Kapster Jessica Price opnieuw in de prijzen Vogelbescherming wil meer Zeeuwse steun D66: Zwin moet wél 'Natura-2000' worden I 1 I I 24 ZEEUWS-VLAANDEREN ZEEWIERKWEKERIJ Royal Kumbu, zeesla, bessenwier en kombu. ZeeWaar haalt haar oogst uit de Oosterschelde. Rosegracht in Terneuzen krijgt een grote beurt ft F TERNEUZEN - En opnieuw mag de Terneuzense kapster Jessica Price (28) een prijs op haar curriculum vitae bijschrijven. Ze mag in okto ber in Berlijn Nederland vertegen woordigen tijdens internationale finale van de Color Zoom Challen ge van het merk Goldwell. Jessica Price van kapsalon Les Ar tistes in Terneuzen doet regelma tig mee aan wedstrijden. Zo stond ze vorig jaar in de landelij ke finale van de Trendvision Award van Wella en won ze in 2012 de Benelux-versie van de Gol dwell Color Zoom Challenge. Nu werd haar creatie door een jury van topstylisten, kleurexperts en vakjournalisten als Neerlands bes te gekozen in de categorie Global Creative Colorist. Van 10 tot 13 ok tober mag 29 winnaars van ande re landen strijden om internatio nale bekendheid. Door de ruzie rondom de Hedwi- gepolder voelde Vogelbescher ming Nederland zich de afgelo pen jaren gedwongen om regelma tig juridische procedures te voe ren. Een positie waarin ze zich niet langer senang voelt, zegt ju rist Harm Dotinga van de Vogel bescherming. Onlangs kreeg de Vogelbescherming twee keer nul op het rekest. De rechter oordeel de in twee instanties dat de ma nier waarop natuurherstel in de Westerschelde wordt uitgevoerd een zaak is van het Rijk en niet van de Staat der Nederlanden. De Vogelbescherming besloot het daarop voortaan weer meer te zoe ken in samenwerking. Om die re den heeft Vogelbescherming ook geen beroep aangetekend tegen de vergunning die het Rijk gaf voor onderhoudsbaggerwerk- zaamheden in de Westerschelde. „Dat is een strategische afwe ging", aldus Dotinga. „Nu ontpol- dering van de Hedwigepolder dichterbij komt, is er een reden minder om tegen de onder houdswerkzaamheden in te gaan. We hebben nog steeds twijfels over de effecten van het flexibel storten: het storten van uit de vaargeul opgebaggerd zand op ran den van platen in plaats van in ne vengeulen. Maar blijkt de komen de zeven jaar - de duur van de ver gunning - dat die methode niet werkt, dan kunnen we tegen die tijd alsnog bezwaar maken." Ondanks de nieuwe koers, heeft de Vogelbescherming bij de Raad van State toch een bezwaar inge diend tegen de strekdamplannen van de provincie Zeeland om na tuur te herstellen. Dotinga: „Met de Hedwige wordt voldaan aan de helft van de afspraken. De andere helft moet ook: 600 hectare her stel is een absoluut minimum." D66 reageert daarmee op een ver zoek van Nieuw Gemeentebelang en Lijst Babijn. Die twee partijen vroegen het Sluise college on langs om bij het Rijk een bezwaar schrift in te dienen tegen het voor nemen om Het Zwin op te ne men in het Natura-2000-net- werk; een keten van natuurgebie den in heel Europa. Volgens die KAMPERLAND - ZeeWaar, de eerste Nederlandse commerciële teler van zeewier, gaat het tweede sei zoen in met grote plannen. Het Zeeuwse zeewier uit de Jacobahaven in Kamperland is al te proeven in een zeewierhambur ger en saus; restaurants en vishan dels gaan het voorzichtig aanbie den. De Oosterscheldehaven blijkt een overvloedige groei plaats. Jennifer Braniston en Re becca Wiering moeten weer fors investeren, om het bij te houden. De teeltinstallatie blijkt robuust genoeg om de woelingen vlak naast de kering en storm te door staan. Rebecca Wiering: „Tijdens de Sin- terklaasstorm ging de waterke ring dicht, dat beschermde de net aangeplante babywiertjes. Hetzelf de plantmateriaal was ook uitge zet in Noorwegen en Ierland. In Ierland overleefde het de Sinterklaasstorm niet en in Noorwegen behaalden ze de helft van onze kilo's per meter touw. twee partijen zou dat onder meer tot belemmerende regelgeving kunnen leiden voor omwonen den en bedrijven in de omgeving. D66, de meest 'groene' partij in de Sluise raad, wil juist wel dat het toekomstige Zwin - dat vanaf volgend jaar met 120 hectare wordt uitgebreid - een bescherm de status krijgt. Volgens de partij proberen de tegenstanders de uit breiding tegen te houden, terwijl die op zich niets te maken heeft met het al dan niet classificeren van het gebied als 'Natura-2000'. Het Sluise college besluit deze week over het indienen van een bezwaarschrift. TERNEUZEN - De Rosegracht aan de rand van het stadscentrum van Terneuzen gaat op de schop. Het gaat om een ingrijpende recon structie die de hele maand sep tember in beslag neemt. Vooraf gaand aan de werkzaamheden wordt in de omgeving van de bi bliotheek een aantal bomen ge kapt, die zorgen voor overlast. In het najaar worden nieuwe boom pjes geplant. Verder wordt de weg opnieuw ge asfalteerd, worden de goten aange past, de bestaande trottoirs ver nieuwd, een nieuw voetpad aan gelegd en de bomen aan de noord zijde vervangen. REGIOAGENDA Meer agendanieuws vindt u op onze website. DINSDAG 5 AUGUSTUS Onze stek in de Oosterschelde is perfect voor het telen van bruin- wieren!" „De stukjes Royal Kombu (suiker wier) van een halve centimeter die we in november aan de lijnen knoopten, waren eind maart ge middeld twee meter lang." ZeeWaar heeft nu vier soorten wier: Royal Kombu en zeesla als teelt, en wakame en bessenwier dat spontaan in de haven groeit. In de lente oogst ZeeWaar kombu en wakame van de lijnen en zet dan zeeslakiemen in de lijnen. In mei, juni en juli is de oogst van het bessenwier. Vanaf half juli tot eind september komen grote hoe veelheden zeesla van de teeltin stallatie. De Jacobahaven heeft één nadeel: er is geen trailerhelling. Alle oogst moet uit de boot getild en de wal opgesjouwd worden om naar de koel- en wasruimte ge bracht te worden. „Dat hopen we komend jaar op te lossen. Anders kunnen we ook niet de optimale volumes kweken en oogsten. Met dat tilwerk en de Arbowetgeving is het ook ingewikkeld om men sen in te huren", zegt Wiering. „Wij telen nu al te veel kilo's per jaar om ons te richten op kleine afnemers. We richten ons op sa menwerkingsverbanden en voed selproducenten, zoals The Dutch Weed Burger (TDWB). Vorig jaar kochten ze onze gedroogde zeesla voor hun overheerlijke saus die ze serveren bij de burger. Toen we deze lente de eerste oogst Royal Kombu uit het water haalden, zijn ze dat in hun burger gaan ver werken. Nu heeft TDWB weer een order geplaatst voor de zeesla die eraan komt, het dubbele van F I Met deze creatie won Jessica Price de landelijke Goldwell Challenge. door Jeffrey Kutterink ZEIST - Vogelbescherming Neder land gaat op zoek naar steun in de Zeeuwse samenleving om de na tuur in de Westerschelde te ver sterken. Ze wil het behoud van na tuurwaarden niet uitsluitend af dwingen via de rechter. pagina 23: Commentaar pagina 26 en 27: Wat er mis is, zie je alleen vanuit de lucht door Martijn de Koning RETRANCHEMENT - Het toekomsti ge, uitgebreide Zwin moet wél wor den aangewezen als Natura 2000- gebied. Dat vindt de raadsfractie van D66 in de gemeente Sluis. Zee Waar wil uitbreiden met wierwasserij door Claudia Sondervan Zeesla, vers uit de Oosterschelde AARDENBURC - Markt, 13.00 uur: Smok- kelfietstocht; AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaar ten,biljarten; BRESKENS - Haven -10.00 uur: Rond vaart op de Westerschelde met de Fes tijn; Dorpsstraat 10 - 14.00 uur: Glasblaasde monstratie; CADZAND - BAD - Strandpaviljoen de Zee meeuw, 19.30 uur: Zomerloop over af standen van 500 meter tot 10 kilometer; Moio Beach - 13.00 - 16.00 uur: Branding kajakken en -driften; GROEDE - De Twee Duiven, 21.00 uur: Theatervoorstelling Adri Oosterling 'Zeeuws -Vlaanderen, je zal er maar zit ten'; HEIKANT - Brasserie Du Commerce, 13.30 uur: Kaarten; HULST - De Lieve, 12.00 uur: Keuring rij bewijs; 13.30 uur: Prijskaarten; De Korenmarkt, 10.00 uur: Kaartjes ma ken^ 2.00 uur: Samen koken; De Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; 10.00 uur: Geheugentraining; 14.00 uur: Bingo; KLOOSTERZANDE - WZC Antonius, 14.00 uur: Biljarten, sjoelen; SINT - JANSTEEN - De Warande, 14.30 uur: Sjoelen; SLUIS - Centrum, 17.00 uur: Avondmarkt; SLUISKIL - Het Meulengat, 10.00 uur: Wandelen actieve senioren; 13.30 uur: KBO kaarten; TERNEUZEN - De Vliegende Vaart, 15.15 uur: Bewegen op niveau; Portaal van Vlaanderen, 12,30, 14.00 en 15.30: Rondleiding plus rondvaart; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; WALSOORDEN - Café Rue du Hord, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; ZUIDDORPE - Soka Plus, 14.00 uur: Kof- fiemiddag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48