Kyteman speelt voor doofgeboren Vera molenaar X i'K tét Uiie-h Rode Kruis heeft ton binnen voor Caza o €150,- voor uw oude matras' 6 BINNENLAND Bel gratis 0800 - 27 40 400 voor de uitgebreide brochure 'Minder lichamelijke klachten' S*r_ 0 Ja, stuur mij de gratis brochure over gezond slapen X OUD MATRAS COMFORTMATRAS Slaapadvies bij u thuis De 19-jarige, doofgeboren Vera van Dijk verheugt zich intens op het moment dat het muzikaal ge nie met zijn orkest speciaal voor haar speelt. Kyteman wil dan ook dat Vera tijdens dat concert opti maal profijt heeft van haar cochle- air implantaat (Cl). Dit toestel zet geluid om in elektrische signalen die rechtstreeks worden doorgege ven aan de gehoorzenuw. In aan loop naar het speciale optreden zoekt hij naar manieren om de technische beperkingen 'weg te spelen'. Daarvoor doken ze on langs samen de studio in. Vera: „Ik heb toen duidelijk ge maakt wat ik wel en niet hoor, welke geluiden ik fijn vind en wat past bij mijn manier van ho ren. We hebben vooral veel ge praat over hoe ik nu precies mu ziek hoor." Fascinerend, aldus Ky teman. „De grootste moeilijkheid is dat ik onderscheid moet maken tussen wat de technische proble men zijn en waar haar smaak be gint. Ik kwam er bijvoorbeeld ach ter dat veel muziek voor haar het zelfde klinkt. Omdat zij niet goed het contrast tussen klanken kan onderscheiden. Ze neemt wel waar hoe snel een geluid opkomt en weggaat. Maar of het nu een trompet, een viool of een piano is; voor haar klinken alle instru menten relatief hetzelfde. Wij zijn erg gewend om te spelen met klankkleur. Maar als je dat niet hebt, dan wordt muziek al snel heel erg saai. Dat is iets waar ik nu continu tussen moet schake len. Hoe kan ik haar smaak bedie nen? En dan gaat het er dus niet om dat het verstaanbaar is of niet, het gaat er om hoe Vera het via dat toestel doorkoppelt en dat is jongleren. Ik moet het niet in de herhaling zoeken, maar er een avonturenfilm van maken. De bas vóelt ze natuurlijk echt en dat is machtig." Dat ze na bijna twee decennia stil te kan horen, is een overweldigen de ervaring voor Vera. „Geluiden zijn mooi! Maar mijn hersenen moeten telkens wel omschakelen. Als ik wakker word en ik zet de Cl op dan heb ik meteen hoofd pijn. Ik krijg dan ongelooflijk veel geluid binnen, al is het stil. Daar om zet ik hem pas op als het no dig is. Dan ben ik al een beetje fris en kan ik er tegenaan. En dan geniet ik er wel ongelooflijk veel van. Al is het een geluid van een deur, ik ben dan zo dankbaar." Kyteman noemt Vera 'muzikaal onschuldig'. „Je maakt niet vaak mee dat iemand geen ervaring - met muziek heeft en alles voor het eerst gaat ontdekken. Nu kan ik dat zien gebeuren." Het concert dat hij met zijn band op 25 augus tus in de Amsterdamse poptem pel Paradiso geeft, is onderdeel van het Vodafone Firsts-program- ma dat mensen helpt om voor het eerst iets bijzonders te beleven. „Daarom vind ik Vera belangrij ker dan de rest van het publiek. Het is haar eerste concert." Het publiek kan mede bepalen - wat Kyteman voor Vera gaat spe len. Tot 15 augustus kunnen men sen suggesties aandragen via www.firstconcert.nl of via social media met hashtag #firstconcert. Ruil uw oude matras op tijd in De ideale matras voor ouderen Het Rode Kruis heeft geld nodig voor medicijnen, noodaggregaten van ziekenhuizen, en noodpakket- ten met dekens, kookgerei en hy- giëneartikelen. „Alle kleine beet jes helpen. Met 20 euro kunnen we die mensen al een goede nachtrust geven door een matras te verstrekken", zegt woordvoer der Merlijn Stoffels. De donaties op giro 7244 zijn daarnaast nodig voor het ambulancevervoer van gewonden. Net als in Syrië blijkt het lastig het publiek te overtuigen van de noodzaak ook voor slachtoffers van oorlog te doneren. De laatste actie voor Syrië leverde in de eer ste week nog maar 50.000 euro op, maar dat bedrag steeg in de weken en maanden daarna naar meer dan een half miljoen. „Die mensen in Gaza moeten overleven en straks weer een le ven opbouwen. Ze hebben behoef te aan voedsel, schoon drinkwa ter, dekens", aldus Stoffels. „Je moet niet vergeten dat er al een economische crisis gaande was. Er is nog veel te doen." Het Rode Kruis werkt in Gaza on der moeilijke omstandigheden. Er kwamen al twee medewerkers om het leven in de beschietingen, tientallen raakten gewond. w^aJüToj^ s/oof eeiA. ^ezoiA-de jï 0" Vera en Kyteman. foto HDC media door Nancy Ulbert AMSTERDAM - Ze verwacht dat het een onvergetelijk concert wordt. „Omdat het wordt aangepast op mijn manier van luisteren naar mu ziek." Een uitdaging die Kyteman, ofwel Colin Benders, met liefde en toewijding heeft omarmd. „Ik schrijf muziek voor iemand die sinds kort wat hoort. Hoe tof is dat!" Uit onderzoek is gebleken dat veel senioren regelmatig slaappro blemen hebben. Het te lang gebruiken van een matras is hier een grote oorzaak van. Dit veroorzaakt kramp in de kuiten en benen, stramme ledematen en vermoeidheid bij 's morgens opstaan. Kies vöor een matras die bij uw lichaam past. De matrassen van Molenaar zijn ontwikkeld in samenwerking met fysio- en ergothera peuten en worden veel gebruikt in zorginstellingen. Zo haalt u meer uit uw nachtrust. Dat is wat Molenaar voor mensen wil betekenen. 'Als specialist spreek ik veel ouderen met slaapproblemen. Een juiste matras blijkt essentieel voor een gezonde nachtrust. Kies daarom voor een matras die past bij uw lichaam en slaaphouding.' vraag de adviseur naar de voorwaarden Naam Q Mevr Dhr Adres Postcode Telefoon Plaats E-mail wk32_Md_pzc Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 8070 VB Nunspeet Gratis brochure? Bel 0800 - 27 40400 Uitgebreide catalogus met alles wat u wilt weten over bedden en alle modellen. Of vraag hem aan op: www.molenaar.nl door Freke Remmers DEN HAAG - Het Nederlandse Rode Kruis heeft in een week tijd 110.000 euro opgehaald voor slachtoffers in Gaza. Niet verkeerd voor een eerste week, maar het be drag steekt schril aftegen de 25 miljoen euro die nodig is om nood lijdende Palestijnen te helpen. pagina 8 en 9: Opruimploegen speuren onder ruïnes naar de doden, Turkije wil luchtbrug naar Gazastrook a s; t Is i s Voor een goede matras hoeft u de deur niet uit. De Molenaar adviseurs komen geheel vrijblijvend met verschillende modellen bij u thuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6