Fruitteelt vreest vooral druk op appelprijs door conflict met Rusland /fJÈ™ FZC I I Sirene De Dodge-brothers 44 Moet je jezelf eens zien. Nog erger dan je va en moe. Vadsige zwijnen, nu al levensmoe 44 Ik speel de ultieme 22 ZEELAND ROCKOPERA Rockopera 'O, die Zee' blijkt voor breed publiek boeiend om te zien en te horen. J donderdag Poeh, poeh, ze doen het weer, de sirenes die ons moeten waarschu wen voor naderend on heil. Eén keer per maand wor den die dingen getest Dan klinkt er op de eerste maandag van de maand om klokslag twaalf uur in het ganse land een luid geloei. Behalve in Zeeland dan. Hier weigeren die apparaten met eni ge regelmaat dienst. Of omdat een functionaris vergeet om op een knopje te drukken, óf om dat ergens een mankementje is opgetreden. Wedje leggen? Als er ooit stront aan de knikker komt - met die Poetin weet je het ten slotte maar nooit - zullen de si renes die ons naar de schuilkel ders moeten sturen in Zeeland zwijgen. Omdat de verantwoor delijke beambte op het mo ment suprème bij Andy's Snack car in een broodje bal staat te happen. Of omdat in een of an der schakelkastje per abuis draadje A aan draadje B is ge knoopt. Maar goed, afgelopen maandag deden de sirenes het wél. En la ten we nou net die dag onze kleindochter van krap ander half een dagje te logeren heb ben. U voelt 'm al aankomen; hebben we haar zojuist naar bed gebracht voor haar brood nodige middagdutje, beginnen die krengen te janken. Kind wakker natuurlijk. Krijsen. Niet stil te krijgen! Met dank aan de lieden die geacht worden om over onze veiligheid waken. Nu ik het toch over dat soort lie den heb - Peter Rehwinkel, oud-burgemeester van Gronin gen en voormalig voorzitter van de Veiligheidsregio Gronin gen. Diezelfde Rehwinkel die rellende jongeren in Haren lek ker hun gang liet gaan. Diezelf de Rehwinkel die rustig door bleef pitten terwijl half Gronin gen dreigde te verzuipen. Die Rehwinkel dus, zo las ik giste ren in de krant, is een bureau tje in crisismanagement begon nen. Da's geestig, toch? Wankele sirenes, crisismana gers die geen crisis kunnen ma nagen - ik vertrouw liever op mijn kleindochter van ander halfjaar. Die kan zodra zij on raad riekt een keel opzetten - daar kan geen alarmeringssys teem tegenop. De Dodge brothers hebben een nieuw model van hun auto op de markt ge bracht. Een Dodge is een Ame rikaanse auto dat is bedacht door de man John Francis Dodge. Samen met zijn broer, Horace Elgin Dodge, begonnen ze met deze auto. Een Dodge is geen normale auto, het was een toeristenauto om ritjes te maken in de bergen of in de stad. Later werd het merk overgeno men door een Duitse fabrikant: Chrysler. Vanaf die dag was het geen Amerikaanse auto meer maar een Duitse. Een paar jaar later werden er ook motors van ditzelfde merk gemaakt, zoals de Tomahawk. RECENSIE door Willem Nijssen Een rockopera is geen musical. En al helemaal geen opera. Het is wel familie van. Eerder het leukere deel, want met minder pretenties. Meer van de wereld. Wereldwijs. Serieus bij vlagen, maar ook altijd klaar voor een partijtje 'dollen'. Dat is blijven hangen van de (weinige) rockopera's die ik gezien heb, en 'Odiezee', gisteren in première bij een bijna droog en licht winderig Fort Rammekens, bevestigt dat beeld. Op aangename wijze. Rockopera, musical, het zijn complexe producties, met een verhaal, acteren, muziek, zang, decor, (visueel) spektakel. En in het geval van 'Odiezee' komt daar óók de locatie nog bij. Een schitterende plek, aan de Westerschelde-zeedijk, Fort Rammekens op de achtergrond, terzijde het Vlissingse havengebied, op een andere manier in de beginnende nacht al even feeëriek. Dat zou je de toeristische kijk kunnen noemen. Maar er is ook een theatertechnische kant en wat de locatie op dat punt te bieden heeft, is in deze voorstelling op een ingenieuze en creatieve manier maximaal uitgebuit. Een speelvlak op het water, dat Zeeland als een 'eilandenrijk' symboliseert. Het water dat 'net zo makkelijk' dienst doet als de Styx, de rivier die overgestoken moet worden om het dodenrijk te kunnen betreden. De muren van het fort die onderdeel zijn van het spektakel-decor, maar ook van het spel. Dat zijn de grote lijnen, maar de tientallen details - grapjes bijna, of helemaal? - zijn te verrassend en te verbluffend om hier te verklappen. 'Odiezee' heeft een verhaal, twee zelfs, drie eigenlijk. Eén op alledaags niveau - een jong koppel (Ilias en Penelope), met al een kindje, gaat trouwen, maar een wilde vrijgezellenavond dreigt roet in het eten te gooien. Een verhaal over vriendschap en liefde. Daar bovenop klassieke avonturen uit de (terug)reis van Odysseus - na bijna 3000 jaar nog altijd goed voor spanning en vermaak. En dat komt dan weer, omdat er nog het verhaal is, dat die terugreis niet over de Middellandse Zee maar over de Atlantische Oceaan en de Noordzee is gegaan. Met Walcheren als één van de aanlegplaatsen, als het eiland van Kirke, dochter van de zon en tovenares. Zij veranderde haar vijanden met toverdranken in beesten. Dat Joost, één van de vrienden van Ilias, letterlijk veel met die laatste theorie loopt te zwaaien, is soms een beetje té, maar het is wel nodig om die drie verhalen in één verband te houden. En dat lukt meestal heel mooi, soms zelfs bijna geniaal. Op het jong-koppel-gaat-trouwen -niveau loopt niet alles lekker, en dat is ideaal materiaal voor wat rocknummers. Overgang van spel naar zang is dan zo goed als naturel, een bewijs van kwaliteit, en in 'Odiezee' is dat bijna altijd het geval. Ook in de Odysseus- stukken, waar passie en verleiding, - uitdaging en bluf eigenlijk al net zulke dagelijkse kost zijn. En het motto van rockers ('Liever opbranden dan uitdoven') is daar al even geldig. Prachtige songs dus ook daar, mooie teksten en boeiende composities. Als rockopera is 'Odiezee' eigenlijk ook bedoeld als een soort ode aan de Nederlandse popmuziek. Zo'n vijftien artiesten of groepen hebben teksten (voornamelijk van Huub van der Lubbe) op muziek gezet, en daar zitten echte pareltjes tussen, met hitpotentie. Mijn favorieten: 'Noem mij maar niemand' (Nico Arzbach van De Dijk), 'Als een zeerover' (Frédérique Spigt) en 'Koning in het land der blinden' (Torre Florim van De Staat). Door te kiezen doe ik anderen te kort! Goed zingen en goed acteren gaat niet altijd samen, maar hier wel. Eén rol (die van Harpert Michielsen) pik ik eruit. Niet omdat die zoveel beter was, maar omdat die bij uitstek illustratief is voor de stijl van spelen. Super-ironisch namelijk, speciaal waar hij als 'voice-over' het verhaal zo af en toe aan elkaar praat. En zo'n 'vette knipoog' hoort ook wel bij het rocksfeertje, dat dus op al die verschillende manieren goed getroffen wordt. Veel humor in de tekst en knappe regie (beide Tom de Ket), creatieve vormgeving, verrassende kostumering. Boeiend om naar te kijken en te luisteren, voor een breed publiek. Nog twaalf keer, van 8 tot 22 augustus. twijfelaar. De hele tijd moet ik kiezen. Maar als je kiest, verlies je ook iets Radarsehool Onder De Wieken door Frank Balkenende 1914-1915 Bw^hrHawnstede Scholen schrijven geschiedenis De PZC maakt een hoek over 200 jaar Zeeland in samenwerking met leerlingen van 74 basisscholen. U krijgt dagelijks een voorproefje. Bestel het boek nu voor 25 euro op www.200jaarzeeland.nl UNIVERSITY Onder het mom van voedselveilig heid sloot Rusland vorige week de grenzen voor Poolse groenten en fruit. Nederland ontspringt de dans vooralsnog. De Russische markt is van groot belang voor de Zeeuwse fruittelers. „Daar gaan behoorlijke volumes naar toe, met name peren", zegt Vogelaar. De Polen brengen nu noodge dwongen hun glastuinbouwpro ducten (tomaten, komkommers en paprika's) op de Duitse markt, die al meer dan bezet is. Dat zou de prijs voor Nederlandse kas- groente negatief beïnvloeden. To maten en paprika's brengen vol gens landbouworganisatie LTO nog maar 5 cent per kilo op. Vogelaar hoopt niet dat straks het zelfde gebeurt met Nederlands fruit. Aan de bomen hangt een ap- peloogst van 350.000 ton. De pe- renoogst wordt geschat op 336.000 ton. Vogelaar voorziet op appels de grootste prijsdruk. „In Polen kunnen ze geen peren te len. De onderstammen zijn niet geschikt voor dat klimaat en vrie zen vaak kapot. Nederland zet nogal wat peren af in Polen, Rus land, Engeland en Scandinavië." Sommige Nederlandse telers wordt wel steeds huiveriger van export naar Rusland. Ze willen voorkomen dat hun vrachtwa gens met groente, fruit én bloe men bij de grens stranden. Voge laar levert vooralsnog aan de Rus sen. „We hebben net wat van het vroege perenras Triomph de Vien- ne naar Rusland geëxporteerd." EP Willem van Dam Voor meer columns: www.pzc.nl/columns 'O, die Zee' sterk theatraal spektakel Songtekst uit 'O, die Zee' Steyn de Leeuwe, acteur Scholen schrijven geschiedenis wrtxndi KRABBENDIJKE - De Zeeuwse boom gaarden hangen vol met fruit. Tien procent meer peren en drie pro cent meer appels dan vorig jaar. „Het is, mede door de sancties te gen en door Rusland, afwachten hoe de prijzen zich ontwikkelen", zegt Theo Vogelaar van Vogelaar Fruitcultures in Krabbendijke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 22