Dizzie ni Zijn debuutroman Ik ben Pelgrim staat al maanden op de internationale bestsellerslijsten. Recentelijk heeft schrijver Terry Hayes (62) de filmrechten verkocht aan MGM. „Een film maken, is oorlog." 36 DIZZ1E De mooiste boeken ontdek je samen! Nieuwe Nesb0 over maand in winkels Duiveldans Maak kans op de roman 'Duiveldans' hem aankomt, heeft hij ooit in omgekeerde richting afgelegd. Zijn biografie meldt ten minste dat hij in Australië door regisseur George Miller werd benaderd om van de film Mad Max een boek te maken. Dat ligt genuanceerder, zegt hij. „George Miller is nu een succesvol regisseur, maar zo tegen het einde van de jaren zeventig werkte hij als arts in Melbourne. Hij had geen eigen praktijk, maar reed rond in zijn auto naar patiënten die speciaal naar hem vroegen. Een gekke dokter." „Hij had gehoord dat ik journalist was en vroeg of ik een boek wilde schrijven over zijn film. In een vreselijk rommelige wo ning mocht ik die op een kleine zwart-wit tv zien. Of eigenlijk: fragmenten ervan, want de film was nog lang niet af. Steeds viel het beeld op zwart en ging Miller om standig uitleggen wat daar nog in gemon teerd moest worden. Onbegrijpelijk. Finan cieel gezien had Miller geen verstand van zaken. Dat ik ook moest leven en dat ik bij voorbeeld enig geld zou moeten krijgen voor het schrijfwerk, daar had hij niet bij stilgestaan. Eigenlijk hoopte hij dat een boek over de film eventuele investeerders over de streep zou trekken. Hij meende dat boek en film elkaar zouden versterken. Laat ik het maar zo zeggen: een slecht idee, maar omdat George Miller zo'n aardige ke rel was, heb ik het gedaan." Film en boek kwamen er. En opvolger Mad Max 2, waarvoor Hayes het scenario hielp schrijven, werd een flink succes. Het hielp Hayes naar een carrière als scriptschrijver. In zijn boek valt Hayes' liefde voor muziek op. „Muziek helpt me bij het schrijven. Om in een bepaalde gemoedstoestand te ko men, draai ik toepasselijke muziek. Het is zelfs zo dat ik in het boek bepaalde songtek sten heb verwerkt." INTERVIEW Groot nieuws. De Amerikaanse schrijver Terry Hayes (62) kan melden dat zeer onlangs de handtekenin gen zijn gezet. Zijn debuutroman Ik ben Pelgrim gaat verfilmd wor den. De filmrechten heeft hij zo juist verkocht aan MGM. Niet al leen voor een speelfilm; er komt ook een televisieserie. Logisch dat in het contract is op genomen dat hij zelf het script mag schrijven. Hayes is tenslotte al vele jaren een succesvol scena rioschrijver. Maar hij is de eerste om dat te relativeren. „Ze kunnen me best ontslaan, hoor. Ik zit lang genoeg in de filmwereld om te weten dat het ma ken van een film oorlog betekent." Die verfilming is natuurlijk prachtig. Het betekent erkenning. Hayes ziet in de spio nagethriller Ik ben Pelgrim, die begint met een brute moord in een obscuur hotel in Manhattan, een parallel met James Bond: een format waarmee je vele jaren vooruit kunt. Hij is nog niet klaar met de hoofdfi guur: er komen nog zeker drie boeken rond hetzelfde personage. Die verhalen heeft hij al; hij moet ze alleen nog even opschrijven. Hayes loopt niet met dit soort nieuws te koop. Hij vertelt het als er aanleiding voor is. In dit geval gewoon als een antwoord op de min of meer voor de hand liggende vraag of hij als scriptschrijver rekening had gehouden met eventuele verfilmbaarheid. Dat had hij dus niet. Hij was een van de vele gastauteurs van het Old Peculier Crime Writing Festival vori ge maand in het Britse Harrogate. Hier heeft hij eindelijk de Nederlandse uitgever Steven Maat de hand kunnen schudden, zegt hij. Achter in zijn boek wordt Maat uit gebreid bedankt. „Steven was de eerste die me drie, vier jaar geleden geld gaf voor het manuscript. Ik had toen nog maar een der de van het boek af. Tot nu toe had ik alleen maar e-mailcontact met hem." Hayes was 5 jaar toen hij met zijn ouders en 3 jaar oudere broer Kevin van Engeland naar Australië emigreerde. „Mijn moeder heeft er nooit kunnen aarden. Haar hele le ven wilde ze terug naar Engeland. Maar daar was eenvoudigweg het geld niet voor." Ze zijn allemaal recentelijk overle den. „Tijdens het schrijven van Ik ben Pelgrim. Eerst overleed mijn broer volkomen onverwacht. En kort daarop mijn ouders, snel ach ter elkaar. Ik heb nauwelijks tijd kunnen nemen om het verdriet te verwerken. Ik moest door met het boek. Ik kon me niet voorstellen dat ik bijvoorbeeld Steven Maat, de enige die op dat moment in mij had geïnvesteerd, zou berich ten dat het boek veel later af zou zijn omdat mijn familieleden zo snel achter elkaar dood gingen. Ik weet precies wat hij dan zou heb ben gezegd: 'Heb je ze vergif tigd?'" Zo'n opmerking blijkt illustratief voor Hayes, die tegenwoordig in Amerika woont en werkt. Hij vertelt openhartig, maar rela tiveert graag. Dat lees je in zijn schrijfstijl terug. Dat maakt dat de bijna 750 pagina's die het boek telt zo prettig lezen. In een ge sprek met hem is het met die voortduren de ironie niet anders. Als hij bijvoorbeeld zegt dat hij nog jonge kinderen heeft, ver telt hij erbij dat zijn vrouw logischerwijs een stuk jonger is. „Maar natuurlijk niet zo knap", laat hij er gelijk op volgen. De weg van roman naar film die er voor Eerst overleed mijn broer volkomen onverwacht. En kort daarop mijn ouders D Dizzie is hét online boekenplatform van deze krant en staat vol nieuws, re censies, interviews en informatie over boeken en schrijvers. Lezers vinden elkaar op Dizzie en de len daar hun liefde voor boeken. Ca naar Dizzie.nl DE ZOON De nieuwe roman De zoon van thril lerauteur Jo Nesbo ligt vanaf 9 sep tember in de winkels. Inspecteur Kefas gaat dit keer op zoek naar de ware reden van de dood van zijn voormalige compagnon. ACTIE De roman Duiveldans van Geurt Fran- zen gaat over het maken van keuzes in oorlogstijd. Op Dizzie.nl verloten we tien exemplaren. Ga snel naar de website en kijk wat je daarvoor moet doen. Terry Hayes legt verdriet aan door Ton Ouwehand Ik ben pelgrim Terry Hayes Vertaling Henk Popken 704 blz. (paperback) A.W. Bruna 15,00 euro Terry Hayes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 36