li Wat als je jezelf niet meer kunt vertrouwen? i 1 ZOMERKRANT 3 m Leestip lik m- -M boord, zodat er verder gepraat kan wor den in zeiltermen. De SailForce stuurt de Oosterschelde op en de zeilen vangen de wind. „We varen nu op vier knopen, dat is zo'n zeven of acht kilometer per uur." De tell-tale in de zeilen vertellen waar de wind vandaag komt. Bij de grote zeilen hangen ze aan de achterkant, bij het voor zeil hangen ze overal. „Als deze goed han gen en de koers ook klopt, kan ik even gaan slapen", grapt Marco. De boot dobbert rustig over de Ooster schelde, de zon schijnt en af en toe zit je door het zeil in de schaduw. Zeeziek zal je niet snel worden met dit weer. „Door de rustige golfslag, mede veroorzaakt door de Oosterscheldekering en de Zee- landbrug, hebben we weinig zieke men sen aan boord gehad", vertelt Monica. De beroepsvaart die nu onze richting op komt varen heeft voorrang. „Hij is van ijzer en onze boot van polyester en dus zijn wij niet echt veilig meer bij een bot sing en draaien we maar om", zijn de wij ze woorden van Marco. De boot heeft een lengte van 12,2 meter en vaart niet harder Als de tell-tale goed hangen en de koers ook klopt, kan ik even gaan slapen dan twintig kilometer per uur. Hierdoor mag iedereen op de boot varen zonder vaarbewijs. „Toch is het wel handig om er één te hebben, je leert navigeren en weet wat de boeien betekenen", legt Mo nica uit. Voor de SailForce weer de haven van We- meldinge in vaart, laat Marco nog even een 'melkmeisje' zien. Beide zeilen staan tegenover elkaar. „De wind komt vanaf de achterzijde erin, nu benutten we de wind maximaal." De zeilen worden binnengehaald als we de haven van Wemeldinge in varen en de motor wordt gestart om het laatste stukje terug te varen. Aan de wand van de sluis in de haven hangen oesters. „Je mag tien kilo per persoon mee naar huis nemen", zegt Marco. De kinderen helpen voor de laatste keer mee op de zeilboot, de stootboeien wor den aan de boot gehangen en de schipper legt zijn boot aan de steiger. „We hebben een prima dag gehad op het water vandaag, de uitleg was erg nuttig en het weer was mooi. Daar hebben we enorm mee geboft", zegt Jaap den Breejen. In de zomer heb je meer tijd om wat dikkere en zwaardere boeken te lezen. Tijgers in de nacht van Fiona McFarlane is zo'n boek waar je even de tijd voor moet nemen. Tijgers in de nacht gaat over Ruth, een 75-jarige weduwe die in een strandhuisje in. Australië woont. Ze is ervan overtuigd dat er 's nachts een tijger door haar huis loopt. Op hetzelfde moment krijgt Ruth een verzorgster van de overheid, Frida. Ruth vertrouwt haar volle dig, maar Frida is niet wie ze zegt dat ze is, en Ruth weet zelf ook niet meer wat de waarheid is en wat niet. Tijgers in de nacht is geen makke lijk, luchtig boek. Het is een boek waar je even voor moet gaan zit ten. Je moet het rustig lezen, en nadat je het dicht hebt geslagen, moet je het even laten bezinken. Pas daarna kun je het boek waar deren. Toch is dit een mooi boek over het proces van ouder worden. Veel dagelijkse thema's komen aan bod, zoals dementie, familie en liefde. Wat knap is van Fiona McFarlane, de schrijfster van dit boek, is dat zij een heel realistische wereld weet neer te zetten. Haar hoofd persoon is bijna vijftig jaar ouder dan zij zelf, en toch weet ze Ruth's wereld heel goed te be schrijven. DINSDAG 5 AUGUSTUS 2014 stukje zeilen op het water Marco en Monica staan op hun boot alweer te wachten op de volgende gasten. „We hebben vandaag nog twee afvaarten." Marco van Dijke, schipper SailForce Zeilen over de Oosterschelde wordt elke maandag en vrijdag georganiseerd in de haven van Wemeldinge. Afvaart 13.00 en 15.00. Tot 12 jaar 10 euro, anders 15 euro per persoon. Meer informatie: www.vwzeeland.nl. door Lilian van Gaaien Tijgers in de nacht is een uitgave van Meulenhoff en is te koop voor 18,95 euro. Het Nederlandse omslag van Tij gers in de nacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 53