Eritreeërs zoeken ineens elders een veilig verblijf Europese sonde aangekomen bij komeet 67P Asielbeleid voor in Kamer over afbreken missie BINNENLAND 5 r homo's Rusland wordt aangepast In de lente werd Nederland plot seling overspoeld door asielzoe kers uit Eritrea. In juni droogde de toestroom net zo snel weer op. Waar blijven ze nu? De grote toename werkte staatsse cretaris Fred Teeven van Veilig heid en Justitie (WD) dit voor jaar op zijn zenuwen. Hij kondig de strengere controles aan van de binnengrenzen en dreigde met een harde aanpak van mensen smokkelaars. Veel concrete resultaten leverde het niet op, maar feit is wel dat de meeste Eritreeërs Nederland in middels weer links laten liggen. De instroom van asielzoekers uit het Oost-Afrikaanse land is ge daald van i860 mensen in mei tot 203 mensen in juni, blijkt uit cij fers van de Immigratie- en Natura lisatiedienst (IND). Daarmee hal veerde het totale aantal asielzoe kers. Syriërs vormen inmiddels weer de grootste groep die hier asiel aanvraagt. Eritreeërs die de repressie, dicta tuur en armoede in hun eigen land willen ontvluchten, komen in de zomermaanden niet ver. Vluchtelingenwerk Nederland wijst erop dat het niet te doen is om nu de Sahara te doorkruisen. Het ziet er echter ook naar uit dat mensensmokkelaars die de Eritreeërs vervoeren hun routes hebben verlegd. Nederland was even een populair eindstation, maar is dat nu amper nog. De Belgische overheid zag het aan tal asielaanvragen in juni juist fors toenemen. Zo'n 200 Eritreeërs klopten er die maand aan voor asiel, tegen slechts 66 in heel 2013. De Belgen wijzen op een bekend waterbedeffect: als het ene land maatregelen treft om de toestroom te beperken, krijgen andere landen het drukker. „De Nederlandse overheid heeft uitvoerig gecommuniceerd dat ze maatregelen zou treffen. Die com municatie is effectief gebleken, want we zien dat Eritreeërsnu naar Zweden, Zwitserland en Bel gië trekken", analyseerde de Bel gische staatssecretaris Maggie De Block van Asiel en Migratie. De vraag is of het op langere termijn veel uitmaakt. Een asielzoeker die in België mag blijven, is immers vrij om naar andere EU-landen te gaan. Het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) merkt overi gens nog niets van een verminde ring. Kriskras door het land heeft het COA al Oude kazernes en voormalige gevangenissen ge transformeerd tot asielzoekerscen trum. „Daar gaan we onvermin derd mee door. De noodzaak blijft", zegt een woordvoerster. Zo komen er honderden opvang plaatsen op asielzoekerscentra in Dronten en Luttelgeest. Mensen worden er gehuisvest in 'paviljoe nen' die snel op te bouwen zijn. Ze hebben verharde muren en een dak van doek. In Dronten ko men 300 extra plaatsen, in Luttel geest 400. De instroom van asielzoekers is deze zomer op het hoogste punt beland sinds 2001, het jaar waarin de Vreemdelingenwet van kracht ging. In de eerste zes maanden van 2001 vroegen 12.282 mensen asiel aan. stellend. „Vooral bij de nabestaan den zal dit zwaar vallen. We wis ten tegelijkertijd dat de situatie ui terst fragiel was en moeten veilig heid van de experts en marechaus sees nu voorop stellen. De Kamerfractie van VoorNeder- land (VNL) wil snel een debat in de Kamer over het stoppen van de missie. „Er liggen nog steeds slachtoffers en bezittingen die te rug moeten naar Nederland. We hebben vanaf het begin gewezen op de noodzaak snel en robuust te handelen. Nu zien we het ver drietige resultaat van de softe en inadequate aanpak", aldus fractie voorzitter Louis Bontes. HONDERDEN NEDERLANDERS EN VLIEGTUIGEN VOL MATERIEEL IN OEKRAÏNE Bijna een half uur na het remmen kreeg de vluchtleiding in het Duitse Darmstadt de bevestiging van de aankomst. Het Europese vaartuig zal de ko mende tijd om de komeet heen draaien, steeds iets dichterbij. Vanuit alle hoeken zal de sonde de komeet gaan meten. In november volgt het hoogte punt van het meest ambitieuze Europese ruimtevaartproject ooit. De Rosetta zet dan een onbeman de verkenner op het oppervlak. Die moet onder meer in 67P gaan boren, om vast te stellen waaruit de komeet bestaat. De ruimtesteen, door astronomen vanwege de vorm ook wel de bad- eend genoemd, raast richting de zon. Daardoor warmt hij op en stoot hij steeds meer stof en gas af. Het onderzoek daarvan moet wetenschappers een beter beeld geven van het ontstaan van ons zonnestelsel, en daarmee van de aarde. De komeet 67P is namelijk ontstaan uit dezelfde wolk van gas en stof waaruit ook de aarde en de andere planeten zijn samen geklonterd. De aarde is in de mil jarden jaren erna flink veranderd, de komeet niet of nauwelijks. De Rosetta werd in maart 2004 ge lanceerd en heeft inmiddels 6,4 miljard kilometer op de teller staan. Om bij 67P te komen moest de sonde via een enorme omweg vliegen. De route voerde drie keer langs de aarde en een keer langs Mars. De Rosetta had de zwaarte kracht van de twee planeten no dig om genoeg snelheid te maken voor de oversteek naar de komeet. Van juni 2011 tot januari 2014 was de sonde zo ver weg van de zon, dat ze in een soort winterslaap moest gaan om brandstof te be sparen. De Rosetta is een prestigeproject van Europa. De missie kost ruim 1,3 miljard euro. De Nederlander Fred Jansen leidt de missie. Voor vertrek is de sonde uitgebreid ge test bij het ruimtevaartcentrum Estec in Noordwijk. De extreem gevoelige zonnepanelen zijn ge maakt door het bedrijf Dutch Spa ce uit Leiden. DEN HAAG - Russische homo's, lesbiënnes, biseksuelen of trans- genders die asiel willen in Neder land, hoeven niet eerst in eigen land om bescherming te hebben verzocht bij de autoriteiten. Tot nu toe moesten zij aantonen dat de politie niet in staat of bereid is hen te helpen bij problemen ont staan door seksuele gerichtheid. Dat schreef staatssecretaris Fred Teeven (Veiligheid en Justitie) gis teren aan de Kamer. Hij baseert zich op ambtsberichten over de Russische Federatie, waarin staat dat de politie geen aangiftes van betrokkenen opneemt of daar steeds minder toe bereid is. DONDERDAG 7 AUGUSTUS 2014 door Ferdinand Vleugel DEN HAAG - De waarschuwingen van staatssecretaris Fred Teeven aan het adres van mensensmokke laars in mei lijken effect te hebben gehad. Eritreeërs die de repressie, dictatuur en armoede willen ontvluchten, komen in de zomer niet ver Het opvangorgaan gaat onverminderd door met het ombouwen van oude kazernes en gevangenissen België ontving meer Eritreeërs en meldt dat de Nederlandse overheid effec tief heeft gecommuniceerd Meer dan 300 Nederlanders zijn in Oekraïne voor onderzoek naar de vliegramp. Op de rampplek zoch ten marechaussees en leden van het Landelijk Team Forensische Opsporing naar menselijke resten en spullen van slachtoffers. Op de uitvalsbasis in Charkov werkten mensen die de missie coördineerden, waaronder defen siemedewerkers en een dokter. Een delegatie in Kiev hield contact met de lokale autoriteiten. Via een luchtbrug zijn afgelopen weken ruim vijftig vliegtuigen vol materieel naar Oekraïne gevlogen. Die vervoerden onder andere le gervoertuigen, ambulances en me dicijnen, zodat de onderzoekers niet afhankelijk waren van lokale ziekenhuizen en transport. NOORDWIJK - Een Europese ruim tesonde is gisteren aangekomen bij komeet 67P. Iets na 11.00 uur Ne derlandse tijd remde de sonde Ro- setta af, waardoor ze in een baan rond de komeet 67P/Tsjoerjoe- mov-Gerasimenko kwam. Zoiets is nooit eerder gedaan. Komeet 67P, de 'badeend' forensische experts de plek waar MH17 neerkwam, foto Reuters/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5