O Apple en Samsung vechten alleen nog in de VS om de eer Ook de Nederlandse landbouw zal te maken krijgen met een voedselboycot. ECONOMIE 13 ECONOMISCHE GEVOLGEN MH17 Geruchten over sluiten luchtruim Chinese overheid wil geen iPads li mm- w DEN HAAG - De Russische regering zal waarschijnlijk vandaag be kendmaken welke landbouwpro ducten uit welke landen voor een jaar geboycot zullen worden. Gis teren tekende Poetin een decreet, waardoor boycotacties mogelijk worden tegen de landen die sanc ties hebben uitgevaardigd. Ook Nederland zal worden getroffen. Landbouworganisatie LTO-Neder- land wil dat er zo snel mogelijk een opkoopregeling komt, waar door 'overtollige' tomaten en pa prika's uit de handel genomen kunnen worden. Volgens voorzit ter Nico van Ruiten van LTO Glas kracht is zo'n doordraairegeling nodig om ervoor te zorgen dat de glastuinders het hoofd boven wa ter kunnen houden. De voorman van de glastuinders hoopt dat een regeling er 'nu zo snel mogelijk' ligt. „Het ministe rie moet dan wel tempo maken. Deze crisis hadden de glastuin ders niet nodig." Ook zonder sancties tegen Neder land waren er volgens Van Ruiten al de nodige problemen. „We zien dat Nederlandse exporteurs zich wel drie keer achter de oren krab ben voor ze groenten en fruit naar Rusland exporteren. Ze zijn doodsbenauwd dat ze, eenmaal bij de grens, het land niet inko men. Of dat ze voor hun levering niet betaald krijgen. Let wel, we praten hier over verse groenten en fruit. De angst voor een im portverbod of betalingsproble men is groot." Polen werd vorige week al getrof fen door de Russische toorn. Op 30 juli kondigde de Russische Voedsel- en Warenautoriteit Ros- selkhoznadzor aan alle groenten en fruit uit Polen te weren. De re- Europese vliegtuigmaatschappij en kunnen nog gewoon over Sibe rië vliegen, maar dat kan zomaar snel afgelopen zijn. Een Russisch zakenblad meldt op basis van bronnen in Moskou, dat Poetin als reactie op de Europese sanc ties tegen zijn land het luchtruim zou willen sluiten. Alleen al voor Lufthansa, British Airways en Air France zou dat honderden miljoe nen euro's schade betekenen. KLM zegt officieel nog niets te hebben gehoord over het sluiten van het Russisch luchtruim. „Het zijn vooralsnog geruchten. Op dit moment ondervinden we nog geen problemen", zegt een woord voerder. KLM vliegt 55 keer per week over Siberië richting Azië. den die de Russische autoriteiten gaven, had niets met de vlieg ramp van doen. Men bracht naar voren dat de Polen niet konden voldoen aan sanitaire eisen en dat er daarnaast schadelijke stoffen in de groenten waren aangetroffen. Het gevolg, volgens LTO Neder land, was toen al een ernstige marktverstoring. De Polen pro beerden de tomaten en paprika's elders in Europa te verkopen - te gen afbraakprijzen. Niet alleen in Duitsland, waar de Polen eerst de door Rusland geweigerde waar aanboden, maar ook in Frankrijk, Engeland en andere landen is het aanbod ineens veel groter dan de vraag." De prijzen staan al langer onder druk, zegt Van Ruiten. „Maar nu is het echt crisis. Voor tomaten krijgt een teler per kilo enkele centen, voor paprika's enkele dub beltjes." De glastuinbouw kent al moeilij ke tijden sinds 2008. „Het rende ment op de producten is al lange tijd laag", zegt sectorspecialist Jan de Ruyter van ABN Amro. Vol gens hem is het belangrijk 'alle mogelijkheden te onderzoeken om deze verwachte crisis het hoofd te bieden, want het vet is inmiddels bij de meeste bedrijven wel van de botten af. Ook de bloemenexporteurs zien de toekomst met angst tegemoet. Er wordt jaarlijks voor 300 mil joen euro aan bloemen en plan ten uitgevoerd. De bloemenexpor teurs hebben nu al behoorlijk last van de wisselkoersverschillen. De roebel is sinds begin dit jaar ruim 20 procent in waarde gedaald. '1 li'iwi T-,5 Apple en Samsung zijn op de tele foniemarkt eikaars grootste con currenten. Ook in de rechtbank staan ze regelmatig tegenover el kaar. In 2011 sleepte Apple de Zuid-Koreaanse telefoonfabrikant voor het eerst voor de rechter, om dat die het uiterlijk van de iPhone, tot aan de verpakking toe, zou heb ben gekopieerd. Daarmee ontke tende het bedrijf een patentoor log. De ene claim na de andere volgde. Samsung legde bijvoor beeld patenten in de schaal die cruciaal zijn voor het maken van een mobiele telefoon, zoals 3G-techniek. Samsung moet die, tegen een redelijk tarief, aan con currenten ter beschikking stellen. Apple weigerde volgens Samsung echter een juist bedrag ervoor neer te tellen. Zo liepen er tiental len rechtszaken in Nederland, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Spanje, Italië, Zuid-Korea, Japan In tegenstelling tot de felle Steve Jobs ziet de rationele Tim Cook het nut niet van de kostbare rechtszaken en Australië. Soms leidde dat tot een (tijdelijk) verkoopverbod, of tot torenhoge boetes (die nog niet betaald zijn). De Nederlandse ont werper Bas Ording, die vijftien jaar voor Apple werkte, nam ont slag omdat hij meer in de rechts zaal zat dajn aan het ontwerpen was. In de VS lopen grote zaken: daar weigert Samsung nog altijd een boete van bijna een miljard dollar te betalen en eist Apple dat Sams ung tientallen telefoonmodellen uit de handel neemt. Daar gaat de strijd dan ook gewoon verder. Waarom de strijd buiten Amerika wordt gestaakt, maken de bedrij ven niet bekend. Eerder besloten Apple en Google al de strijdbijl te begraven. Apple-watchers wijzen op de invloed van Tim Cook, die na het overlijden van oprichter Steve Jobs de baas werd bij Apple. „Jobs stond bekend om zijn explo sieve karakter en uitgesproken me ningen. Hij zei ooit dat hij er alles voor over had om Android (van Google, red.) te vernietigen", zegt Raymon Mens van Apple-blog On- emorething. Arnoud Wokke van techsite Tweakers: „Cook is ratio neler. Hij zag waarschijnlijk geen reden rechtszaken voort te zetten die veel geld kosten en weinig op leveren." Samsung moet de dure rechtsgang net zo zat zijn geweest. De Chinese overheid doet Apple in de ban. Computers en iPads van het Amerikaanse bedrijf zijn niet meer welkom, omdat China Apple ervan verdenkt gegevens van gebruikers door te spelen aan de Amerikaanse overheid. Dat melden ingewijden rond de Chi nese overheid. Mobiele telefoons van Apple vallen hier niet onder. Eerder weerde China al antivirus- software van Symantec en Kas- persky en het land zit Microsoft dwars. DONDERDAG 7 AUGUSTUS 2014 Boeren hard geraakt door sancties Poetin door Wilko Voordouw 'i pagina 22: Fruitteelt vreest vooral druk op appelprijs I LTO-Nederland wil dat er zo snel mogelijk een opkoopregeling komt voor 'overtollige' tomaten en paprika's, foto Phil Nijhuis door Freke Remmers CUPERTINO - Na jaren van juridisch getouwtrek over octrooien en 'slaafs kopieergedrag' beëindigen Apple en Samsung hun patentoor log. Behalve in de VS, daar vechten ze elkaar nog wél de tent uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13