Fietsroute langs fruitboomgaarden __J 2 ZOMERKRANT Hotspot sStI Is ~mr Zomermeuws Zeehonden zijn vaak geziene bewoners van de Oosterschelde. Maar veertig bij elkaar op een zandbank, dat lukt alleen vanaf een rondvaartboot. \i/ ?P Drie kwartier voordat rond vaartboot Frisia vertrekt voor een zeehondensafari, staat de kade van Zierikzee vol mensen. Degenen die plaatsen reserveerden, kunnen direct op stappen. De andere wachtenden hopen dat er nog plaatsen vrijkomen. De Frisia is van Gerard en Coby Hoogstad. Coby staat bij een tafel en ontvangt de gasten. „Ik heb al tweehonderdvijftig mensen te leur moeten stellen. De zeehondensafari is erg geliefd en zit bijna altijd vijfentwin tig uur voor afvaart helemaal vol. Zeehon den hebben een hoog knuffelgehalte." Tien minuten voordat de boot het water op gaat, zijn bijna alle passagiers opge stapt. Zo ook Albertine van Overbeeke en Jeroom en Annie Kindt. Jeroom en Annie komen uit Vlissingen en bezochten Alber tine, die in Brouwershaven woont. Albertine vertelt dat ze al veel positieve verhalen over deze tocht gehoord heeft. Daarom besloten ze zelf ook op zeehon densafari te gaan. „Een rondvaart is altijd leuk, en zeker met zeehonden. Al zie ik die ook regelmatig vanaf de kant." De zon schijnt en het water is kalm. De opvarenden hebben zich geïnstalleerd, het bovendek is het populairst. Lekker voor op de boot, in het zonnetje. Ande ren zitten op het achterdek of vinden een plaatsje binnen. Inmiddels is het één uur en beginnen de motoren te ronken. Een mm? *r -- Jr-ÜY-- - - m- ftilliii - - mm golf van enthousiasme spoelt door de boot: we gaan varen! VW-gids Wil Ob- bink vertelt over de speaker dat zij de tweehonderd vijftig meevarenden tijdens de tocht van informatie zal voorzien. „Ik spreek op het niveau van de kinderen, zo dat zij alles begrijpen wat er wordt ge zegd." Alles wat ze vertelt, vertaalt ze daarna ook in het Duits. De Frisia vaart inmid dels door het kanaal richting de Ooster schelde. Als we onder de Zeelandbrug doorvaren, klinkt Wil's stem weer over de speakers. „De Zeelandbrug is onder deel van de Deltawerken, die Zeeland vei lig maken." Rens en Miranda van der Steen en hun kinderen Joyce en Bart zijn op vakantie in Zeeland. Miranda: „Dit is toch wel spe ciaal, zo'n zeehondentocht. We hebben nog nooit zeehonden in het wild gezien, alleen in het Dolfinarium." Dan komt er een melding over de inter com. We naderen een zandbank, mét zee hondjes. Iedereen die op het dek zit, moet stil zijn. Een jongetje die een en thousiaste kreet slaakt, wordt snel door zijn moeder vermaand. „Je moet echt stil zijn. Als je nu geluid maakt, moeten we naar beneden en kunnen we de zeehon den niet zien." Geschrokken houdt hij zijn mond. Want voor iedereen op de boot is het doel van deze tocht hetzelfde: zeehonden zien. De verrekijkers die aan het begin van de tocht zijn uitgedeeld, worden erbij ge pakt. Mensen staan op en turen naar de zandbank die steeds dichterbij komt. En inderdaad, met de verrekijker zie je al wat zeehondjes liggen. De boot komt steeds dichterbij. Op het dek hangt een gespannen stilte: hoeveel zeehonden zullen we te zien krijgen? We naderen de zandbank. Op ongeveer vijftig meter afstand mindert de boot vaart en stopt uiteindelijk. Fietsen langs de fruitboom gaarden is zaterdag mogelijk in de omgeving van Kapelle vanuit het fruitteeltmuseum. Er is een route van 38 kilometer uit gezet langs verschillende fruitte lers die uitleggen hoe appels, pe ren en kleinfruit worden ge kweekt en verder worden ver werkt. Naast rondleidingen en de monstraties van de nieuwste ma chines die bij de inplant, pluk, snoei, spuit, sorteer en koeling in de fruitteelt worden gebruikt, kan er van het verse fruit geproefd worden. Verder is er aandacht voor de im kerij, de wijnmakerij, houtbewer king, oldtimers, faunabeheer en zijn er diverse fruitige markten en exposities te zien en te bele ven. De fruitteeltroute wordt elk jaar verreden op de tweede zaterdag van augustus. De start is tussen 9.00 en 12.00 uur vanuit het Fruit teeltmuseum aan de Annie M.G. Schmidtsingel in Kapelle. Populaire zeehonden hebben door Joanne Karkdijk - v.;- - <r --Z 'C -if ssSis Een aantal zeehonden op een zandbank. Degenen die meegingen met de rondvaart, zagen er in totaal achtendertig, foto Mechteld Jansen De fruitteeltroute vindt elk jaar plaats en trekt veel bezoekers. foto Fruitteeltmuseum door Wendy de Jong www.fruitteeltmuseum.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38