WONEN 17 Groen licht vooreen zwoele zomeravond Duisternis aan flarden schieten m -f ;r- en lie ler m »ti- 5rn Soms is het leerzaam een plant in zijn natuurlijke omgeving te zien. De canna heet in het Nederlands bloemriet, maar ik heb dat nooit letterlijk genomen. Totdat ik ont dekte dat canna's in Zuid-Affika inderdaad als riet in ondiep water groeien en dat ze bij mij in de tuin waarschijnlijk niet wilden bloeien omdat ze veel te droog stonden. Canna's zijn geweldige bladplanten en geven de tuin een tropisch tintje als het licht door hun bladeren valt. Maar ze komen van het zuidelijk halfrond en wil len daarom precies het omgekeer de van wat wij ze geven: droge winters en natte zomers. Die nat te zomer kun je zelf nabootsen met sproeier en tuinslang. Maar die droge winter kun je canna's al leen geven door ze op te rooien en relatief droog te bewaren. HEBBEN geproduceerd om heel lang mee te gaan. In teressant is ook het werk van het Gentse designcollectief Onbetaalbaar, dat in op dracht van het Designmuseum een vrolijk interieur samenstelt, met objecten die zijn gered van een roemloze ondergang. De ont werpers geven ze een nieuw leven. Datzelfde thema staat centraal in de exposi tie in de Droog Gallery van Studio Droog in Amsterdam, getiteld Construct - de - con struct. Droog is al jaren bezig met upcy- cling, bewustwording en duurzaamheid in combinatie met design. Nu is te zien hoe ontwerpers van iets bestaands iets nieuws maken. De Britse Cindy Strobach geeft de binnenkant van elektrische huishoudelijke apparaten een nieuw leven door ze via elek trolyse met bietensap te laten printen. Re sultaat: een soort röntgenfoto. Ook is er In en vlak na de Tweede Wereldoorlog en in de jaren zeventig was er dezelfde benadering van schaarste werk van uiteenlopende ontwerpers die volgens Droog 'onze dagelijkse omgeving omkeren en speelse veranderingen maken'. Dat geldt voor Sander Wassink, die con stant werkt met afgedankte materialen. In april presenteerde hij in Milaan indrukwek kende lampen, gemaakt van afgedankt glas. Bij alle deze tentoonstellingen valt op dat er geen sprake is van een opgeheven vinger tje of beschuldigende woorden. Ook wordt niet gepretendeerd dat ontwerpers het ant woord hebben op wereldproblemen of de wereld gaan redden. Wel levert een bezoek aan een of meerdere exposities extra waar- KOMT DAT ZIEN dering op voor de creativiteit van designers en hun engagement. Wellicht zet het ook aan tot nadenken over het eigen gedrag. Geen plastic tasjes meer aannemen, maar een kek boodschappennet je kopen. En al die kunststof hebbedinge tjes - die snel in de prullenbak verdwijnen - voortaan laten staan in de winkel en zelf iets knutselen met wat er al is. Je bespaart er ook nog geld mee. Weer een bewijs dat schaarste aanzet tot creativiteit. VRIJDAG 8 AUGUSTUS 2014 vie- 2n en et t Goh, je dacht toch echt dat hij daar op die hoek het leukste zou staan. Maar is in het midden toch niet beter? Nee, vergissing, de lichtinval is op die plek een stuk minder. Een metertje naar achteren proberen dan maar? Ach, jammer, ook af niet de ideale plek... Leuk allemaal, die wispelturigheid, maar telkens weer die tuinlampen ver zetten, betekent ook steeds weer ge donder met de snoeren. Maar niet met de buitenlampen van Gacoli. Die werken op zonne-energie, zijn daar door snoerloos en dus eenvoudig te verplaatsen. En ze zijn, vanwege de zonne-energie, ook duurzaam. Nog groen licht nodig voor de komende Snoerloos en duurzaam licht. zwoele zomeravonden? De prijzen lo pen uiteen van 99,95 euro tot 329,95. Voor dat geld is het mooi afgelopen met al dat gedoe met snoeren. Waar schijnlijk niet met het gesjouw... www.gacoli.nl Bang! van Bitplay. foto's PR Hoe lui kan een mens zijn? Nou, soms héél erg lui! En als je dan weer eens zo'n bui hebt, is zelfs het aandoen van een lamp eigenlijk al te veel gevraagd. Vooral het opstaan wat daarbij hoort, als je lekker onderuitgezakt op de bank zit en de duisternis treedt in. Dat knopje op armlengte afstand gaat dan nog net, maar groter moet de af stand echt niet worden. En daarvoor is er nu de Bang! van Bitplay!, een af standsbediening in de vorm van een pistool. Haal de trekker over en het licht schiet aan. Doe je de lamp weer uit, dan valt de lampenkap naar de zij kant, alsof-ie echt is geraakt. De Bang!, of liever het pistool, is tot een afstand van 15 meter bruikbaar. Al leen het vlaggetje met de tekst PANG ontbreekt nog. Voor iets meer dan 220 euro is de Bang! lamp te koop. bitplayinc.com www.gnr8.biz Designing Scarcity, de expositie van het Nieuwe Instituut in Rotterdam is te zien tot en met 30 augustus. Meer informatie: www.hetnieuweinstituut.nl De tentoonstelling Out to sea? The Plastic Garbage Project in het Design museum Gent is te bezoeken tot en met 12 oktober. Zie: www.designmuseumgent.nl Hotel Droog presenteert de tentoonstelling Construct - de - construct tot en met 31 augustus. De toegang is gratis. Meer hierover: www.hoteldroog.com Grote foto: Sea Chair van Studio Swine is helemaal gemaakt van plastic uit de zee en is te zien in Gent en Rotterdam. Kleine foto boven: De presentatie Designing Scarcity in het Nieuwe Instituut. Kleine foto onder. Werk van Cindy Strobach is te bekijken in Hotel Droog. ^5% reageren? wonen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17