AUéén vandaag nog. Portugese bank gered met miljarden Europa 'Shell faalt in reiniging vervuilde delta' 8-daagse excursiereis Kreta Zeer 1 populair resort Inclusief ontbijt en l diner! a Livingstone Jan Thiel Beach Resort**** BUITENLAND 9 r Sterk in prijs verlaagd! zie stipreizen.nl/krsek zie stipreizen.nl/cwlis DINSDAG 5 AUGUSTUS 2014 door onze redactie buitenland LISSABON - De redding van de Ban co Espirito Santo (BES) zal de Por tugese belastingbetaler niks kos ten, maar aandeelhouders en hou ders van achtergestelde obligaties zijn waarschijnlijk al hun geld kwijt. Portugal trekt 4,9 miljard euro uit om de op een na grootste bank van het land te redden. Het nieuws komt een paar dagen na dat de bank een miljardenverlies bekendmaakte. In.de eerste helft van dit jaar is er een verlies van ruim 3,5 miljard euro geleden. Voor de redding gebruikt Portu gal een deel van de 6,4 miljard eu ro die nog over is van een Euro pees fonds om banken in Portugal te steunen. Volgens de baas van de Portugese centrale bank hoe ven Portugezen zich niet druk te maken. „Er is geen risico voor de overheidsfinanciën en de belas tingbetaler", zei Carlos Costa. De gezonde takken van BES gaan verder onder een nieuwe naam, Novo Banco (Nieuwe Bank). De verliesgevende delen blijven ook bij elkaar. Novo Banco komt in handen van het reddingsfonds Portugal haalt 4,9 miljard euro uit een Europees fonds om de op een na grootste bank van het land te redden van de centrale bank van Portu gal, terwijl de aandeelhouders en houders van achtergestelde obliga ties van BES het met de meer pro blematische onderdelen moeten stellen. Daartoe behoren onder meer de leningen aan andere de len van het Espirito Santo-conglo meraat. De grote financiële problemen van moederbedrijf Espirito Santo International zadelden BES de af gelopen tijd op met miljarden aan verliezen en dreigden de bank on deruit te halen. BES werd onlangs al gesommeerd om zijn kapitaal te versterken. Op dat moment werd nog gesteld dat een redding door de staat alleen als laatste middel zou worden in gezet. Novo Banco zal worden beheerd door het fonds dat is opgericht in het kader van de Europese hervor ming van de bankensector. Het is de bedoeling om de instelling la ter weer te verkopen. De op brengst zal dan terugvloeien naar het fonds. BES is gisteren van de aandelen- beurs gehaald. De aandelen wa ren toen al met bijna 90 procent gekelderd. BES is gisteren van de aan- delenbeurs gehaald. De aandelen waren toen al met bijna 90 procent gekelderd ANKARA Weinig Turken in Europa naar stembus De opkomst in Europa onder Turken voor de presidentsver kiezingen in hun vaderland is zeer laag geweest. Slechts circa 5 procent van de 2,7 miljoen in het buitenland levende stemge rechtigde Turken nam de moei te zijn voorkeur kenbaar te ma ken. Dat maakte de onafhanke lijke verkiezingsmonitor Gur- betin Oylari bekend. BEIROET Libanon verovert terrein op islamisten Het Libanese leger is gisteren opgerukt tot in de grensplaats Arsal die afgelopen weekeinde door strijders van de Islamiti sche Staat (IS, voorheen Isis) was veroverd. De strijd kostte het leven van vijftig strijders en veertien militairen. 22 solda ten worden nog vermist en minstens tien zijn gegijzeld. BRUSSEL Joods Museum op 14 september open Het is de bedoeling dat het loods Museum in Brussel op zondag 14 september weer opengaat na de sluiting we gens de terreuraanslag op 24 mei. Het geweld kostte vier personen het leven, onder wie twee bezoekers uit Israël. De 14e september is de Europese dag van de Joodse Cultuur. Miguel Brockmann foto HH VATICAANSTAD Na 30 jaar weer voorgaan in de mis Miguel Brockmann, de Nicara guaanse oud-minister van Bui tenlandse Zaken, mag weer voorgaan in de mis. Paus Fran- ciscus heeft de schorsing als priester die hem in 1984 is op gelegd, opgeheven. Brockmann (81) werd geschorst omdat hij toetrad tot de linkse, Sandinisti- sche regering van Nicaragua. KIEV Oekraïne meldt omsingeling Donetsk De miljoenenstad Donetsk, de hoofdstad van de separatisten in Oost-Oekraïne, is omsingeld door het Oekraïense leger. Dat meldde de Nationale Veilig heidsraad in Kiev gisteren. De strategisch gelegen voorstad Ja- sinoevata zou zijn heroverd en 'antiterreureenheden zijn be gonnen met de bevrijding'. ABUJA/AMSTERDAM - Verscheidene organisaties, waaronder Amnesty International en Milieudefensie, hebben gisteren een vernietigend rapport gepubliceerd over de falen de aanpak van Nigeria en Shell om de door olie vervuilde Nigerdelta schoon te maken. In 2011 stelde het milieuprogram ma van de Verenigde Naties vast dat Shell ernstig tekortschoot in het schoonmaken van de oliever vuiling. Zo bleken plekken waar van Shell beweerde dat ze waren gereinigd, nog steeds vervuild te zijn. De Nigeriaanse overheid had de VN verzocht om het onder zoek, dat betaald werd door Shell. Uit het rapport bleek verder dat Ni geriaanse autoriteiten bedrijven als Shell niet controleerden. Sinds het onderzoek is het Neder lands-Britse oliebedrijf volgens de organisaties doorgegaan met het gebruik en verdedigen van reini gingsmethodes van olievlekken die de Verenigde Naties als inade quaat hebben bestempeld. Volgens een woordvoerder van Shell heeft het bedrijf vooruitgang geboekt op het gebied van alle aanbevelingen die aan de onderneming zijn ge daan, waaronder het opzetten van een drinkwaterprogramma. augustus t/m maart 7 t/m 23 dagen 4-sterren resort bij Jan Thiel Baai verblijf in een van de ruime bungalows, appartementen of villa's vertrek 1-8-15 oktober inclusief vliegreis 4-sterren hotel met ontbijt en diner excursies naar o.a. Knossos, Rethymnon, Spinalonga, lerapatra en Elounda A9»r»tho« Gcurtt» stipreizen.nl «ös) Prijzen P4», o-bvv. 2 pers. temer exct Calamtteitenfoods/reserveringskp^en. De kortingen 2ijn reeds verwerkt in de pap. Drukfouten en prijswijzigingen voorinhouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9