Hoogste tijd voor een zomerse lastminute! Hoffelijkheid is ver te De gevaren trcinsovio.com van het zwemmen Mailonca Fa no Ibiza 6 BINNENLAND Prinses Irene viert vandaag in Zwitserland haar 75e verjaardag met haar kinderen en kleinkinderen. De opvarenden van de speedboot die volgens getuigen zonder ver lichting en veel te hard voer, ver dwenen in de nacht. Nu zitten ze vast, op verdenking van doodslag en wegvaren na een aanvaring. Weg charme, dit riekt naar hufte- righeid. De vorig jaar overleden dr. Eerde Beulakker, psychologiedocent en zeezeiler, concludeerde bij zijn promotie in 2012 dat de water sport in de afgelopen decennia een massa-aangelegenheid is ge worden. Doordat de welvaart het plezierscheepje binnen het bereik van vrijwel iedereen heeft ge bracht, is een soort 'overbevaring' van plassen en vaarwegen ont staan. Gevolg: ergernissen bij de gevestigde vaarelite over - veelal gemotoriseerde - nieuwkomers die de watersporttraditie en de vaaretiquette niet kennen. In de clubhuizen van gevestigde watersportverenigingen mag dan nog een weldadige rust heersen, op het water is het een drukte van belang. Jetski's en snelle jach- De reddingsorganisatie komt in de zomer zo'n duizend keer per week in actie om erger te voorko men. Dat zwemmen in de Noord zee riskant kan zijn, bleek zondag avond op tragische wijze. Een Duitse man en zijn dochter kwa men om in de golven toen ze juist een ander meisje wilden redden. Mensen die geen training hebben gehad, kunnen beter niet zelf red dingsacties gaan ondernemen, zegt Elske Hovink van de Red dingsbrigade. Niet alleen de zee levert risico's op. Ook in recreatieplasse'n zijn deze zomer twee kinderen ver dronken. Rijkswaterstaat waar schuwde onlangs nog dat zwem men in rivieren 'levensgevaarlijk' is. In de Lek verdronk kort daarna een meisje van 16. Deskundigen signaleren al enige tijd dat kinderen en jongeren min der goed leren zwemmen dan vroeger. Sportsocioloog Koen Breedveld van het Muiier Insti tuut deed er de afgelopen jaren onderzoek naar. Hij vreest dat het gedaan is met de vooruitgang die juist de afgelopen decennia op dit terrein is geboekt. „Zwemmen is minder populair", constateert hij. Meer mensen zijn aan hardlopen wijk BIJ DUURSTEDE - In de rust en natuur van haar geliefde Zwitser land, waar ze ook graag gaat lo pen, klimmen en skiën, viert prin ses Irene vandaag haar 75e verjaar dag. Een mijlpaal, maar beslist geen réden om het zelf opgelegde takenpakket in te krimpen. „Ik sta midden in het leven", zei ze eer der in een tv-interview ter gele genheid van haar verjaardag. „Ik heb ontzettend veel werk en vind dat allemaal even interessant en boeiend." Ze is nog volop actief, waarbij ze haar tijd verdeelt tussen de groeiende schare kleinkinderen - zes inmiddels, alle zes meisjes - en haar werkzaamheden in en voor de natuur. Prinses Irene heeft na een lange zoektocht en een leven met een aantal opmerkelijke en verrassen de wendingen haar plek gevon den. „In de natuur", zoals ze zelf zegt. Ze geeft lezingen en colleges, be heert een landgoed in Zuid-Afri ka dat ze 'terug heeft gegeven aan de natuur'. En ze blijft hameren op het belang van duurzaamheid, en het in contact brengen van de jeugd met de natuur. „Ik vind dat ieder mens verant woordelijk is voor de toekomst van deze aarde", motiveerde ze haar werk eerder. Ze maakte daar bij een aantekening. „Ik ben geen missionaris. Maar ik wil wel staan voor mijn eigen waarheid, hoe kwetsbaar mij dat ook maakt." Ze werd soms uitgelachen en bela chelijk gemaakt vanwege haar in nige, spirituele band met de na tuur. „Ik ben wat de meeste me dia betreft de prinses die met bo men praat. Daar word ik soms zo moe van. Het is zo simplistisch. Ze schamperen over 'praten met bomen', maar ik wil iets wezen- of fitness gaan doen. Dat komt de zwemvaardigheid niet ten goede, is zijn conclusie. Minder kinderen halen hun zwem-ABC. De overgrote meer derheid (94 procent) slaagt nog wel voor het het A-diploma, maar vooral C schiet er steeds vaker bij in. Slechts één op de drie kinde ren behaalt nog dit diploma, en het worden er steeds minder. Ook speelt mee dat veel gemeen ten het schoolzwemmen hebben wegbezuinigd. André de Jeu van stichting Sport en Gemeenten schat dat hooguit nog zo'n 40 pro cent van de scholen nog zwemles sen in het pakket heeft. Vooral voor allochtone kinderen pakt dat slecht uit. „Mensen uit Polen heb ben bijvoorbeeld niet de cultuur van leren zwemmen", zegt De Jeu. In het Oost-Europese land verdrinken ieder jaar honderden zwemmers. In Nederland ver dronk deze zomer één meisje uit Polen, nadat ze in Dirkshorn van een boot was gesprongen. De Red dingsbrigade probeert via voor lichting in het Pools de doelgroep te waarschuwen. Dat allochtonen grotere risico's lo pen, blijkt ook uit cijfers van het Sociaal- en Cultureel Planbureau: van de allochtone kinderen heeft 14 procent nooit zwemles gekre gen. De Reddingsbrigade wil in overleg met de overheid, scholen en de zwembranche om het tij te keren. Dit jaar is (nog) geen dieptepunt wat betreft het aantal ongevallen: vorig jaar vielen negentien dode lijke slachtoffers te betreuren. Dat was een flinke uitschieter. Jaren lang verdronken gemiddeld zo'n vier mensen per zomer. Uit cijfers van het CBS blijkt dat historisch gezien het aantal ver drinkingsdoden nog relatief laag is. In 1950 was in 5,1 op de 10.000 sterfgevallen sprake van verdrin king. Dat daalde tot 0,7 in het jaar 2000 en tot 0,4 in 2011. Daarbij moet worden aangete kend dat lang niet alle verdrinkin gen tijdens het zwemmen gebeu ren. lijks overbrengen: dat er commu nicatie mogelijk is met alle levens vormen, dat alles een bewustzijn heeft, dat alles een gevoel heeft en dat we daar rekening mee moe ten houden", vertelde ze daarover tegen de schrijfster Susan Smit. Prinses Irene leerde in de loop der jaren de kritiek op haar ge drag te pareren: „Ik ken mensen die tijdens een voetbalwedstrijd tegen hun tv praten, dat vind ik nu gek." De tijd van spot is echter al een tijdje voorbij. Zelfs de Tweede Ka mer nodigde haar in 2009 uit om eens te komen praten over duur zaamheid. En toenmalig PvdA-minister Jac queline Cramer (VROM) gaf haar vijfjaar geleden een onderschei ding (een 'duurzaam lintje') om- door Paulus Smits VINKEVEEN - Voor de drijvende bui tenmens was het ooit de charme van de watersport: de beminnelijke sfeer. De rust, de groet als een boot voorbij vaart, het waarschu wen bij gevaar, hoffelijkheid bij drukke sluizen. En nu komen twee opvarenden van een sloep om het leven na een avondlijke aanvaring op de Vinkeveense Plassen. door Ferdinand Vleugel NIJMEGEN - Deze zomer zijn al acht mensen verdronken tijdens het zwemmen. De Reddingsbrigade waarschuwt: „Mensen overschat ten zichzelf nog wel eens en ze on derschatten het gevaar." Reddingsbrigade komt in de zomer zo'n duizend keer per week in actie om iemand te redden Jarige Irene door Hans Jacobs Een demonstratie tijdens open dag van de KNRM. foto Taco van der Eb/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6