurt en kefir (karnemelk). „Ik eet alleen maar dingen die gezond zijn en in Euro pese producten zitten veel te veel conserveringsmiddelen", zegt de jonge Moskoviet overtuigd. „Rus land maakt voldoende zelf. En eco logisch veel beter verantwoord." Maat, tevens vicevoorzitter van de Europese boerenorganisatie Copa, pleit voor Europese marktinter- ventie. Vandaag zal Copa met een aantal voorstellen komen. Nederlandse exporteurs van groente en fruit naar Rusland heb ben nu al te maken met dichte grenzen. Tomaten- en paprika telers, zoals Lans Tomaten in Ril land en Seasun in Kapelle, trek ken massaal aan de bel bij LTO Noord Glaskracht, de koepelorga nisatie van de glastuinbouw. Lans Tomaten, dat onder meer in Ril land twintig hectare aan kassen heeft, vreest dat het Russische in voerverbod het glastuinbouwbe drijf stevig zal raken. „Als glas tuinders hun tomaten niet in Rus land kunnen afzetten, komen die elders op de markt terecht. Daar door zullen de prijzen dalen." Vol gens voorzitter Nico van Ruiten van LTO Glaskracht zijn de prij zen al ingestort. De energie-intensieve glastuin bouw is ook beducht voor de ont wikkeling van de gasprijs, wat flin ke kostenstijgingen betekent. De Russische boycot treft ook de Zeeuwse uiensector, al komt de export naar Rusland pas begint volgend jaar weer op gang. Een aanzienlijk deel van de uien gaat naar Rusland. Vorig jaar impor teerde het land bijna 75.000 ton Nederlandse uien. Zeeland is goed voor 70 procent van de nationale uienproductie. Voor de Zeeuwse fruitteelt is de boycot eveneens een klap. Rusland neemt vooral veel peren af. Bovendien komt door de sanctiemaatregel nu te veel fruit op de Europese markt, waardoor de prijzen zakken. VRIJDAG 8 AUGUSTUS 2014 en drink patriottisch TANKEN lüi HOUT SPORT Kaas in een Spar in Moskou, foto Joost Bosman door Wilko Voordouw en Frank Balkenende DEN HAAG - De Europese boeren en tuinders zullen zware klappen krijgen van de handelsboycot, die gisteren door Rusland is ingesteld, stelt LTO. Voorzitter Albert Jan Maat rekent er op dat de pijn eer lijk wordt verdeeld. Ontdek nu de historie, de witte dorpen, de heuvels met forten, kastelen en paleizen en de Spaanse keuken in de prachtige regio Andalusië. Altijd 100% vertrekgarantie! Fly-drive Caminos de Pasión Verblijf in charmehotel in sfeervol Carmona en maak uitstapjes naar o.a. Sevitla en Granada. Klantbeoordeling 8,3 Zie: Kras.nl/38677 Fly-drive Karakteristiek Andalusië Prachtige route met o.a. Ronda, Jerez de la Frontera, Córdoba, Sevilla en Granada. Klantbeoordeling 7,4 Zie: Kras.nl/35678 Rondreis Karakteristiek Andalusië Afwisselende groepsreis met o.a. Ronda, Sevilla, Córdoba, Baeza en Granada (incl. Alhambra). Klantbeoordeling 8,5 Zie: Kras.nl/35682 Rondreis Grand Tour Andalusië Groepsreis naar alle hoogtepunten en vrije dagen aan de Costa del Sol. Klantbeoordeling 8,6 Zie: Kras.nl/grandtourandalusie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3