'De stoelleuning heb ik meegenomen' Het is het roemruchtste popconcert ooit op Nederlandse bodem: dat van The Rolling Stones, 50 jaar geleden in het Kurhaus. De wilde jaren '60 begonnen in ons land op 8 augustus 1964. 'Ik ben met de tas geld op de wc gaan zitten' 10 VERDIEPING CONCERT THE ROLLING STONES JOS ACKET (81) ORGANISEERDE HET CONCERT fytim RINUS VAN GENT (65) ZAT IN HET PUBLIEK De zaal werd afgebroken, stoelen vlogen door de lucht en de politie ging het rellende publiek met gummiknuppels te lijf. Het is morgen op de kop af vijftig jaar gele den dat The Rolling Stones een even legen darisch als kort optreden gaven in het Kur- haus in Scheveningen. Het concert op 8 augustus 1964 was het eer ste op het Europese vasteland voor de Brit se band. los Brink presenteerde de avond en in het - veel te lange - voorprogramma stond een rits artiesten die weinig gemeen hadden met de nieuwe sound uit Enge land: bandparodist André van Duin, The Telstars, Ritchie Clark The Ricochets, de Fouryo's en Trix the Paramounts. Waardoor het die avond zo mis is gegaan in de doorgaans zo sjieke Kurzaal? De be zoekers hebben die avond in ieder geval het gevoel dat ze niet krijgen waar ze voor waren gekomen. Het voor velen toch al te suffe voorprogramma loopt erg uit. Als de Stones na een pauze eindelijk op het po dium verschenen, amper te horen door de beroerde geluidsinstallatie, slaat de vlam in de pan. Het geduld bij een deel van de fans is op, de hooggespannen verwachtingen slaan bij een deel van hen om in teleurstel ling. Anderen raken door het dolle heen als hun idolen eindelijk bijna aan te raken zijn. De zaal verandert in een kruitvat met de Stones als lont. Het publiek dringt op naar het podium en sommigen klimmen er „Het was het eerste concert waar ik heen ging als jongen. Ik was een van de weini gen van mijn vrienden die de Stones beter vonden dan The Beatles. Ze waren ruiger, zagen er stoerder uit Ik wist twee vrien den over te halen om mee te gaan. Van het voorprogramma kan ik me weinig herinne ren. Wij zaten op rij zes, we waren teleur gesteld, het geluid was slecht, het was een rommelige avond. We kregen niet het con cert waarop we hadden gehoopt Op een ge geven moment sloeg de stemming om. Van af het balkon werden hele rijen stoelen naar beneden gesmeten. Het werd zulke linke soep dat we naar boven zijn gegaan. Daar zijn we ook met allerhande rotzooi gaan gooien. Ik vond het spannend! We wa ren jong en wilden iets beleven! Op het bordes was de politie met gummi knuppels aan het slaan. Wij wisten de klap pen te ontwijken. Toen het te heet onder onze voeten werd, zijn we weggegaan. We zaten met los Brink in de tram naar huis. Onder mijn arm een losgerukte stoelleu ning die ik had meegenomen. Thuis heb ik dat ding aan de muur van mijn kamer ge hangen met van die visnetten eromheen. De volgende dag had iedereen het erover. Men vond het een grote schande maar wij voelden ons niet schuldig, welnee, daar voor waren we te jong. Achteraf vind ik het wel bijzonder dat ik erbij ben geweest, de stoelleuning hangt nu in het Muzee in Scheveningen." „In die tijd organiseerden wij vooral keuri ge jazzconcerten. We kregen de Stones aan geboden en dachten: laten we dit maar eens proberen. We waren dolblij dat het concert was uitverkocht The Rolling Sto nes waren in die tijd nog helemaal niet zo bekend. Op het voorprogramma verkeken we ons. Als je voor de Stones komt, zit je natuurlijk niet te wachten op André van Duin! Een potsierlijke toestand. We hadden een doek dat open en dicht ging, zo deden we dat nou eenmaal bij jazz concerten. Maar hier paste dat niet. De chaos in de zaal ontstond geleidelijk. De Stones wilden doorspelen, begrijpelijk, ze wilden wél hun geld. Ze hebben nog even in de kleedkamer gezeten en het daarna nog een keer geprobeerd. Maar het was net als op een voetbalveld: de rel zat erin. In die tijd werden artiesten cash uitbe taald. Toen de herrie begon, zag ik opeens de tas met de gage staan. Ik heb die tas ge pakt en ben op de wc gaan zitten met het haakje erop. Daar was ik veilig. Toen het rustig werd, kwam ik tevoorschijn. Volledig ontdaan gingen we naar huis. Ie dereen was danig geschrokken, ook het Kurhaus. Wij stonden te boek als een keu rig organisatiebureau, alleen hadden we het dit keer volledig verkeerd ingeschat. Grappig genoeg hebben we in de jaren daarna nog vele malen The Rolling Stones gebracht, in het Zuiderpark, de Houtrust- hallen en Ahoy\ Altijd probleemloos." door Rivka Groenier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10