Onderzoek naar mogelijke resten Kris en Lisanne Verdachte van moord op politicus Helmin Wiels trekt verklaring in Euthanasiespreekuur kan Repatriëringsmissie heeft moeilijke 4 BINNENLAND Emmy Verhey stopt volgend jaar K. zei gisteren voor de rechter dat hijzelf en zijn vrouw door zijn on dervragers onder druk waren ge zet om de moord op Wiels te be kennen en namen van opdrachtge vers te geven. Volgens meerdere getuigen heeft K. eerder gezegd dat hij Wiels heeft vermoord. Maar de man ver klaarde gisteren dat rechercheurs zijn vrouw geld hadden aangebo den om een verklaring af te leg gen. Ook zei hij dat hem is be loofd dat hij geen levenslange cel straf zou krijgen als hij de moord zou bekennen. De verdachte was de enige die tij dens het onderzoek uitgebreid met justitie heeft gepraat en me deplichtigheid heeft bekend. Hij zat de afgelopen maanden vast in Nederland, omdat zijn veiligheid in de gevangenis van Curasao niet langer gewaarborgd kon blij ven. De rechtszaak over de veelbespro ken moord op Helmin Wiels, de politicus die op 5 mei vorig jaar op 54-jarige leeftijd op een lokaal strand werd doodgeschoten, is gis teren begonnen. Naast K. (37), die ook wordt verdacht van twee andere moorden, staan er nog drie andere personen terecht. Dangelo D. (27) wordt verdacht van het vermoorden van Raul M. die ook betrokken zou zijn bij de moord op Wiels. Burney F. (43) wordt ervan ver dacht betrokken te zijn bij de leve ring van het moordwapen en de betaling. Carlos P. (31) zou hand-en spandiensten hebben verricht. De vonnissen worden op 29 augustus verwacht. In de praktijk blijkt dat een groot deel van de mensen die informa tie over zo'n verklaring inwinnen, uiteindelijk toch niet de stap zet om de vereiste formulieren in te vullen en de kwestie aan te kaar ten bij een arts. In een wilsverklaring legt iemand vast wat de wensen zijn aan het einde van het leven. De verkla ring geldt op het moment dat ie mand niet meer kenbaar kan ma ken wat hij of zij had gewild. Wilsverklaringen hebben niet al leen betrekking op euthanasie, maar kunnen ook een verzoek be treffen om in bepaalde gevallen niet meer te worden behandeld of gereanimeerd. Ook kan er in staan wie mag beslissen als de per soon in kwestie daar zelf niet meer toe in staat is. De NWE telt 150.000 leden. Van hen heeft meer dan 90 procent een concept-wilsverklaring aange vraagd. Maar de verklaringen wor den lang niet altijd ingevuld. Volgens Stefanie Michelis van de NWE is het voor veel mensen moeilijk op een moment waarop van ziekte geen sprake is, te ver woorden wanneer een behande ling gestopt moet worden of Dat verklaarde openbaar aankla ger Betzaida Pitti, die het onder zoek naar de verdwijningszaak leidt, afgelopen zondag. Het is nog niet duidelijk wanneer de resultaten van het onderzoek bekend zullen worden gemaakt. Pitti verklaarde dat ze afgelopen vrijdag werd gebeld door indiaan se bewoners van de regio Alto Ro mero. De tipgevers zeiden mense lijke resten te hebben gevonden aan de oever van de rivier Culu- bré, waar in juli al enkele mense lijke resten werden gevonden die .later van Kris en Lisanne bleken te zijn. Het zou om 'kleine bot ten' gaan. Opvallend genoeg ligt de vindplaats van deze nieuwe resten op precies dezelfde plek waar speurders van het Panamese Openbaar Ministerie afgelopen week nog een eigen zoektocht on dernamen. Het OM verklaarde vo rige week donderdag nog dat die zoektocht wederom niets had op geleverd. Na de tip van vrijdag is het onderzoeksteam alsnog terug gekeerd naar het gebied om de nieuwe gevonden resten mee te nemen. Zondag maakte de fami lie van Kris Kremers tijdens een persconferentie bekend dat de be woners van het dorpje Alto Rome ro een beloning zullen krijgen voor hun medewerking aan het onderzoek. Wat die beloning pre cies zal inhouden is nog niet be kend. „De familie van Kris be zoekt de gemeenschap deze week om met ze te praten", zegt Nikki van Passel, woordvoerder van de familie Kremers. „Er zal niet bekend worden ge maakt om wat voor bedrag het gaat, maar deze mensen hebben zich belangeloos ingezet en hun in spanningen hebben" resultaat opge leverd. Voor de familie is het daar om belangrijk wat terug te doen. Daarvoor willen ze eerst graag we ten waaraan behoefte is in hun ge meenschap." De beloning zal wor den betaald van de fondsen die de door de families van Lisanne en Kris opgezette stichting heeft ver zameld. De ouders van Kris Kre mers vertrokken onlangs naar Pa nama om zelf een reconstructie te maken van de wandeling die hun dochter en Lisanne Froon in april deden vlak voor ze zijn verdwe nen. Tegenover actualiteitenpro gramma EenVandaag vertelde va der Hans Kremers dat steeds meer wordt getwijfeld aan de theorie dat de vrouwen zouden zijn ver dwaald en verhongerd. Het is vol gens de familie, die met gidsen zelf de tocht over wandelpad De Pianist heeft gemaakt, 'erg moei lijk' om in het gebied te verdwa len'. Ook bleek uit foto's van een vorige maand gevonden digitale ca mera van de meisjes dat er op de dag van de verdwijning geen spra ke was van moeilijke weersomstan digheden. Inmiddels bestaat er ook enige frustratie over de wijze waarop de communicatie met de Panamese autoriteiten verloopt. Volgens woordvoerder Nikki van Passel gebeurt het te vaak dat de media eerder op de hoogte zijn van de onderzoeksresultaten dan de familie. „Officieel weten we niet eens wat er is gevonden, dat moeten we weer uit Panamese me dia vernemen", zegt ze. NIEUW VENNEP - Violiste Emmy Verhey stopt in het najaar van 20J5 met optreden. Verhey, die dit jaar 65 is geworden, heeft dan 54 jaar op de planken gestaan met haar viool. Haar manager Tina de Swart bevestigde maandag be richtgeving hierover. Toen de experts bij de rampplek aankwamen, werden beschietin gen gehoord. Op advies van de OVSE werd daarom enkele uren met de zoekwerkzaamheden ge wacht. „Om 14.30 uur was het vei lig genoeg om verder te gaan", ver telt Aalbersberg. „Er is gezocht in en om het dorp Petropavlivka. Dit is één van de twee locaties die voor vandaag op de planning ston den." Er zijn gisteren geen stoffelijke resten gevonden. Wel troffen de ruim honderd teamleden die cir ca 1,5 uur ter plaatse hebben ge zocht, persoonlijke bezittingen aan. Het ging onder meer om foto boeken en paspoorten. „De situatie van vandaag laat eens te meer zien dat de missie ope reert in een crisisgebied, waar tus sen partijen gevochten wordt. Toe gang tot het rampgebied is nooit 100 procent zeker", benadrukte de missieleider. „We hebben de zoektocht op de westelijke locatie vandaag helaas niet kunnen afron den. Als de veiligheidssituatie het toelaat, wordt dinsdag verder ge werkt op dezelfde plek. De ex perts zullen ook pogen het veld ten noorden van dit -gebied te doorzoeken." Het was gisteren voor het eerst dat de Maleisische experts onder deel waren van de zoekteams in het rampgebied. Bij aankomst daar is er een korte herdenking ge weest voor de slachtoffers. De Ma- leisiërs spraken daar hun gebeden uit. Gisteren is opnieuw een kist met menselijke resten vanuit de Oek- 1 door Oscar van Dam WILLEMSTAD - Elvis 'Monster' K., een van de verdachten van de moord op de Cura^aose politicus Helmin Wiels, trekt alle verklaringen in die hij in de zaak heeft gedaan. door Paulus Smits AMSTERDAM - Iemand die worstelt met vragen over de laatste levens fase, kan vanaf nu terecht op een spreekuur wilsverklaringen van de Nederlandse Vereniging voor een Vrijwillig Levenseinde (NWE). door Jan-Albert Hootsen PANAMA-STAD - Een forensisch la boratorium in Panama-Stad onder zoekt op dit moment of de mense lijke resten die afgelopen week in de provincie Bocas del Toro zijn ge vonden, toebehoren aan de in april verdwenen Nederlandse vrouwen Lisanne Froon en Kris Kremers. De rouwwagen vertrekt vanaf het vliegveld van Eindhoven naar Hilversum, foto Bram Saeys/HH KIEV - De repatriëringsmissie heeft gisteren te maken gehad met moei zame omstandigheden op de ramp plek. Dat zei missieleider Pieter- Jaap Aalbersberg gisteravond. Daar om is het voorgenomen werk niet afgekomen. Na het horen van beschietingen werd enkele uren gewacht met het zoeken naar resten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4