Opgepakt na strobrand oogstdag op erf «Geen beperkingen bij^ieuwvMet rond toekomstig Zwin' Niet te warm, niet te koud 24 ZEEUWS-VLAANDEREN ICELAND DIABETES CHALLENGE De dorpsraad van Sluiskil voelt zich door wethouder Cees Liefting met een kluitje in het riet gestuurd. Axelse diabetespatiënte Debbie de Poorter weert zich kranig tijdens Iceland Diabetes Challenge in de bergen van IJsland. EF ROMMELMARKT SLUISKIL - De dorpsraad Sluiskil vindt de reactie van wethouder (en kernbestuurder) Cees Liefting op de brandbrief, waarin de raad aandringt op de snelle sloop van het verpauperende voormalige streeklaboratorium, te kort door de bocht. Voorzitter Jan Dane: „Vanuit de gemeente roepen en zeggen 'het kan niet' en 'het kost de gemeen schap geld' is te simpel." De dorpsraad wil dat de gemeente sa men met projectontwikkelaar Roobeek Ontwikkeling uit Capel- le aan de IJssel, die het gebouw in de Pierssenspolderstraat ruim twaalf jaar geleden kocht van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen, zoekt naar een oplossing. De dorpsraad suggereerde dat al in de brief van enkele weken gele den, maar weet zo goed als zeker dat dat overleg nog niet heeft plaatsgevonden. Liefting serveert de sloop af als 'duur'. Dat zou het geval zijn als de gemeente het pand moet aan kopen en vervolgens slopen. Maar als Roobeek snel vergunning krijgt voor de bouw van dertig ouderenappartementen, draait de projectontwikkelaar zelf op voor de sloopkosten en kost het de ge meente geen cent, constateert Da ne. Eerder besloot het college van B en W een besluit over de bouw vergunning door te schuiven naar eind dit jaar. De dorpsraadsvoorzitter vindt dat de "gemeente de bouwplannen, in het belang van Sluiskil, juist moet koesteren. „Als de bouw op de lo catie van het laboratorium wor den afgewezen, willen we graag een goede onderbouwing." Hij vindt dat de raad nu met een kluitje in het riet wordt gestuurd. Zijn hartekreet: „We verlangen dat er naar de verschillende op ties wordt gekeken. Sluiskil heeft het al tijdenlang te zwaar te verdu ren gehad. We hebben veel inwo ners verloren en nu willen wij weieens iets positiefs zien." CADZAND - De politie hield woens dagochtend om half acht drie jon gens van 17 tot 20 jaar aan voor het in brand steken van 210 stroba len op de Tienhonderdse Midden weg in Cadzand. De drie, afkomstig uit Tilburg, hebben vermoedelijk onder in vloed van alcohol in een onbezon nen bui de strobalen in brand ge- stoken. Op aangeven van een voor bijganger werden de jongens op een nabijgelegen camping aange houden. De eigenaar van de stro balen heeft aangifte gedaan. De balen hebben een totale waarde van 6720 euro. De drie jongens zijn voor verhoor meegenomen naar het bureau en zitten nog vast team én Van de Goor (zelf diabe tespatiënt) verlegden de deelne mers hun grenzen. Om te laten zien dat diabetes jouw leven niet moet beheersen. Dat je ermee om kunt leren gaan. „Onderweg hebben^we heel vaak onze bloedsuikerspi'egels moeten controleren. Bij mij was-ie maar één keer te laag. In een normale week schommelen mijn waardes veel meer. Nu moest ik maar wei nig insuline spuiten; in vergelij king tot thuis maar een kwart. Het bewijst dat veel bewegen dus een heel positief effect heeft, nog steeds trouwens. Ik ben nu een paar weken terug thuis, maar nog altijd heb ik minder insuline no dig dan voor de reis." Ondanks de misselijkheid genoot Debbie ontzettend van de sportie ve prestatie in een adembene mend landschap. „Tijdens de 'Ko- ninginnerit' waren we op 1700 meter hoogte en wandelden over de randen van de krater van de vulkaan Eyjafjallajökull, die in 2010 uitbarstte. Prachtig! 's Avonds werd het nog veel span nender. Er was storm voorspeld, dus besloten we om niet op hoog te tussen twee gletsjers te over nachten, maar onze tenten in een dal te laten staan. Ook daar spook te het behoorlijk. We moesten on ze tentzeilen met zware stenen vastzetten. Ik wil niet weten hoe het daar bovenop die berg tekeer is gegaan." En nu? Nu begint Debbie het wan delen te missen. Dat had ze een jaar geleden nooit durven dro men. „Ik besluit nu regelmatig om te voet in plaats op de fiets naar de stad te gaan, maar het is wel zo dat het doel nu weg is. Hoewel, eigenlijk is het dat ook weer niet. Ik wil echt sportief blij ven, alleen al omdat het zoveel po sitieve effecten heeft op mijn bloedsuikerspiegel." RTL 4 zendt van 26 oktober t/m 14 december wekelijks om 11.30 uur een AXEL - Ze voelde zich echt be zwaard, maar het ging gewoon niet meer. Debbie de Poorter (28) moest hoognodig uitrusten tij dens de zesdaagse Iceland Diabe tes Challenge in IJsland. Oud-top- volleyballer Bas van de Goor greep meteen in, droeg haar rug zak en verdeelde al haar andere spullen over de andere deelne mers. Dat Debbie nou nét ziek moest worden tijdens de trip waar ze zó lang voor had ge traind. Waar het aan lag weet ze nog steeds niet, maar Debbie voelde zich het grootste deel van de tach tig kilometer lange wandeltocht door de bergen behoorlijk be roerd. Dat had niets met haar dia betes te maken, want het vele be wegen had juist een bijzonder goed effect op haar bloedsuiker spiegel. „Misschien dat ik te wei nig rust heb kunnen pakken, waardoor ik maar niet van dat ge voel afkwam. Al met al liep ik tien uur per dag met een lege maag. Maar ik wilde door, ik moest door. Je kunt toch niet al leen achterblijven? De groep heeft mij er echt doorheen ge sleept. Mooi is dat, maar toch voel de het na twee dagen echt als een bevrijding dat ik mijn spullen weer zelf kon dragen." De in Tilburg woonachtige Axelse was een van de twaalf diabetespa tiënten, die na een strenge proce dure door de Bas van de Goor Foundation was uitverkoren om in zes dagen ruim tachtig kilome ter door de IJslandse natuur te trekken. Samen met een medisch B en W in een wat lastig parket; een eventuele reactie moest voor 6 augustus binnen zijn. De com plete gemeenteraad bereiken luk te in de vakantieperiode niet, en bovendien was de raad verdeeld. Lijst Babijn en Nieuw Gemeente belang drongen aan op fel protest, terwijl in elk geval D66 en de SP het eens zijn met de aanwijzing. „We hebben overwegingen die in eerdere brieven stonden, nog eens op papier gezet", vertelt wet houder Peter Ploegaert. „Daarbij hebben we vooral aangegeven dat de aanwijzing straks niet mag be tekenen dat er in de omgeving van Het Zwin niets meer mag." NIEUWVLIET - Op het erf van mu seumcafé Het Koekoeksnest aan de Sint Jansdijk bij Nieuwvliet is vandaag een Oogstdag; een feest in oude stijl. Op het terrein, een voormalige boerderij, zijn oude landbouwvoertuigen van net na de Tweede Wereldoorlog te zien. Daarnaast kunnen bezoekers ken nismaken met oogsten op de 'ouderwetse' manier, zoals vlegel- dorsen. Het evenement wordt verder op gefleurd met live muziek. De Oogstdag begint om 12.00 uur, toegang is gratis. De dag eindigt met een dansavond, die rond 20.00 uur begint. Het Rijk wil Het Zwin, dat vanaf volgend jaar met 120 hectare wordt uitgebreid, straks toevoe gen aan het Europese netwerk van natuurgebieden. Een deel van de Sluise gemeenteraad is het daar niet mee eens en vroeg het college te protesteren. Dat bracht uorpsraaa verbolgen door Wout Bareman Unieke ervaring op grote hoogte door Raymond de Frel I Oud-volleyballer Bas van de Goor nam twaalf diabetespatiënten, onder wie serie uit over Iceland Diabetes Chal- Debbie de Poorter, op sleeptouw door IJsland, foto's Ronald Hoogendoorn lenge. ZUIDZANDE - De rommelmarkt in Zuidzande mocht in de loop van de middag dan te kampen hebben met regen, tot die tijd ontving het dorpsfeest gisteren duizenden bezoekers. Het was dan ook prima rommelmarktweer; te koud voor het strand, maar wel lekker om buiten te zijn. De bezoekers kwamen be paald niet voor niks: de rommelmarkt strekte zich uit over werkelijk het hele dorp. foto Peter Nicolai door Martijn de Koning RETRANCHEMENT - De aanwijzing van het vergrote Zwin bij Ret- ranchement als Natura 2000-ge- bied mag niet betekenen dat om wonenden straks tegen allerlei be perkingen aanlopen. Dat laat het Sluise college weten aan het Rijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60