Wijkagent steekt stokje voor niet vergunde collecte I I 'Bouw multifunctioneel centrum Kortgene is veel te risicovol' m ma-mm 66 Wie twijfelt, kan zeifin het CBF collecterooster zien of het doel aan de beurt is." 66 Een binnenstad zonder Berco; daar zal Goes heus wel overheen komen 24 BEVELANDEN en THOLEN MIDDENSTAND Je dood werken om een zaak in stand te houden; Ron en Corry Berks gaan die fout niet maken. Sika gevelimpregneer 5 Itr 24,95 p/can excl BTW Volgens wijkagent Silvan Vael is er sprake van overtredingen van de Algemene Plaatselijke Verorde ning (APV), niet van oplichting. „Het gaat om fondswerving waar bij wordt getracht donateurs te werven. Per maand kun je teke nen voor een automatische incas so van een bepaald bedrag. Hoe wel de fondswervers geen geld aannemen, is er volgens de wet toch sprake van een collecte en daarvoor moet een vergunning aangevraagd en afgegeven zijn." De gemeente Kapelle verleent al tijd een vergunning voor landelij ke collectes als die zijn ingeschre ven in het rooster van Het Cen traal Bureau Fondswervingen (CBF). „Dat is juist zo geregeld om er voor te zorgen dat de goede doe len evenredig over het jaar zijn verdeeld. Als er vijf goede doelen in een maand langskomen, heeft de laatste een gerede kans dat de bodem van de portemonnee in zicht komt. Bij een vergunnings aanvraag is het in Kapelle de ge woonte om die te toetsen aan het CBF-collecterooster." Deur-aan-deur fondswerving met donateurscontracten gebeurt vaak door jongeren die er een bij verdienste mee hebben. De goede doelen waarvoor ze lopen leveren een keurig legitimatiebewijs, dat helemaal in de haak is. De men sen bij wie ze aanbellen vragen dikwijls wel naar een legitimatie, maar niet naar een vergunning. Juist die vergunning moet ervoor zorgen dat het ene goede doel niet alle gras voor de voeten van het andere wegmaait. De Kapelse wijkagent heeft in zijn onderzoek eerst de betreffen de collecte opgezocht in het CBF-rooster. Als die er niet in stond; raadpleegde hij de afgege ven vergunningen van de gemeen te Kapelle, die ook openbaar zijn. Voor de collectanten die zonder vergunning langs de deuren gin gen schreef hij een proces verbaal uit. „Het Openbaar Ministerie moet de zaak nu verder bekijken en de rechter mag wat over de strafbaar heid zeggen." Naar het waarom van een invasie van collectanten in Kapelle en Wemeldinge kan Silvan Vael al leen maar gissen. „Misschien staan de dorpen erom bekend dat er goed gegeven wordt, wellicht trekken de collectanten erop uit omdat het vakantie is of mooi weer. De APV zegt hoe dan ook dat het niet mag." Over de kwaliteit en het ideële ge halte van de betreffende goede doelen zegt dat alles overigens niets. Wie er niet om maalt of er al dan niet een vergunning is afge geven, kan gewoon een donateurs contract tekenen. Mensen die twijfelen, kunnen naar de vergunning vragen of zelf in het CBF-rooster opzoeken of de betreffende collecte voor die week is ingeschreven. Dat kan op www.cbf.nl. Gemeenten geven dikwijls wel vergunningen af voor plaatselijke acties. Oliebollen verkoop bijvoorbeeld, of collectes voor lokale goede doelen. Die staan niet in het CBF-rooster, maar worden wel gepubliceerd op de site van de gemeente. Silvan Vael: „Je kunt ook doneren via de website van het doel zelf." GOES - 'We stoppen, 't is mooi ge weest', staat er op borden en bill boards in de winkel aan de Lange Vorststraat in Goes. Berco houdt ermee op. Tussen de rekken is het razend druk, want alles mag voor sterk gereduceerde prijzen weg. Zelfs de nieuwe najaarscollectie is afgeprijsd. „We hebben voor de laatste keer ingekocht", zegt Ron Berks. Voor veel klanten zal het niet echt een fijn bericht zijn dat Ber co verdwijnt. Het was altijd het soort modezaak waar de betere merken te koop waren. Om er in een outfit van Berco ordinair uit te zien, moest je echt een essen tieel onderdeel weglaten of alles twee maten te klein kopen. Ron Berks en zijn vrouw Corry ken nen hun klanten: geen tieners, maar alles wat daarboven zit tot honderd jaar. De vraag dringt zich op of dat nou niet een beetje zonde is, zo maar een punt achter een begrip. Ron Berks ziet het niet zo. „Het is gewoon de loop van het leven. Ik ben in het vak gegroeid en ik vond het plezierig. Dat geldt ook voor Corry, die de winkel deed. Maar wij hebben drie dochters en die hebben allemaal voor een an dere loopbaan gekozen. Ergens is het gelukkig dat we geen opvol gers hebben. Er zijn al genoeg mensen zie zich dood werken om een zaak in stand te houden." ZeTiebben er natuurlijk wel over nagedacht: gaan we nog een zo mercollectie inkopen voor 2015 of niet? Berks: „Ik ben 64 jaar. We hebben een huisje in de Achterhoek en twee kleinzoons waar we ook van willen genieten. Je kunt wel door gaan, maar op een gegeven mo ment ga je iets mankeren en dan moet je er toch een punt achter zetten. We doen het maar ge woon op het hoogtepunt. We zijn nog gezond. Dat je niet op pad hoeft voor de inkoop, geeft een heel rustig gevoel. De uitverkoop geeft nog wat drukte, maar op 1 november is het klaar. Dat heb ben we met onszelf afgesproken." Wat er met de winkel gaat gebeu ren, is nog niet duidelijk. Berks onderhandelt wel met iemand, maar dat is nog in een te pril sta dium om er uitlatingen over te doen. Dat de binnenstad het zonder Ber co zal moeten doen, is volgens Berks iets waar Goes wel over heen zal komen. „Er zijn nog wel meer zaken die in hetzelfde seg ment zitten." Zonder Berks hoeft de stad het in elk geval niet te doen. Hij is al 25 jaar voorzitter van de Onderne mers Organisatie Goes. „Ik ben niet van plan om daar meteen mee op te houden. Of ze moeten me beu zijn, (Jan ga ik wel weg." BERKS CONFECTIE WERD BEGRIP: BERCO Fractievoorzitter Mark Faasse heeft berekend dat het hele plan rond de tien miljoen euro gaat kosten, zonder dat daar inkom sten tegenover staan. „Dit bedrag is ongeveer de helft van de Noordbevelandse begro ting en omgerekend per huishou den in Kortgene pakweg 12.500 eu ro." Faasse reageert hiermee op de be antwoording van het college op eerder gestelde vragen van BEN over dit project. De vragen waren met name gericht op de finan ciële gevolgen van dit plan. „Die gevolgen zijn volgens de antwoor den niet bekend; dat kan BEN zich amper voorstellen." Volgens het college zijn de kosten voor aansluitingen voor autover keer op het dorp (volgens de schetsen van de architect steden bouwkundige, richting Kaaioprit en Kaaidijk) niet in beeld, omdat dit nu geen optie is. De kosten voor aansluiting op de Burg. Snellenstraat zijn op dit mo ment ook nog niet te specificeren. Dit zal afhangen van het open-planproces, wat met een landschapsarchitect, deelnemers in de MFA en het dorp (dorps raad) zal worden gevoerd, en de keuzes die hierin worden ge maakt. Ook de kosten voor de aan sluiting op de parallelweg langs de Molendijk zijn nog niet speci fiek in beeld. De kosten van de in frastructuur kunnen volgens het college nog niet worden ge noemd, omdat er nog geen ont werp is. Wat de inkomsten be treft vindt de vaststelling van de hoogte van de huur plaats door woningcorporatie RWS. Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl Tijdens de bouwvak zijn wij geopend tussen 7.30 - 17.00 uur BOUWMATERIALEN £P door Mieke van der Jagt KAPELLE - De politie in Kapelle heeft in de afgelopen weken opval lend vaak proces verbaal opge maakt tegen fondswervers voor goede doelen. Dat gebeurde naar aanleiding van klachten uit de dor pen. Bij een aantal mensen werd vier, vijf keer aangebeld voor tel kens een ander goed doel. Voor geen ervan had de gemeente Kapel le een vergunning afgegeven. Wijkagent Silvan Vael Een begrip verdwijnt uit centrum Goes door Mieke van der Jagt Ron Berks In 1948 begon Co Berks samen met zijn vrouw An een damesmo dezaak, Berks Confectie heette die. Ron en Corry Berks namen de zaak eind jaren zeventig over, in middels heette de zaak Berco. De winkel aan de Lange Vorst straat werd verschillende keren verbouwd en uitgebreid. Wat altijd hetzelfde bleef, is het aanbod van Berco: de betere mer ken dameskleding, ook in wat gro tere maten. Berco verkoopt nu met flinke kor tingen, ook op de najaarscollectie. In de winkel hangen borden: *We stoppen, 't is mooi geweest'. Zo verdwijnt na 66 jaar een begrip uit de Goese binnenstad. KORTGENE - De beoogde bouw van een multifunctioneel centrum in de Stadspolder in Kortgene is veel te risicovol voor een kleine ge meente als Noord-Beveland. Dat vindt de fractie van Betrokken Noord-Beveland (BEN). M Hèt adres voor snélle en vakkundige hulp Van Wamelweg 4 A/C 4612 PW Bergen op Zoom Tel: 0164-242 096 Industrieweg 11 4632 NA Vlissingen Tel: 0118-410 444 www.jagertolhoek.nl Livingstoneweg 40 4460 AA Goes Tel: 0113-246 690

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54