£Zv, 7 augustus 2014 2 en 3 23 Excursie langs kerken Middelburg Opnieuw zwemmer verdronken De smaakmaker Met eigen ervaringen en verhalen van toen nemen Nele, Koos en Leuntje je even mee terug in de tijd naar wasdag, zo'n zestig jaar geleden. Zon en buien bepalen het weerbeeld. Windkracht: 3 Neerslag: 2 mm Zeehonden hebben een hoog knuffelgehalte 4 Een schoon strand ligt toch veel lekkerder k heb zelf moeten stampen en wringen toen ik jong was. Je had er wel handkracht voor nodig", zegt meneer van Loon uit Zeist, kijkend naar drie vrouwen in kle derdracht. Nele, Koos en Leuntje geven tijdens de traditiedag in Westkapelle een demonstratie over de ouderwetse wasdag. Dat wassen vroeger niet zo snel ging als vandaag de dag vertellen de dames maar al te graag. „Op zaterdag gingen de kinderen in het teiltje. Als het hele gezin gewassen was, ging de vuile was erin, op het wasbord werd de was schoongemaakt. Op zondag werd het wasteiltje verwarmd door een petro leumstel, zo kookte je de vuiligheid er uit. Maandag werd de was er dan weer uitgehaald en schoongestampt en te ble ken gelegd op het gras", vertelt Koos. De witte was werd ook weieens in een teiltje met blauwsel gelegd. „Vroeger zeiden we weieens: „Een beetje blauw bedekt wat grauw", zegt Nele. „Om de was droger te krijgen werd deze door de wringer gehaald: Op dinsdag werd de was gestreken en de woensdag werd gebruikt om de was te verstellen", legt Koos uit „De kleine gaatjes werden dan weer gemaakt", vult Nele aan. Bij grote gezinnen werd er maar één keer per week gewassen. „Wij waren met tien personen thuis, dan zou je al zeventig onderbroeken per week hebben, dat is niet te doen." Veel toeristen stellen vra gen en vertellen hun eigen verhaal, maar niet iedereen kan er over meepra ten. „Wij herkennen dit niet meer. Leuk om te zien, maar toch ben ik blij dat wij een wasmachine hebben", lacht Mariska Langelaar uit Woudenberg. n de zee bij het Noord-Hol landse Callantsoog is gister ochtend een zwemmer ver dronken. De man is waarschijn lijk in de stroming terechtgeko men, meldde een woordvoerster van de Veiligheidsregio. Dat ge beurde iets voor 11.00 uur. De identiteit van het slachtoffer was gistreren nog niet bekend. De Reddingsbrigade van Callants oog kreeg van een strandpavil joen de melding dat er een zwem mer in nood was, vertelde een woordvoerder. Met hulp van bad gasten en strandwachten haalde de Reddingsbrigade de man uit zee en verleende eerste hulp. Ook de traumahelikopter werd inge zet, maar de zwemmer kon niet meer worden gered. JigSflVtia-WJscMilSlga door Jerry van Luijk Wassen zoals 60 jaar terug Koos, Leuntje en Nele (van links naar rechts) laten zien hoe er werd gewassen in hun jongere jaren, foto Lex de Meester Het religieus erfgoed in Middel burg is vandaag te bezoeken onder leiding van een gids. De Abdijkerken, de rooms-katholieke kerk, de doopsgezinde kerk, de gast- huiskerk en de synagoge worden in on geveer anderhalf uur bezocht. De start is om 13.30 uur bij de balie in de Wandelkerk, links naast de Abdijto ren. Kinderen tot en met twaalf jaar kun nen gratis meelopen, volwassen beta len vier euro. ©pagina 5: Alle uitjes in Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37