Procederen is niets voor de Vogelbescherming. Maar ze moest vanwege de ruzie over de Hedwigepolder. Nu vaart ze een andere koers. Samen met anderen wil ze een nieuw natuurgebied aanleggen. 26 ZEELAND NATUURHERSTEL Eens was iedereen - van boeren- tot natuurorganisaties - het er over eens: de Westerschelde moet veiliger, de natuur moet worden hersteld en de Antwerp se haven moet bereikbaar blij ven. Ze maakten afspraken die in 2005 werden vastgelegd in de Scheidever dragen. Toen ging het mis. Er was een goed overleg in Zeeland om samen tot een goed plan te komen, herinnert Chris-Jan van der Heijden van Vogelbescher ming Nederland zich. „Aanvankelijk was het idee om 1500 hectare nieuwe natuur in de Westerschelde aan te leggen. Dat is uiteinde lijk teruggebracht tot 600 hectare. Voor het be waren van de vrede hebben we flink water bij de wijn gedaan en geen procedures aangespan nen. Maar toen de verdragen waren getekend, zijn alle afspraken aan de kant geschoven. Zo werd getalmd met de ontpoldering van de Hedwigepolder. Dat was een dolksteek in on ze rug. Toen is het proces verhard en zijn al die procedures in gang gezet. Maar eigenlijk willen we zo min mogelijk procederen en juist met partijen samenwerken." Nu de Hedwigepolder toch lijkt te worden ontpolderd, ziet de Vogelbescherming als een 'verdienste van haar volharding'. „We zijn heel blij dat we onze rug recht hebben gehou den, anders was het misgegaan", zegt jurist Harm Dotinga. Hij verwacht niet dat de Raad van State de ontpoldering zal tegenhouden. De Hedwigepolder heeft alle aandacht naar zich toe getrokken. Terwijl dat slechts de helft van de 600 hectare nieuwe natuur oplevert. De provincie, verantwoordelijk voor de rest, wil nieuwe schorren en slikken maken door enkele strekdammen aan te leggen en bestaan de te verhogen. Dit om nog meer ontpolderin- gen te voorkomen. Maar de Vogelbescherming ziet niets in die oplossing. „Aan één ding valt voor ons niet te tornen: de aanleg van 600 hectare nieuwe natuur in de Westerschelde. Dat is een absoluut mini mum", zegt Dotinga. „Het creëren van nieuwe estuariene natuur betekent ontpoldering. Daarom hebben we beroep aangetekend bij de Raad van State tegen de aanleg van strekdam men. Waarom denkt u dat? Hoe die hectares moeten worden ingevuld staat niet in de Scheldeverdra- gen. HD: „Dat argument gebruikt de overheid ook. Maar je moet het in een bredere context zien. Aan de basis van de verdragen ligt de Ontwik- kelingsschets Westerschelde. Het uitgangs punt is om ruimte te creëren voor de rivier. Er staat dat ontpoldering dé oplossing is en dat de aanleg van strekdammen het probleem niet oplost. Dus moet de provincie terug naar het oorspronkelijke plan: ontpolderen." U spreekt van achteruitgang van de Westerschelde. Maar er zwemmen meer zeehonden dan ooit. CH: „De achteruitgang is alleen vanuit de lucht te zien. Het gaat niet over de hoeveel heid zeehonden, maar over het verdwijnen van geulen en de toename van getijslag en stroomsnelheid. De overheid ontkent ook niet dat maatregelen nodig zijn om de neergaande trend te keren." Wat is de ondergrens HD: „We willen de afbraak van geulen stop pen en zorgen dat de getij slag niet sterker wordt. Die ontwikkelingen zijn funest voor de zandplaten (die verdwijnen) en vogels heb ben geen mogelijkheid meer om voedsel te vinden." Wetenschappers hebben eerder gezegd dat de Wes terschelde met 3000 hectare moet worden vergroot. HD: „De ontpoldering van de Hedwige en het geschuif met zand (slim storten bij baggeren, red.) gaan de afbraak waarschijnlijk niet stop pen. Alle wetenschappelijke studies van de af gelopen jaren zeggen dat je de rivier veel meer ruimte moet geven." Dus u vindt dat 3000 hectare moet worden ontpol derd? HD: „Als je werkt naar 3000 hectare natuur- herstel, dan heb je alle ruimte om de vaargeul aan te passen. Elke ingreep die nu wordt ge daan is significant, omdat de Westerschelde in slechte staat van instandhouding is. Van el ke ingreep zullen we dus iets vinden. Dat los je op door de staat van instandhouding op een heel hoog niveau te brengen. Dan maakt het niet zo veel uit dat je de Westerschelde nog eens verdiept. We willen met anderen die nieuwe natuurgebieden zo inrichten dat Zee land er nog mooier van wordt." Is het in het kader van de goede lieve vrede dan ook niet betervm het bezwaar tegen de strekdam men te laten varen? CH: „De Hedwigepolder is de helft, de andere helft moet ook worden gerealiseerd. Niet door middel van strekdammen. Als wij er niet tegen in gaan, wordt de natuurherstel-opgave als vol tooid beschouwd. Dat kan niet." Het adviesorgaan van de Raad van State gaf u on langs gelijk. HD: „Dat heeft in elk geval geconcludeerd dat de strekdammen niet gaan bijdragen aan natuur- herstel. Het is afwachten wat de rechter beslist." Wat er mis is, zie je alleen vanuit de lucht door Jeffrey Kutterink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 40