Voetbaltalkshows: je vindt het geweldig of helemaal niks. Met het derde praatprogramma zal dit seizoen blijken of er nog rek in zit. ft m 10 VERDIEPING VOETBALPROGRAMMA'S Wat mij betreft geldt hier: waarover je niet spreken kunt, moet je zwijgen. Hoe zou het toch zijn met de ruzie tussen Johan Derksen en René van der Gijp? De kemphanen kre gen het tijdens het WK aan de stok. Hoe wel sommigen een toneelstukje ver moedden, ging de tv 's avonds toch op RTL7. Zouden ze gaan schreeuwen? Wie loopt er als eerste weg? Oei, ze kij ken elkaar niet aan! Voetbaltalkshows hebben de laatste ja ren een enorme groei doorgemaakt. Het is Goede tijdenslechte tijden, maar dan voor mannen. Vanavond gaat Voetbal In ternational weer van start, tegelijk met het voetbalseizoen. Het RTL-program- ma tikte afgelopen seizoenen de mil joen kijkers aan, maar kwam tijdens het WK in een dip te zitten. Met het succes van Oranje op het WK trok de NOS, met een grote equipe aanwezig in Brazi lië, beduidend meer kijkers dan Derk sen en Co., die het hele seizoen campag ne voerden tegen bondscoach Louis van Gaal. Maar een aflopende zaak, daar wil Hans Kraay jr. niets van weten. „Over tien jaar bestaat Voetbal International nog steeds. Als Johan en René vanavond ge broederlijk aan tafel zitten - daar steek ik een kaarsje voor op - is de chemie weer helemaal terug. Ze zijn geniaal." Kraay schuift ook komend seizoen twee maandagen per maand aan bij VI. Hij 'doet' ook de oefenwedstrijden van Oranje en de eerste divisie op SBS6 en het programma Lachen om home video's. En is vanaf zondag de vaste sidekick van Kees Jansma in het nieuwe programma De tafel van Kees op FOX Sports. „De ad vocaat die mijn twee echtscheidingen re gelde waarschuwde me al toen hij mijn schema zag." Serieuzer: „Ik was ver baasd dat Kees mij vroeg. Maar hij vindt dat als ik mag uitpraten, er regelmatig zinnige dingen uit me komen." De nieuwe talkshow zal geen kijkcijfer hit worden. „Dat kan niet op zondagoch tend half elf. Het is een programma voor de echte liefhebber. Een luchtig, ge zellig programma, maar wel met een voetbaltechnische insteek. We blikken terug op de zaterdag en vooruit op de zondag. Vanwege de contacten van Kees (tot het WK perschef bij het Neder lands elftal, red.) hebben we geregeld Louis van Gaal aan de lijn als die op za terdag met Manchester United heeft ge speeld." Voetbal International is zoals Johan Derk sen en Hans Kraay: you hate them or love them. Tv-recensent Jean-Pierre Geelen van de Volkskrant kan er met de pet niet Over tien jaar bestaat VI nóg. De chemie is geweldig en Johan en René zijn geniaal bij dat 'we' er massaal naar kijken. „Dat kan niet met de inhoud te maken heb ben. Wat mij betreft geldt hier de wet van filosoof Wittgenstein: waarover men niet spreken kan, moet men zwij gen. De toevalsfactor in voetbal is zo groot dat je er weinig zinnigs over kan zeggen." Geelen kan ook niet om de populariteit van voetbal, en praten over voetbal, heen. „Dat VI in 2011 de Televizierring won was deels een grapje van het stem mend publiek, maar net zo goed een waardering." In bredere zin: „De miljar denindustrie die voetbal is geworden en de media hebben elkaar gevonden. Voet bal is van iedereen en - zeker qua om vang - film, muziek en literatuur voor bij. Toch zit er ergens een eindigheid. Sport 7 mislukte en naar het open ka naal van FOX, met het programma van Toine van Peperstraten, keek helemaal niemand. Dus het is ook weer niet zo dat alles over voetbal per definitie scoort."Kraay ziet het anders. „Mijn va der zei tien jaar geleden: er is zó veel voetbal op tv, we maken het met z'n allen kapot. Hij zat ernaast. Dat er op zondag- en maandagavond tussen de 800.000 en ruim een miljoen kijkers naar vier pratende mannen kijken, ter wijl ze alle wedstrijden uit alle competi ties al lang hebben gezien, zegt alles. En er zit een knop op de tv." Bal op de tv door Rik Spekenbrink illustratie Mark Reijntjens Televisiekenner Jean-Pierre Geelen Hans Kraay jr., analyticus bij RTL, SBS en FOX.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10