9 I I I I 66 Hoe slechter het gaat, hoe drukker het is op de Scheldewijding en hoe meer steun we ook krijgen Doel bestaat 400 jaar en viert zondag de veertigste Scheldewijding. Veel reden voor feest is er niet. De honger van de Antwerpse haven wordt groter en groter. 26 ZEELAND SCHELDEWIJDING DOEL u 4 1/ Ie kunt het je niet voorstellen als je op een druilerige woensdag door Doel loopt. Maar de 25 be woners van het dorp wonen er graag. Op de puinhopen die in het Scheldedorp zijn aangericht, groeit de eensgezindheid alleen maar. Eensgezind tegen de vanda- 2 er ramen ingooien. Eensgezind tegen het Antwerps Havenbedrijf, dat de honger naar uitbreiding maar niet ge stild krijgt. Het jaarlijkse hoogtepunt voor Doel, de Scheldewijding, staat zondag weer op het programma. Het geplaagde dorp re kent op 25.000 bezoekers. Het zou wel eens de laatste editie van het traditione le feest kunnen zijn. De Vlaamse rege ring en het Antwerps Havenbedrijf heb ben het nog niet met zoveel woorden ge zegd, maar iedereen leest het tussen de regels door: Doel moet nu écht weg. Denis Malcorps (25) haalt er zijn schou ders eens over op. „De laatste Scheldewij ding? Mwa, in 2009 zou het ook de laat ste keer zijn. En kijk nu. Vijfjaar later doen we het nog steeds." Het dorp is met veel termen te vergelij ken, maar zeker niet met 'feest'. Je waant je er eerder op de set van zombieserie The Walking Dead, dan in een dorp dat zondag iets groots te vieren heeft. Hoe wel de gemeente Beveren wel wat troe pen heeft gestuurd om de stoepen te ve gen en het gras te maaien. Zodat het er nog enigszins netjes uitziet. Kom met het woord Beveren niet aanzet ten bij Denis, die studeert in Gent maar al twintig jaar in Doel woont. Dat komt omdat burgemeester Marc van de Vijver een maand geleden het bevel gaf vijf panden te slopen, omdat ze volgens hem op instorten stonden. Tegen het garage- blok diende actiegroep Doel2020, waar Denis deel van uitmaakt, geen bezwaar in. „Vier van de vijf panden zijn ge sloopt." Eén daarvan was drie weken ge leden nog bewoond. Door John. In het dorp bekend als Den John of Dokter John. „Zijn schoorsteen en zijgevel zouden op instorten staan", vertelt Denis. „Comple te onzin. De schoorsteen was van het huis naast dat van John. De zijgevel was ooit van de aangrenzende woning, maar die was men vergeten te slopen. De schoorsteen hebben ze er nu ook maar af gesloopt, zodat men niet kan zien dat het huis onterecht is gesloopt." John is dakloos en woont bij kennissen. Eén wo ning mocht blijven staan. Denis: „Tac tiek van de burgemeester. Om te laten zien van 'kijk, we slopen heus niet alles'. De grootste 'vijand' blijft het Antwerps Havenbedrijf. Het staat te trappelen om de eerste bulldozers te sturen en Doel met de grond gelijk te maken. Het Saef- tinghedok moet in 2021 gereed zijn, om de haven een nieuwe impuls te geven. En laat Doel nou nét op de plaats liggen waar het containerdok moet verrijzen. In juni keurde de Vlaamse regering in het diepste geheim een nieuw Geweste lijk Ruimtelijk Uitvoeringsplan goed, ter wijl dat in eerste instantie gedeeltelijk was geschorst door de Raad van State, na protesten van Doel2020. Dat plan ga randeert de aanleg het van Saeftinghe- dok op de plaats van Doel. De regering kon het herzien, door een aanpassing in de Codex Ruimtelijke Ordening. Daar door kan ze een uitspraak van de Raad van State te allen tijden naast zich neer leggen. „Dat is natuurlijk een strijd met ongelijke wapens", aldus Jan Creve, voor man van Doel2020. Een strijd die nog steeds gestreden wordt, sinds de jaren zeventig al. Wat moet een jonge kerel als Denis nog in een dorp dat zo goed als zeker geen be staansrecht heeft? „Ik blijf uit principe. Doel en omliggende gehuchten opoffe ren voor megalomane plannen is niet no dig. De haven kan zijn capaciteit veel be ter benutten." Dan nog, Doel is com pleet verpauperd. „Al laten ze het ver krotten. Als ik hier rondloop, zie ik nog de schoonheid. Het heeft zoveel poten tieel." Een toekomst voor Doel? Denis: „Het zou een kunstdorp kunnen zijn of een ecologisch dorp. Mensen zouden hier graag wonen, vertellen ze ons. Als er zekerheid was, zouden ze huizen re noveren." Doel2020 ziet ook genoeg posi tieve ontwikkelingen. Het vandalisme neemt beetje bij beetje af, vooral dankzij de slagboom die bij de ingang van het dorp geplaatst is. „We zijn minder bang voor inbrekers in ons huis. De dorps wacht heeft goed werk gedaan. We gaan evalueren of we die in stand houden." Zo zijn de bewoners van Doel. Als ze vinden dat er te weinig wordt opgetre den tegen vandalen, pakken ze die toch zelf aan? Ondanks dat de raddraaiers, vol gens Jan Creve, soms met kettingen en ij zeren staven richting Doel komen. Ze stropen de mouwen op en strijden tegen alles wat hen bedreigt. Een beetje cru, maar dat is de ouderwetse havenmentali teit. Denis: „Veel gaat hier kapot, het mo numentale Hooghuis verdwijnt. Het ver sterkt de verontwaardigheid. Het geeft ons alleen maar meer redenen om te blij ven strijden voor het dorp." Ook zondag tijdens de Scheldewijding. „Hoe slechter het gaat met Doel, hoe drukker het is en hoe meer steun we krijgen." Een jubileum in een Denis Malcorps door Bob Maes I Het is lastig voor te stellen dat zondag 25.000 mensen richting Doel afreizen voor de Scheldewijding. Op een doordeweekse dag loopt er vrijwel niemand, 's Avonds kan het er druk zijn met vandalen, maar de overlast daarvan is steeds minder. Dat komt onder meer door de slagboom aan het begin van het dorp en de dorpswacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62