Depay voorkomt gezichtsverlies PSV Istvan Bakx vindt het nog gissen naar het echte niveau van FC Oss I 66 Verjaardagen, geboortes en zelfs sterfgevallen, ik heb ze anders mee mogen maken eredivisie 38 SPORT START EREDIVISIE Nieuwe Feyenoord-trainer heeft genoten van een jaartje rust. Toch begon het al snel weer te kriebelen om aan de slag te gaan. Een mix met A- en B-keus van PSV moest de klus gisteren klaren in Neder-Oostenrijk. Wederom bleek dat de selectie niet breed ge noeg is. Vallen (net als vorig jaar) pionnen weg door blessures en/of schorsingen, dan ontstaan met een de grootste problemen. De ploeg ontstijgt bij inbreng van backs als Brenet en Tamata niet het niveau van een formatie in het rechterrijtje van de eredivisie. Opnieuw was het wonderlijk om te zien hoe een leeuwenhart bij elf Oostenrijkers het enorme kwa liteitsverschil tussen beide ploe gen gisteren lang ongedaan maak te. Het zelfvertrouwen in het Eindho- vense kamp kan na de zege niet toegenomen zijn. Mede daarom wordt de komende weken het no dige verspijkerd aan het elftal. In de uitwedstrijd tegen Willem II en thuis tegen NAC denkt PSV met de huidige groep zes punten te kunnen pakken. Ruim voor de vierde voorronde van de Europa League (21 en 28 augustus) en het uitduel met Ajax wil de directie de selectie versterken. Twee dagen voor de start van de eredivisie is de ploeg te ver verwij derd van de vorm die bij een titel kandidaat hoort. PSV begint de nationale competitie met de nodi ge pretenties, op basis waarvan is volstrekt onduidelijk. Er is ten op zichte van het einde van vorig sei zoen geen progressie zichtbaar. Heel PSV moet daarnaast bidden en smeken dat de topclubs uit En geland de komende weken niet neerstrijken in Eindhoven. Ram melen ze met de geldbuidel voor Memphis Depay, dan zal PSV de WK-sensatie moeten verkopen. Of de club op zo'n korte termijn een waardige vervanger kan aan trekken, is de vraag. Het eerste half uur van PSV was gisteren in Sankt Pölten van twij felachtig niveau. De middenvel ders lieten zich keer op keer af troeven, bijna alle persoonlijke duels gingen verloren. Joshua Bre net grossierde in balverlies, de rechtsback moet de komende we ken weer plaatsmaken voor San tiago Arias. Net op het moment dat Sankt Pölten aanzette, kwam PSV er na een half uur een keer gevaarlijk uit. Adam Maher zette de aanval uitstekend op, Jürgen Locadia was het eindstation en schoot de 0-1 onberispelijk bin nen. Net na rust ontstond weer een sprankje hoop bij Sankt Pölten. Jeroen Zoet gleed uit en verkeek zich op een schot van Spits Daniel Segovia. Een inval beurt van Memphis Depay was voldoende om alsnog de zege vei lig te stellen. Hij maakte 1-2 en stond aan de basis van de 1-3 van Luuk de Jong. Dat PSV daarna nog een tweede tegendoelpunt weggaf, zei veel over de defensie. ROTTERDAM - Plots had hij zelf de macht over zijn agenda, kon Fred Rutten zomaar op bezoek bij fami lie en vrienden. Ze zagen hem zo waar weer op verjaardagen en etentjes. Of betrapten hem met een boek op de bank. „Ik ben het leven anders gaan ervaren, inten ser." Voetbaltrainers. Die praten toch over weinig anders dan systemen. Vraag ze iets persoonlijks en het wordt al snel stil. Ongemakkelijk. Fred Rutten is echter anders. Iede re wedstrijdvoorbeschouwing of persconferentie bij zijn nieuwe club Feyenoord strooit hij met persoonlijke anekdotes. Wijshe den uit het oosten. „Zeg jij tegen mij dat het regent, bevestig ik dat het giet. En zeg jij dan dat het plenst, dan zitten we al snel tegen een overstroming aan. We maken het in het voetbal met zijn allen al snel erger dan het is." Het valt op in Rotterdam. De op- Vanavond gaat de competitie in de Jupiler League van start en is FC Oss gastheer voor FC Volen- dam. De Brabantse ploeg heeft een goede aanloop naar het sei zoen achter de rug, maar Bakx prikt wel door de resultaten heen. „Je koopt er niets voor. Kampioen van de voorbereiding zijn we alle maal wel eens geworden. Het gaat er nu om hoe we ons in de compe titie presenteren. Het is, vind ik, echt nog gissen naar ons niveau en waar we staan ten opzichte van de andere clubs." Voor zijn eerste training fluister de trainer Wil Boessen de aanval ler al in dat hij Bakx er graag bij wilde hebben. „Dat was wel lek ker, er sprak meteen vertrouwen uit. Ik vind deze trainer toch wel duidelijk, er zit echt lijn in. Ik heb het wel eens anders gezien." De rechtsbuiten is ervan over tuigd dat het een interessant jaar wordt in de Jupiler League. „Kijk alleen maar hoeveel titelkandida ten er op papier al zijn. Roda JC en NEC willen meteen weer pro moveren, Sparta, De Graafschap, VW en RKC hebben die ambitie ook. Veel clubs zullen gefrus treerd raken, want er kan er maar één bovenaan staan." Bij FC Oss mikken ze niet op een toppositie. De club eindigde vorig seizoen teleurstellend als negen tiende en voorlaatste, net boven Achilles'29. Bakx: „Het moet beter dan vorig seizoen. Van die selec tie zijn nog een speler of zeven over. De rest is nieuw, net als de technische staf. We willen met z'n allen een regelmatig seizoen draaien en leuk voetbal laten zien." Het betekent niet, benadrukt Bakx, dat er bij FC Oss geen enke le druk op zit. „Niemand wil een heel seizoen een beetje rond plek zeventien hangen. Iedereen is sportman genoeg om er het maxi male uit te halen. Het kan raar lo pen tijdens een seizoen. Vorig jaar hadden we met FC Den Bosch een belabberde start maar eindigden we nog als vierde. Als het een beetje mee zit, kunnen we met FC Oss best verrassen." volger van Ronald Koeman gaat graag de diepte in. Een perspraat je kan dan zomaar een écht inte ressant gesprek worden. Het maakt de aanloop naar een nieuw eredivisieseizoen - Feyenoord trapt zondag af bij ADO Den Haag - interessant. Er is voor deze gelegenheid zelfs een perfect moment gekozen. Het is één van die dagen dat het zo on genadig hard regent. In de Heer- lickhei jd van Ermelo zitten we echter droog. Het mag nog vroeg op de dag zijn, maar de open haard staat al aan. Tijd voor een goed gesprek. En een wijntje, op pert de trainer. „Maar, doe toch maar koffie", zegt hij tegen de ser veerster. Hier zit geen gestresste trainer, maar een persoon die het leven weer extra heeft leren te waarde ren. Rutten speelde al langer met de gedachte eens een 'sabbatical' in te lassen. Maar toen Vitesse langskwam was hij toch weer ge zwicht. Het werd nota bene ook nog eens een tropenjaar, bij een club waar niets normaal bleek. In mei 2013 begon eindelijk het jaar vrijaf. Hoewel het heus - na een aantal maanden al - begon te kriebelen, en hij zelfs weer geregeld twee wedstrijden tegelijk op tv en lap top keek, maakte Rutten het jaar vol. „Wat ik heb gedaan? Eigenlijk alles wat spontaan in me op kwam. Wilden we weg, dan pak ten we de auto. Ik was leidend in mijn eigen agenda. Dat vond ik heel prettig." Het contact met fa milie en vrienden werd geïntensi veerd. „Tuurlijk, ik kende mijn fa milie al. Maar je leert zo'n jaar toch weer bij. Weet je, je maakt weer opnieuw kennis met je socia le leven. De jaren ervoor heb je als trainer toch in een tunnel ge leefd. Dat wat erbuiten gebeurde, maakte je heus wel mee. Maar toch niet zo heel bewust. Verjaar dagen, geboortes en zelfs sterfge vallen, ik heb ze afgelopen jaar an ders mee mogen maken. Dat is heel erg goed bevallen." Aanvankelijk keek hij amper voet bal. Later werd dat wel meer. Aan biedingen wees hij beleefd af. „Ik ben nog wel drie, vier dagen naar Bayern München geweest. Heb ik de training bekeken." Tactische plannetjes liet hij voor wat ze wa ren. Wel las hij veel. Over de psy che van de topsporter. „De bele ving van de huidige topsporter is, dat had ik als trainer al ervaren, anders dan in mijn tijd. Niet slech ter, niet beter. Maar anders. Spe lers hebben nu vaak heel andere motivaties. Vroeger wilde je zo snel mogelijk in het eerste elftal te komen. Nu willen spelers bij voorbeeld zo snel mogelijk status winnen. Om in een Ferrari te kun nen rijden. Dat is een andere bele ving. Niet slechter, niet beter. Het maakt ook niet uit wat je motiva tie is, als je er maar één hebt." Dat wat hij eigenlijk wel wist, zag hij al lezend bevestigd. „Als coach moet je een behoorlijke bagage hebben. Je moet empathisch ver mogen hebben, je moet je in kun- -|| 1 door Rik Elfrink SANKT PÖLTEN - Het moest een ma gische avond worden in Sankt Pölten. Alles en iedereen binnen de 'wolvenclub' was gemobiliseerd voor de wedstrijd van de eeuw. De tweededivisionist wilde stunten te gen het rijke, maar soms zo kwets bare PSV. Dat leek even te gebeu ren, het kwaliteitsarme team had in de tweede helft zelfs uizicht op een gelijkspel. Nadat Phillip Cocu zijn meest waardevolle speler in bracht, was het meteen gedaan met de Oostenrijkse hoop. Mem phis Depay maakte het verschil. De 2-3-eindstand was net zo logisch als verdiend, bekende gebreken kwamen opnieuw aan het licht. Jürgen Locadia viert de 1-0. Fred Rutten gaat graag de diepte in door Edward Swier Fred Rutten door Barry van der Hooft DEN BOSCH - Er waren deze zomer contacten om op stage te gaan in Denemarken. „Uiteindelijk ging het niet door", zegt Istvan Bakx. „Jam mer. Het had me wel leuk gele ken." In plaats daarvan sloot de aanvaller uit Vlissingen aan bij FC Oss, waar hij een week geleden een contract voor één jaar teken de. I Jeremy de Nooijer (rechts) in actie voor Sparta, in het oefenduel met de amateurs van PPSC. foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38