RIDEthe R#SES Vreemd gebod ADRZ wil af van plicht Conferentie brengt faciliteren concurrentie kansen zeewier in kaart 'Het is misschien een beetje te groot voor ons' commentaar Zonnehoeve genomineerd door Vekabo ZEELAND 23 Het Admiraal De Ruy- ter Ziekenhuis maakt bezwaar te gen een vreemd ge bod van de voormalige mede- dingsautoriteit, de huidige Au toriteit Consument Markt. Het ziekenhuis moet concur renten faciliteiten aanbieden. De maatregel werd ooit geno men om te voorkomen dat het ADRZ als monopolist andere partijen het vel over de neus zou trekken. Inmiddels dingen allerlei vol wassen medische bedrijven mee naar de gunst van de con sument. Soms hebben zij daar bij de voorzieningen van het ziekenhuis nodig. Het ADRZ op zijn beurt kan er profijt van hebben als dure operatieka mers volop worden benut en voor extra omzet zorgen. Maar het ADRZ moet ook anders kunnen kiezen. Zolang concur rentie in de zorg het beleid is, doet de overheid er goed aan het ziekenhuis maximaal ruim te te geven om die strijd te voe ren. Daar hoort geen beperking van de ACM bij. ZONNEMAIRE - Landschapscam- ping De Zonnehoeve in Zonne- maire is de Zeeuwse genomineer de voor de titel Vekabo Camping van het jaar 2015. In totaal zijn er zeven genomineerden verspreid over het land. Gasten dragen een camping voor. De onafhankelijke jury heeft ver volgens per regio een genomineer de gekozen. Deze regionale win naars strijden voor de landelijke ti tel Vekabo Camping van het Jaar. De jury let behalve op stemmen van de gasten ook op de algeme ne uitstraling van de camping. De regionale winnaars gaan nu op voor de landelijke verkiezing. Komende weken bezoekt een mystery guest de campings om deze kritisch te beoordelen en voor de sfeer. De winnaar wordt donderdag 22 januari op de Cara- vana Beurs bekendgemaakt. Bij de Vekabo zijn ruim 1600 plat telandsaccommodaties verspreid door het land aangesloten. Dat zijn boerderijbedrijven met vee-, akker- of tuinbouw, fruittelers en particulieren die het leuk vinden om kampeerders te ontvangen. Volgens die verplichting moet het ziekenhuis faciliteiten ter beschik king te stellen aan andere partijen die medisch-specialistische zorg willen aanbieden in het zieken huis. Maar daar wil het ADRZ van af. Daarom is bij de Autoriteit Consument en Markt daartoe een verzoek ingediend. Het ADRZ zou het enige ziekenhuis in Ne derland zijn dat met deze ver plichting is geconfronteerd. In 2009 bij de fusie werden de voorwaarden van de NMa al als een keurslijf gezien. Het werd ge voeld alsof het Zeeuwse zieken huis onder curatele was gesteld. De NMa ging tot de maatregel over om te voorkomen dat het ADRZ van zijn monopoliepositie in een groot deel van Zeeland mis bruik zou maken en bijvoorbeeld de tarieven ongebreideld zou la ten stijgen. De vereniging van zie kenhuizen vond de verplichting 'buitengewoon verstrekkend'. In het Bio Base Europe Training Center praten vertegenwoordi gers van bedrijven en onderzoeks instituten 24 en 25 september over de economische kansen die zeewier biedt. Zeewier heeft potentie voor zo wel de food- als de non-foodin- dustrie. Aan de horizon verschij nen nieuwe toepassingen. Zee wier kan wellicht een groene grondstof worden voor de produc tie van bioplastics. Misschien kun nen bestanddelen van dé zeeplant ook een sleutelrol spelen bij het zuiveren van afvalwater. En com ponenten van zeewier zijn moge lijk geschikt om zeep en oplos middelen te maken. Op dit moment lopen er in Zee land verschillende experimenten, van een zeewierboerderij in de Oosterschelde tot een driejarige proef van chemiebedrijf Arkema, het Kapelse bedrijf North Seaweed onderzoeksorganisatie Wageningen UR, die moet uitwij zen of zeewier eên duurzame bron van eiwitten en grondstof fen voor chemicaliën kan bieden. dubbel gevoel: Het is echt een geweldige voor stelling, maar er moet zo keihard gewerkt wor den. Ik heb ook bijna geen stem meer over", fluistert initiatiefneemster Trudy Warns van Theater De Wegwijzer behoorlijk schor op de vraag hoe zij de try-out voorstellingen van 'O, die Zee' heeft ervaren. „Het is zo'n groot project, misschien wel een beetje te groot voor ons", voegt ze er zachtjes aan toe. Toen bijvoorbeeld zondag het kaart verkoopsysteem crashste, werd het even heel moeilijk. Al werd dat dan met veel inspanning ook wel weer opgelost. Daarnaast is Fort Ram mekens volgens Warns geen eenvoudige loca tie voor een voorstelling en dat vergt veel im provisatietalent en doorzettingsvermogen. Warns heeft samen met haar partner Arnout Schop al 12 jaar ervaring in het eigen kleine theater in Nieuw- en Sint Joosland. Ook was ze 25 jaar werkzaam in de theatertechniek bij de Schouwburg Middelburg. Bovendien was Warns de spin in het web bij het locatiepro ject 'De Man van La Mancha' vier jaar geleden. Maar een omvangrijke productie als 'O, die Zee' op deze specifieke plek is ook voor haar een volkomen nieuwe ervaring. Artistiek gezien wist zij zaterdagavond na de eerste try-out al dat het helemaal goed zat. „Al moest er toen nog best wat aan worden bijge schaafd en ingekort. Het koor heeft tussen tijds nog een workshop gekregen van zange res Mathilde Santing. Daar merk je echt het re sultaat van." De toeschouwers blijken dol enthousiast. „Toen ik van de week nog even een keer naar de slotscène ging kijken, kwam er meteen na afloop een staande ovatie. Dat voelt wel heel goed hoor." Warns is blij met alle professione le inbreng bij deze rockopera, maar roemt ze ker ook het talent van koorleden, strijkers en blazers uit het amateurcircuit. „Dat is echt het topje van Zeeland hoor." Zij houdt de buienrader nauwlettend in de ga ten. „Tot nu toe hebben we steeds mazzel ge had, maar we nemen geen risico. Bij wind kracht 9 mag er niemand meer op de tribune en als het gaat onweren, wil ik niet dat er men sen van de groep het water in gaan. Dan gelas ten we de voorstelling af." De enorme belangstelling van de landelijke media heeft Warns enigszins verbaasd. Het ef fect blijft niet uit. De kaartverkoop loopt uit stekend en de bezoekers komen overal van daan, van Groningen tot aan Maastricht. In vergelijking blijven de Zeeuwen zelf behoor lijk achter. Ongeveer tweederde van de toe schouwers komt van buiten de provincie." DONDERDAG 7 AUGUSTUS 2014 7 SEPTEMBER 2014 GOES Zeeland GOES - Het Admiraal De Ruyter Zie kenhuis wil af van de verplichting om concurrenten te faciliteren. Dat heeft het ADRZ van de voormalige Nederlandse Mededingingsautori teit opgedragen gekregen, bij de fu sie in 2009 van het Ziekenhuis Wal cheren en de Oosterscheldezieken- huizen. door Frank Balkenende TERNEUZEN - De derde Zeewiercon ferentie vindt dit jaar plaats in Ter- neuzen. Scène uit de rockopera 'O, die Zee' die wordt opgevoerd in Fort Rammekens. De hedendaagse Odysseus ondergaat diverse beproevingen tijdens een hallu cinerende nacht, foto Lex de Meester door Ali Pankow NIEUW- EN SINT JOOSLAND - „Het is een wat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 23