Machtige maaltijden in stadsherberg De Roode Leeuw Sjezenrijders zijn goed op steek Drijvers liggen te smelten op de kade 28 WALCHEREN Barcodes WW IIUUI It^il IIIVI Voorbereidingen voor de verdubbeling van de Sloeweg zijn in volle gang met het rooien van bomen. Horeca op Walcheren We zien in een spie gel en in het duis ter soms een wa zig beeld van een vervlogen, gouden eeuw. Manon en Marco Adriaanse hadden juist een ander, helder beeld van de toekomst op hun netvlies toen ze een dik jaar geleden besloten het roer half om te gooien. Als gepokt en gemazelde koks - Manon stond eerder achter de ka chel in onder meer De Mug en De Peperboom en Marco in De Ka meel en De Bourgondiër - waren ze toe aan een nieuwe uitdaging. Op dat moment waren ze eige naar van Peper Zout en Mes Vork, twee aan elkaar grenzende restaurants aan het begin van de Lange Noordstraat tegenover het voormalige stadhuis in Middel burg. Mes Vork, op nummer 6, ver dween van de kaart en maakte plaats voor Peper Zout. Op de oude locatie van Peper Zout, op nummer 8, begonnen ze het Zeeuws Ministerie van Chocolade Culinaire zaken. In de negen tiende eeuw hadden ze hun cho colade bijna met een kruiwagen kunnen ophalen bij de firma Fak Brouwer, die een chocolademolen in de Korte Noordstraat had - een kruiwagen was, en is nog steeds een handzaam en multifunctio neel voertuig. De huidige minis ter-president van het Zeeuws Mi nisterie, 5-jarige dochter Kate Adriaanse, zou het kruiwagentra ject als een wervelwind hebben af gelegd - doch dit terzijde. Het eerste stuk van de Lange Noordstraat kent een fascine rende horecageschiedenis. Zo koopt de gemeente Middelburg er in 1562 het pand De Roode Leeuw, dat de functie van stads herberg krijgt. De stadhuisbode ,of-conciërge heeft tevens de func tie van herbergier. In de herberg vinden vergaderin gen, aanbestedingen en verkiezin gen van kiesmannen plaats en vanzelfsprekend worden de stads- regenten en hun relaties er uitge breid gefêteerd op machtige maal tijden. Om het pendelen tussen herberg en stadhuis te faciliteren, wordt een galerij aangelegd die de afstand tussen de eerste etages van beide panden overbrugt - een wandelgang voor hoge heren. De locatie van de stadsherberg is enigszins duister, maar wellicht was dat aan het begin van de Lan ge Noordstraat, omdat De Roode Leeuw in 1784 werd afgebroken in verband met de uitbreiding van het stadhuis. De veronderstelling van genoemde locatie vindt bijval in een publicatie over het Theater Anatomicum: 'Vanaf 1632 is er sprake van echte anatomische ont ledingen, die toen plaatsvonden in een van de bovenkamers van het Gasthuis. Vergaderen deden de chirurgijns daar niet. Dat de den ze ofwel bij de deken aan huis, of in een herberg meestal in De Roode Leeuw op de Markt waar de 'teerkosten' soms hoog opliepen.' Op de veronderstelde locatie wordt in 1879 hotel Nieu we Doelen geopend: een groot, uit twee panden bestaand hotel dat in 1940 wordt verwoest. De Nieuwe Doelen verkast naar de Loskade, waar het hotel nog steeds staat, en op de oude locatie vindt herbouw plaats. Toen de Adriaanse's zich een jaar geleden nieuwe doelen stelden, bleef de natte horecacirkel van de locatie voorlopig nog steeds geslo ten; de gemeentelijke herbergier van De Roode Leeuw zou daar wel chocolade van hebben kun nen maken. GOES - De aanstaande verdubbe ling van de Sloeweg tussen de A58 en de Westerscheldetunnel- weg wordt steeds zichtbaarder in het landschap. Zo zijn op diverse plekken al bomen gerooid om de aanleg van de brede weg mogelijk te maken. Aannemer Boskalis is inmiddels begonnen met de (voorbereiden de) werkzaamheden aan de Sloe weg. Weggebruikers en omwo nenden zullen daar de komende maanden steeds meer van mer ken. Op sommige plaatsen gelden snelheidsbeperkingen, of tijdelij ke omleidingsroutes. Het rooien van de bomen bij de nieuwe aansluitingen van de A58 op de Drieweg en de Oude Rijks weg en de locatie Bernhardweg West en de Westerscheldetunnel- weg stond eerder op de rol, maar broedende vogels schopten de planning in de war. De bomen zijn inmiddels weggehaald. Dat gebeurde in verschillende fasen. Half deze maand wordt de rijbaan op de N664 (tussen afrit 36 en 's-Heer Arendskerke) afgesloten. Dan gebeurt er funderingswerk en worden lichtmasten verwij derd en verzet. Het werk vindt plaats tijdens werkuren van maan dag tot en met vrijdag. Het aan brengen van asfalt gebeurt eind deze maand in verschillende nach ten. Verkeer van 's-Heer Arendskerke richting Terneuzen wordt omge leid via de Panhoeveweg. De noor delijke rijbaan is tussen 19.00 en 07.00 uur afgesloten voor verkeer. Er worden omleidingsroutes aan gegeven. Vanaf eind deze maand is er twee richtingsverkeer tussen afrit 36 en de rotonde Arendstraat. Deze maatregel blijft van kracht tot en met mei 2015. Rond dezelfde tijd start ook de feitelijke aanleg van de extra rijbaan voor het recht doorgaand verkeer. Om het verkeer zo min mogelijk te hinderen, vinden de werkzaam heden plaats in de avonduren en 's nachts (tussen 19.00 en 07.00 uur). Het kruispunt Sloe- weg-Stoofweg blijft beschikbaar voor verkeer. Wel moet langza mer worden gereden. Verkeersre gelaars leiden het verkeer in goe de banen. Het officiële startmo ment voor de verdubbeling van de Sloeweg is op donderdag 21 au gustus. Dan is ook de opening van de keten op het werkterrein. De nieuwe Sloeweg is medio 2016 gereed. Diezelfde zon zorgde er vorig jaar voor dat de restauratie van de drij vers voor niets was geweest: door het lange wachten waren ze on bruikbaar geworden. Dit jaar zou de tijdelijke jachtha ven echter niets in de weg liggen, beloofde de gemeente Vlissingen. En dus werd afgelopen maanden avonden aan een stuk in en om de Machinefabriek gewerkt om de drijvers op te lappen. Binnen twee weken gaan die het water in, zei Jorgen Geurts van AW Beheer begin juli. „Op ver zoek van de gemeente." Maar de zwartgeverfde drijvers lig gen er nog. En Geurts en de ge meente Vlissingen, die met Vol- kerWessels praat over aanleg van een definitieve marina, zijn 'in overleg'. Dat is volgens de voor lichter nodig om na de zomer een tijdelijke jachthaven mogelijk te maken. Over de drijvers blijft het stil. Ook Geurts zegt, op wat ste kelige tweets na, niets. In Oostkapelle verschenen woens dagavond veertien koppels aan de start. Na achttien beurten hadden de koppels Rianne Lous/Simon Lous en Kim Boone/Marcel Raats alle 54 ringen gestoken. In de be slissende kamp lukte het Rianne Lous om de 14mm ring te steken, waardoor zij samen met haar va der Simon de kampioensschaal in ontvangst mocht nemen. Kim Boone, dinsdag nog winnaar in ringrijden Vlissingen, en Marcel Raats wer den tweede. De derde plek was voor vader en dochter Jaap en Desiree Sturm, met 53 ringen. De boerenronde werd gewonnen door Johand van de Broeke en Jan- neke Jacobse. In de puntenkoers bleken Hans Vos en Esther Lous de sterksten te zijn. In Westkapelle reden tien combi naties hun rondjes. Vader en doch ter Helm en Patty Brouwer gre pen de winst door als enige kop pel alle tacchtig ringen te steken. Jan Hendrikse en Marleen de Bruijn werden met 77 ringen tweede, voor Jan Maranus en Na- tasja Jobse eveneens met 77 rin gen. De boerenronde werd gewon nen door Jasper en Edith Hou- mes. Rinus Moens en Christel van Leeuwen reden in de mooist versierde sjees. Begin verbreding Rob van Hese en Edwin Mijnsber- gen van www.middelburgdronk.nl duiken elke week in het heden en m I verleden van de horeca op Walche- M M |Mf 8 B^fe B^il| jQl li ren: over alles waar alcohol geschon- lAf 8 0^ 8 B I 11 BB Ifl door Frank van Cooten Op diverse plekken zijn bomen gerooid om de verdubbeling van de Sloeweg en de nieuwe aansluitingen mogelijk te maken, foto Izaak Verkeste door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Medio juli zouden de drijvers voor de tijdelijke jachtha ven het Vlissingse dokwater in gaan. Maar nu, bijna een maand la ter, liggen ze nog op de kade. In de brandende zon. OOSTKAPELLE - De jaarlijkse sjezen- wedstrijden in Oost- en Westkapel- le begonnen regenachtig, maar dat beïnvloedde de prestaties niet. In beide dorpen wisten koppels de volle bak te steken. Agenda ZRV 8 augustus: Biggekerke, sjezenrijden, 16.00-20.30 uur 9 augustus: Burgh, demonstratie ring en sjezenrijden, 10.00-17.00 uur; Koudekerke, ringrijden, 8.00-18.00 uur; Domburg, ringrijden, 8.00-18.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28