Inrijverbod bij Oude Vuur terecht ingesteld Veertig mille bijdrage sanering sloopterrein Meeslepende en hilarische brieven uit Amerika I I I 24 SCHOUWEN-DUIVELANO DIJKWERKZAAMHEDEN Ondanks omleidingsborden hebben veel fietsers geen idee hoe ze om de dijkwerkzaamheden moeten fietsen. Elektrische fiets niet veilig in berging ouderen M Rondom duinovergang Het Oude Vuur staan caravans in de duinen. Deze zijn eigendom van particu lieren, die hier eind jaren vijftig een lapje grond kochten. Een deel van de eigenaren komt met de au to bij hun bezit via Het Oude Vuur. Dat dit pad al jaren4 een voetpad is, is nooit een belemme ring geweest. De eigenaren had den recht van overpad. Ook wordt het pad veelvuldig gebruikt door fietsers en daar is nooit hand havend tegen opgetreden. Toen de gemeente nog niet zo lang geleden een deel van het pad, dat tot dan toe in eigendom was bij een eigenaar van een wo ning in het gebied, kon kopen, is een deal gesloten. Het pad zou ge lijk gesloten verklaard worden, Voor sanering, onderhoud en be heer van terreinen moet het schap de deelnemende gemeen ten acht ton betalen. Het schap heeft* niet meer dan 475.000 euro. De deelnemende gemeente beta len de rest, naar rato van inwoner tal. Voor Schouwen-Duiveland be tekent dat ongeveer 40.000 euro. Van de benodigde acht ton sou peert Schouwen-Duiveland overi gens ook een flink deel op. Voor sanering van het autosloopterrein om overlast van illegaal rijdende auto's te voorkomen. De eigenaren van de caravans kun nen ontheffing krijgen. De be zwaarschriftencommissie komt tot de conclusie dat de gemeente gerechtigd is dit te doen. Wel con stateert de commissie dat het be ter was geweest de eigenaren eer der te informeren en te betrekken bij de besluitvorming. Het is voor de commissie geen reden om het besluit af te wijzen, omdat voor de eigenaren voldoende juridi sche wegen open staan om het be sluit aan te vechten. De commissie vindt ook dat het voor de hand had gelegen om de achterliggende afspraak achter dit verkeersbesluit - het versterken van de natuur in Duinpolder - mee te wegen bij de besluitvor ming rondom het verkeersbesluit. Nu dat niet is gebeurd kan de commissie het ook niet laten mee wegen in het oordeel. De vereniging van eigenaren van caravans in Duinpolder heeft nog geen besluit genomen of verdere juridische stappen worden onder nomen. De vereniging heeft al een procedure bij de Raad van Sta te lopen over het uitsterfbeleid van de gemeente. Schouwen-Dui veland wil de caravans uit de pol der hebben. op het Zierikzeese kamp en voor het slopen van illegale bouwsels in Zierikzee en Bruinisse is drie ton nodig. „Wij gaan nu de we gen, het groen en de watergangen onderhouden", legt wethouder Jacqueline van Burg (LSD) uit. „De grond waarop de woningen en de bergingen staan, is al in 2008 overgedragen aan stichting Woonwagenbeheer Zuid-West Nederland." Schouwen stapt als laatste uit de gemeenschappelijke regeling Woonwagenschap. Van Burg: „Al sinds ik in de raad zit - en dat is negen jaar - wordt er gepraat over opheffing van het schap." Met de laatste financiële afwikkeling lijkt dat er nu toch echt van te komen. BURGHSLUIS - Een groepje fietsers staat stil op het kruispunt van de Koudekerkseweg en de drukke Brabersweg, vlakbij Burghsluis. Ze maken een verwarde indruk. „Welke kant moeten we nu op?", vragen ze elkaar beduusd. Een van hen loopt nog eens terug naar het gele verkeersbord waar ze zojuist langs fietsten. Hij haalt zijn schouders op. Het bord lijkt hem niet verder te hel pen. Uiteindelijk slaan ze rechts af. Op de gok. Een verkeerde gok, blijkt later. Het groepje blijkt geen uitzonde ring. Om de paar minuten stran den hier fietsers omdat ze geen OMLEIDING FIETSROUTE idee hebben hoe ze hun route moeten vervolgen. De verwarring onder toeristen die het kruispunt per fiets passeren wordt veroor zaakt door de dijkversterking bij Burghsluis. Sinds maart werkt Rijkswater staat aan deze dijk om te voorko men dat een extreme storm de boel kan verwoesten. De Plompe- torenweg tussen natuurreservaat de Schelphoek en de Steursweg is daarom tot eind augustus over zo'n vier kilometer afgesloten voor alle verkeer. En die weg is nu juist onderdeel van het zogehe ten fietsroutenetwerk, waar veel fietsers tegenwoordig gebruik van maken. De borden blijken volgens voorbij gangers niet duidelijk aan te ge ven of je nu om moet fietsen via de smalle Brabersweg, waar au to's voorbij razen, of via de Koude kerkseweg. Het fietsroutenetwerk, dat is ont staan uit een samenwerking tus sen onder meer ANWB, de Fiet sersbond en WV Nederland, is erg populair. Volgens Addy Wage- maker van camping de Wijde Bliek in Renesse, komt dit door dat de organisatie fietspaden selec teert op aantrekkelijkheid van de omgeving, veiligheid en de aanwe zigheid van voorzieningen zoals fietscafés. „Fietsers die gebruik maken van het fietsroutenetwerk kunnen van te voren bepalen waar ze naartoe gaan en hoeveel kilometer hun tocht beslaat", legt ze uit. „Je weet dus precies waar je aan toe bent. Ik denk dat veel mensen dat een fijn idee vinden." Wagemaker verkoopt in het voor- en hoogseizoen zo'n tien route kaarten per dag. Het netwerk bestaat uit paaltjes - de zogenoemde knooppunten - De verwijzing naar Ik Jan Cremer, door de auteur van begin af aan ook een onverbiddelijke bestseller genoemd, is niet toevallig. Een van de mooiste passages in US Air Mail gaat over Jan Cremer. Het is 1967. De Nederlandse suc cesauteur verblijft in het Chelsea Hotel in New York en Gouds waard interviewt hem voor de re gionale krant New Haven Regis ter. Cremer heeft een vertaler no dig voor Ik Jan Cremer II en vraagt Goudswaard daarvoor. Een citaat: De vertaling voor Jan Cremer wordt een gebed zonder end. Verleden week belde hij me op de krant waar de vertaling bleef. Ik zei dat ik tien bladzijden klaar had. „Godverdomme, zo weinig?" Ik: „Ja Jan, ik heb ook nog ander werk te doen en tussendoor ben ik ook nog getrouwd." JC: „Dan moet je minder neuken en meer vertalen. Ik zit er dringend op te wachten." De verleiding is groot nog veel meer te citeren, want de hilari sche episode is dan nog lang niet ten einde. Maar dit is al een goede indicatie van wat lezers van US Air Mail kunnen verwachten. Cre mer is een beroemdheid gewor den, maar Goudswaard - die na te rugkeer in Nederland als journa list bij de PZC ging werken - heeft vergelijkbare avonturen be leefd. Hij heeft het calvinistische Zeeland verlaten om met een vriend vanuit de Verenigde Sta ten een wereldreis te maken, maar omdat de vriend nooit komt opdagen, blijft hij hangen in New Haven. US Air Mail bevat bewer kingen van de meeslepende brie ven die hij in de roerige periode van provo en hippiedom, de Viet- nam-oorlog en de moorden op Ro bert Kennedy en Martin Luther King naar het thuisfront stuurde. Het zijn vlotgeschreven observa ties van een Europeaan die ver wonderd rondkijkt, van een derti ger en zijn tubulente liefdesleven, van een journalist die niets liever wil dan schrijver worden. Nu, als zeventiger, publiceert hij zijn de buut, in een mooie vormgeving. Het verdient een onverbiddelijke bestseller te worden. GOES - Fietsendieven hebben het voorzien op elektrische fietsen die ze weghalen uit de bergingen en fietsenstallingen van bejaar dencomplexen. De afgelopen week verdwenen uit dergelijke fietsenstallingen in Goes tien fietsen met elektrische trapondersteuning. In de berging van een seniorencomplex in Yerse- ke vonden de dieven acht van der gelijke fietsen. Woordvoerdster Esther Boot van de politie Zeeland-West-Brabant- meldt dat de zaak momenteel grondig wordt onderzocht. Ook op Schouwen-Duiveland is al een aantal fietsen verdwenen. F door Melita Lanting NIEUW-HAAMSTEDE - Het bezwaar van eigenaren van caravans in de Duinpolder bij Nieuw-Haamstede tegen het inrijverbod op strand- overgang Het Oude Vuur is afgewe zen. De Commissie Bezwaarschrif ten van de gemeente heeft welis waar kritische kanttekeningen bij de manier waarop de gemeente omspringt met de eigenaren, maar dat is geen reden om het besluit te rug te moeten draaien. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - De laatste stuiptrekkin gen van het Woonwagenschap kos ten Schouwen-Duiveland veertig mille. Fietsers in verwarring bij Burghsluis door Sharon van Oost Tijdens de dijkwerkzaamheden zijn delen van de fietsroute niet bereikbaar Omleidingen worden aangegeven. Serooskerke Fietsroute Niet beschikbaar Omleiding houwen infographic Rolant Quist bron Projectbureau Zeeweringen door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - US Air Mail is een boek met brieven die Vlissinger Boudewijn Goudswaard tussen 1965 en 1974 vanuit Amerika naar Zeeland stuurde. Met gevoel voor humor stelde de schrijver gisteren tijdens de presentatie van zijn boek in Middelburg dat het 'toch wel een onverbiddelijke bestseller moet worden'. Voormalig PZC-journalist Boudewijn Goudswaard publiceert boek over zijn Amerikaanse avonturen. Boudewijn Goudswaard: US Air Mail, De Drukkerij/ Schrijverspodium, 19,90 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50