Eneco Tour is dit jaar zwaarder dan ooit Ducarmon rukt op I I Peter van Vossen laat 28 SPORT VOORRONDE CHAMPIONS LEAGUE SP Besiktas-spits Demba Ba profiteert optimaal van gestuntel Rotterdamse defensie Een mini-Ronde van Vlaanderen op vrijdag, een soort Luik-Baste- naken-Luik op zaterdag en ter af sluiting een kleine Amstel Gold Race op de zondagmiddag vor men de apotheose van de rondrit door België en zuidelijk Neder land. „Het is behoorlijk wat klimmen; ja, maar een paar keer per seizoen kan ik me daarvoor best opladen", becommentarieerde Niki Terpstra Het leek een onmogelijke opgave, temeer omdat de rijzende ster van China met wit speelde, maar de pratijk wees anders uit. Bu kwam in tijdnood, haalde met moeite de veertig zetten, maar leek zich daarna te herstellen. Gis teravond laat was de partij nog niet afgelopen. Inmiddels hadden zich wel twee achtervolgers gemeld. De Oekraïnse grootmeester Fedor- chuk versloeg Patrick Zelbel, de enige internationaal meester in het geweld van grootmeesters die Ernst nog een beetje bij kon hou den, en de Pool Krasenkov die de Indiër Venkatesh versloeg. Quin- ten Ducarmon rukte weer een beetje verder op naar de top en is nu beste Zeeuw. De dramatisch slecht gestarte Zeeuws-Vlaming boekte zijn tweede zege op rij en staat nu op 4,5 punten. gisteren tijdens de officiële pre sentatie het parkoers dat ook nog een korte tijdrit in Breda (woens dag) herbergt. „Ik vind het een leuke wedstrijd om te rijden en heb zeker mijn zinnen gezet op het klassement. Bovendien ben ik onderhand wel toe aan een echte koers, na al die criteriums", zei de Noord-Hollander die volgende week onder anderen wordt verge zeld door de winnaar van vorig jaar, de Tsjech Zdenek Stybar, en de Belg Tom Boonen. Belkin doet met Bauke Mollema een gooi naar de eindzege, terwijl Giant-Shima- no in Tom Dumoulin de gedood verfde favoriet heeft. Opvallende afwezige is sprinter Marcel Kittel. ISTANBUL - Spelers, trainers, analy tici; ze laten de zin allemaal wel eens over hun lippen rollen. 'Ver dedigen is een vak apart'. De de fensie van Feyenoord liet in het tweeluik met Besiktas zien dat vak bij lange na niet onder de knie te hebben. Net als in de ei gen Kuip gaf het de doelpunten ook in Istanbul met een strik er om weg. Demba Ba had daardoor een heerlijke avond, maakte zijn eerste drie goals in Turkse dienst (3-1) en zorgde ervoor dat Besik tas tot aan de winterstop verze kerd is van Europees voetbal. De Turken plaatsten zich dankzij de tweede zege op rij voor de vier de en laatste voorronde van de Champions League. Besiktas treft daarin een tegenstander van for maat, maar weet dat het bij uit schakeling automatisch instroomt in de groepsfase van de Europa League. Feyenoord wil daar ook graag aan deelnemen, maar zal dan eind de ze maand wel de laatste voorron de van die Europa League moeten zien te overleven. In de huidige sa menstelling, inclusief de nieuwe gezichten Luke Wilkshire en Bilal Basacikoglu, kan dat een lastig kar wei worden. Dat Feyenoord na het vertrek van Graziano Pellè een echte spits no dig heeft, was al lang duidelijk. Martin van Geel is al maanden op zoek naar een doelpuntenmaker, maar heeft nog geen succes ge had. De technisch directeur doet er tegelijkertijd goed aan om in zijn netwerk naar een paar verde digers te speuren. Centraal achter in mist Feyenoord een echte lei der, een speler die het elftal neer zet en jongere spelers bij de hand neemt. De onlangs aangetrokken Khalid Boulahrouz (32) zou dat moeten kunnen, maar hoe goed is de ex-international nog? In Tur kije ontbrak Boulahrouz door een knieblessure waardoor Fred Rut ten moest schuiven. De trainer zag zijn ploeg bijna een half uur domineren, met toe stemming van het afwachtende Besiktas. Feyenoord gromde een beetje, liet sporadisch de tanden zien maar beet zich nooit overtui gend vast in de Tlirken. De thuis ploeg deelde vervolgens uit het niets, net als een week eerder in de Kuip, weer een rechtse directe uit. Sven van Beek blunderde op precies dezelfde manier als Joris Mathijsen een week eerder. De rechtsback bood Mustafa Pekte- mek een vrije doorgang, doelman Erwin Mulder reageerde te laat, waarna Demba Ba vallend voor 1-0 zorgde. Hoewel er nog een uur te spelen was, leek het doelpunt al de defi nitieve uitschakeling van Feye- Feyenoord ontbreekt dit seizoen opnieuw in het hoofdtoernooi van de Champions League. noord te betekenen. De opdracht, (twee keer scoren) bleef hetzelf de, maar het geloof in een mirakel ebde zichtbaar weg bij de Rotter dammers. Niet één speler straalde nog uit erin te geloven. Alleen El- vis Manu, na een uur samen met Ruud Vormer ingevallen, blies de Rotterdamse ploeg wat nieuw le ven in. Nadat hij al drie keer ach ter een kansloze bal aan was ge gaan, had Manu bij de vierde keer succes. De opportunistische spits werd in de diepte aangespeeld door Van Beek, omspeelde Pedro Franco en rondde beheerst af (1-1). Ineens lagen de kaarten wat an ders op tafel. Nog één doelpunt had Feyenoord nodig om een ver lenging af te dwingen. De ploeg liep echter al op het tandvlees. Jor- dy Clasie was na een krampaan val gewisseld, de andere WK-gan- ger Terence Kongolo liep te hin ken maar de wissels waren op. Lex Immers dacht de 1-2 te ma ken, zijn inzet miste kracht en precisie. Eén eenvoudige tegenstoot van de Tlirken was voldoende om Feye noord definitief te breken. Ba schoot op aangeven van Olcay Sa- han, die Mathijsen en Van Beek passeerde, van dichtbij de 2-1 bin nen, De spits, overgekomen van Chelsea, kreeg daarna zijn derde van de avond op een presenteer blaadje van Kongolo. De jonge international sloeg na zijn blunder zijn handen vol onge loof voor het gezicht. Kongolo was echter niet de enige Feyenoor- der die zich kon schamen na een pijnlijke fout. Daar maakte Feye noord er de afgelopen twee duels te veel van tegen het gretig profi terende Besiktas, dat in tegenstel ling tot de Rotterdammers met Ba wel een echte topscorer in huis heeft. Het is even wennen voor de Fortu- na-familie. Van Wil Boessen naar Peter van Vossen, groter kan de omschakeling niet zijn. Wil Boes sen, dat was een open boek. De uit Zierikzee afkomstige Peter van Vossen is moeilijker te peilen. Type 'niet lullen, maar poetsen'. Zegt geen woord te veel, maar ook niet te weinig. Wie een beetje door het pantser heen weet te dringen, stuit op een vriendelijk, voorkomend ka rakter. Een trainer die uitnodigt een hapje mee te eten met de se lectie; die een kijkje geeft achter de schermen. Ook zijn eigen lui ken gaan open. Van Vossen speelt graag de stoere bink, maar weet ook te ontroeren door met zijn tweeling Lente en Jack hand-in-hand te lopen tussen de Fortuna-fans. De verrassing was groot toen For- tuna een paar maanden geleden Peter van Vossen voorstelde als opvolger van Wil Boessen. Met de rug gekeerd naar het kleed lokaal neemt hij een trekje van zijn sigaret. De aftrap van het oe fenduel laat nog even op zich wachten. Tijd voor een momentje van afleiding. Een tikje introvert draait hij zich om. Zijn ogen be spieden de omgeving. Een menge ling van nonchalance en afstande lijkheid straalt hij uit. Zoals hij ook wel vaker - voor en na een wedstrijd - over het veld sjokt. Verzonken in gedachten. Een stug ge man, ogenschijnlijk althans. ROTTERDAM - De jubilerende Eneco Tour, die maandag in Terneuzen be gint, krijgt in elk geval een winnaar met een stel heel sterke benen. De finale van de volgens de organisa tie 'enige etappekoers in de UCI WorldTour die gewonnen kan wor den door een klassiek renner' is nog zwaarder dan vorig jaar. VLISSINGEN - Sipke Ernst wist het al toen hij de uitslagen van zijn con currenten zag. De nummer 388 van de wereld was na vijf ronden de enige van de 250 deelnemers aan het HZ schaaktoernooi die nog een honderdprocentscore had en de computer zou hem in ronde zes aan de sterkst mogelijke speler met 4,5 punten koppelen. Dat werd natuurlijk de Chinees Xiang- zhi Bu, de nummer 42 van de we reld. Zesde ronde, belangrijkste uitsla gen: Zelbel (Dui)-Fedorchuk (Oek) 0-1, Krasenkov (Pol)-Venkatesh (Ind) 1-0, Hausrath (Dui)-lkonnikov (Rus) re mise, Van Den Doel (Ned)-Piceu (Bel) 1-0, Romanishin (Oek)-Dijkhuis (Ned) remise, Semcesen (Zwe)-Mark Tim mermans (Ned) remise, Vishnu (Ind)-Saravanan (Ind) 0-1, Pucher (Fra)-Leenhouts (Ned) 1 -0, Bijlsma (Ned)-Ten Hertog (Ned) remise, Sadik- hoy (Bel)-Vedder (Ned) remise, Re- bers (Ned)-Quinten Ducarmon (Ned) 0-1, Boelhouwer (Ned)-De jong (Ned) 0-1Kevlishvili (Ned)-Sven Stange (Ned) 1 -0, Dardha (Bel)-Renzo Ducar mon (Ned) 1-0. Voorlopige stand aan kop (zonder uitslag Bu-Ernst): 1Fedorchuk, Kra senkov 5,5, 2. Hausrath, Ikonnikov, Sa- ravanan, Van den Doel, Pucher 5,0, 3. onder anderen Sadikhov, Vedder, Sem cesen, Mark Timmermans, Quinten Ducarmon, Zwirs (Ned) 4,5. Morgen in de krant extra aandacht voor de Eneco Tour in Terneuzen Feyenoord ook in Istanbul onderuit door Barry van der Hooft 1 door Ivo op den Camp SITTARD - Dat hij bij Fortuna Sit- tard niet in een gespreid bedje te recht zou komen, wist Peter van Vossen (46) al sinds zijn stageperio de bij de club. Desondanks hapte hij gretig toe op het moment dat de eerstedivisionist een nieuwe trainer zocht en aanklopte bij hem. „Want Fortuna, dat is een sleeping giant." m Peter van Vossen in actie als international van Oranje. De Zierikzeeënaar speelde tussen 1992 en 2000 31 inter lands. foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28