3 Circus Bongo komt naar Zeeland 2 ZOMERKRANT Hotspot Zomernieuws Leer de Oosterschelde eens van een andere kant kennen. Met dit tochtje leer je meer over het reilen en zeilen van een boot op het water. 4 Kan iedereen zwemmen is een belangrijke vraag voordat zeil boot SailForce de haven van Wemeldinge verlaat. „Omdat iedereen kan zwemmen, hoef ik geen zwemvesten uit te delen." Schipper Marco van Dijke en zijn vrouw Monica Lamse zijn eigenaar van de zeil boot. „We zijn allebei opgegroeid aan de Oosterschelde, toen we verhuisden naar onze woning bij de haven van Wemeldin ge kochten we al snel een boot", zegt Mo nica. De Sailforce is niet zomaar een zeilboot. „Het is een cruiseracer. Dat komt omdat hij mooi van binnen is, van alle gemak ken voorzien is en van buiten een snelle re boot is. ]e kan hiermee wedstrijden va ren." De zeilboot is altijd goed gevuld, vandaag is dat met het gezin Den Breejen uit Slie- drecht. Een groot gezin met vier kinde ren van wie de jongste zes jaar en de oudste vijftien jaar is. Iedereen zit en luistert naar de eerste in structies van Van Dijke. De motor wordt gestart en de stootboeien worden binnen gehaald. Monica staat nog aan wal en moet rennen om op de boot te klimmen. „In zeven jaar tijd heb ik één keer aan de voorkant gehangen, verder is het altijd goed gegaan", lacht ze. De zeilboot vaart rustig de haven uit. Mar co geeft al snel het stuur over aan Emme- lieve den Breejen, ze wordt benoemd tot schipper en krijgt uitleg om de boot niet tegen de kant te laten botsen. „Houd de rode boei maar als richtingspunt", volgt de uitleg van Marco. Omdat het net hoogwater is geweest, vaart de boot met het getij mee. De schip per vertelt ondertussen over zijn boot en stelt een aantal vragen aan de kinderen: „Hoe ver moet je duiken voordat je je hoofd niet meer stoot tegen de diepe kiel?" Daarop roepen de kinderen ver schillende getallen. Marco: „Het goede antwoord is 2,4 meter diep, door de diepe kiel zal de boot niet omvallen als hij scheef gaat." Zeilen gaat natuurlijk niet vanzelf, daarom krijgt iedereen van de fa milie Den Breejen een taak van schipper Marco. Met de lierenkast worden de zeilen gehe sen en gestreken, moeder Jaqueline en de vijftienjarige Annemarte voeren deze taak uit. Emmelieve staat nog steeds ach ter het grote stuurwiel, vader Jaap laat het grootzeil vieren en de negenjarige Joppe en zesjarige Siebe kruipen ook ach ter het stuurwiel of helpen met de ande re klusjes. „Met de nodige instructies kan iedereen zeilen, wij varen vaak met oner varen zeilers, en het gaat altijd goed", zegt Monica. Nog in de havens gaat de motor uit en worden de zeilen gespannen. Voor de zeil boot de Oosterschelde opvaart, wordt de overstag manoeuvre even geoefend door de familie. „We gaan van de ene naar de andere windse koers draaien, de overloop en de zeilen gaan naar de andere kant van de boot." De manoeuvre wordt snel opgepakt door de familie waardoor de Oosterschelde al snel lonkt. „Negentig graden bakboord", roept Mar co tegen de dertienjarige schipper. „Weet je nu waar je heen moet varen?", vraagt hij. Ze kijkt met een verbaasde blik en krijgt een korte uitleg over stuur- en bak- Circus Bongo komt de ko mende dagen naar Zee land. 'Oma Bep' neemt be zoekers aan het circus mee naar de tijd van toen in een intieme tent waar kinderen met hun neus bovenop de show kunnen zitten en actief worden betrokken bij het evenement. Onder meer jongleren, acrobatiek, hoelahoep en rondrijden op de éénwieler staan tijdens de show op het pro gramma. Circus Bingo speelde in 1978 zijn eerste voorstelling. Sindsdien rei zen Ben en Tine Diks door de twaalf provincies en geven voor stellingen in België en Duitsland. Op woensdag 6 augustus staat het circus op camping Scheldeoord in Baarland, op donderdag 7 augus tus op camping de Pekelinge in Oostkapelle en op zaterdag 9 au gustus op camping de Duinhoeve in Burgh-Haamstede. Kaartjes kosten tien euro per per soon. De kassa is op speeldagen geopend van 11.00 tot 12.00 uur en vanaf dertig minuten voor aan vang van de show. EP Met het hele gezin lekker een door jerry van Luijk Familie Den Breejen uit Sliedrecht geniet van een dagje op de Oosterschelde. foto Marco van Dijke V, door Wendy de Jong Een voorproefje uit de show van circus Bongo met de titel 'Happy memo ries'. foto Circus Bongo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 52