I Doorbraak in gedachtentechniek IN HET NIEUWS 3 1' Aangifte wegens loslaten 2.000 ballonnen Spermabanken rommelden met informatie Philips en Accenture ontwikkelden een hoofdband waarmee ALS-patiënten via een gedachte apparaten kunnen bedienen. REIMS - De milieuberschermings- organisatie Robin Hood heeft gis teren aangifte gedaan tegen de ge meente Reims wegens het ille gaal storten van afval Reims. In de Franse stad werden zondag 2.000 ballonnen in de nationale kleuren blauw, wit en rood losge laten tijdens een herdenking van het begin van de Eerste Wereld oorlog. Volgens Robin Hood is dat schadelijk voor het milieu. „Het te pas en te onpas loslaten van ballonnen zorgt voor overlast en vormt een gevaar voor milieu en biodiversiteit", aldus Robin Hood. „Delen van ballonnen zijn teruggevonden in de maag van vo gels, zeezoogdieren, zeeschildpad den en vissen. Dat is echt gif voor hen." Het is de eerste keer dat de milieu beschermingsorganisatie aangifte doet wegens het loslaten van de ballonnen. De organisatie hecht geen geloof aan de toezegging van de producent dat de ballon nen in de natuur snel worden af gebroken, aldus de krant Libéra- tion. eerden - de officiële herdenking aanvangt, is de Place Saint Lam bert het domein van re-enact- mentgroepen. Zij spelen geen Grande Guerre na, maar koken ge zamenlijk in hun Duitse en Bel gische uniformen iets wat veel weg heeft van rats, kuch en bo nen. Even verderop geven groe pen een presentatie van dansen die rond 1914 populair waren in België. Het hele weekeinde heeft Luik in het teken gestaan van de herden king van het uitbreken van de Grote Oorlog. Vaudeville, dansen, theatervoorstellingen. Vrolijke mensen alom. Zo moet het ook ge weest zijn in de nadagen van de Belle Epoque, de optimistische tijd voor de Eerste Wereldoorlog toen nauwelijks iemand geloofde dat er een oorlog zou komen. In hun toespraken benadrukken Filip, Hollande, Gauck en prins William allen het belang van de Europese samenwerking. Dank- Onze grootouders droomden van een vreedzaam Europa, voor ons is het werkelijkheid baar is Gauck dat hij hier mag speechen. Want zo vanzelfspre kend is dat nu ook weer niet voor een representant van een land dat het 'kleine, dappere België' twee keer achter elkaar binnenviel. De Franse president Hollande wijst op de gevaren van opko mend nationalisme en separatis me, ontwikkelingen die zozeer bijdroegen aan het ontstaan van de Grote Oorlog. Moet je, zo vraagt hij retorisch, neutraal blij ven als een burgervliegtuig boven Oekraïne uit de lucht wordt ge schoten? Nee, dan moet je hande len. De Belgische koning Filip stond stil bij het verschil tussen Europa toen en nu: „Een vreedzaam Euro pa, een verenigd Europa, een de mocratisch Europa. Onze grootou ders hebben ervan gedroomd, voor ons is het werkelijkheid. La ten we het koesteren en het blij ven verbeteren." Na de toespraken werd door de vorst een krans gelegd. De krans bestond uit bloemen die er door de eregasten in waren gestoken. De plechtigheid werd afgesloten met het blazen van de Last Post, een eerbetoon aan gesneuvelden. Daarna liet een meisje een witte ballon op als teken van vrede en verzoening, gevolgd door duizen den andere ballonnen. Ten slotte speelden muziekkorpsen van de Belgische en Duitse strijdkrach ten gezamenlijk het Europese volkslied Ode an die Freude en de' nationale hymne van België. Persoonsgegevens (zoals oplei ding, kleur ogen) van donoren zijn vervalst. Ook beloftes dat voor een volgend kind het zaad van dezelf de donor zou worden gebruikt, blijken niet altijd ingelost. Dit is aan het licht gekomen door mat ches bij een speciale DNA-data- bank in het Canisius Wilhelmina Ziekenhuis in Nijmegen. Deze is opgezet in samenwerking met Fi om, een federatie die zich bezig houdt met afstammingsrecht. Tot 1 juni 2004 zijn in Nederland zo'n 40.000 kinderen verwekt met hulp van anonieme zaaddonoren. Omdat deze kinderen moeilijk iets te weten komen over hun afstam ming, is de DNA-databank opge richt. Daar hebben zich tot nu 660 personen gemeld, hoofdzakelijk donorkinderen en een kwart dono ren. Dit heeft geleid tot 67 mat ches tussen donoren en hun do norkinderen en tussen donorkin deren onderling. Bij 34 personen is gecheckt of zij inderdaad volle broer of zus zijn. In 24 gevallen bleek echter dat de zaaddonor niet dezelfde is geweest, ofschoon dit de moeder wel was toegezegd. Dik wijls hadden de verwanten zelf al twijfel, zegt woordvoerster Els jan- se van Fiom. Ook leert de DNA-da tabank dat er is gerommeld met in formatie over donoren in zoge noemde donorpaspoorten. „Dan had de vrouw bijvoorbeeld ge vraagd om een universitair ge schoolde donor met bruine ogen, maar werd bij de match duidelijk dat de donor een heel ander pro fiel heeft", aldus Janse. EINDHOVEN - Denk dat de televisie aan moet en prompt gaat het toe stel ook aan. Van Nederland 1 naar RTL4 schakelen? Denk er aan en het gebeurt. Het licht in de kamer aan of uit? Geef een ge- dachtencommando en het lukt. Dit lijkt sciencefiction, maar dank zij adviesbureau Accenture en Phi lips is het de realiteit. Samen hebben ze een systeem ontwikkeld waarmee mensen via hersencommando's, maar ook met hun ogen of met spraak, appa raten kunnen bedienen. Ook hulp inroepen van een medische hulp post is zo mogelijk. Het systeem is in de eerste plaats bedoeld voor mensen die lijden aan de ernstige spierziekte ALS. Zij kunnen vaak in korte tijd fy siek helemaal niets meer, terwijl ze hun geestelijke vermogens vol ledig behouden. Ze zijn overgele verd aan de hulp van anderen, ook voor eenvoudige handelingen als het bedienen van de tv of de verlichting in de kamer. Met de vinding van Accenture en Philips kunnen ze dat zelf. Het systeem bestaat uit een elek tronische hoofdband, waarmee het denkcommando vastgelegd wordt en doorgegeven wordt aan een tablet. Op dat apparaat staat een app, die het commando op pikt en via wifi doorseint naar de tv, de verlichting of naar een me disch alarmsysteem. De kracht van deze vinding zit in de speciale software. Die vormt de schakel tussen het denk-, oog- of spraakcommando en het appa raat. Er is nog geen kant-en-klaar product beschikbaar. „Waar dit toe leidt, weten we nog niet", zegt zegt Juwel Cecilia van Phi lips. „Dit is een idee, een begin." Op dit moment werkt het al wel met enkele Philips-producten. Ap paratuur die in de gezondheids zorg wordt gebruikt moet uitput tend gekeurd worden voordat die gebruikt mag worden. Philips en Accenture werken vaker samen aan uitvindingen. Samen ontwik kelden ze een methode waarin Google Glass (een bril met came ra en zoekmachine) gebruikt kan worden bij operaties. De Stichting ALS is enthousiast over de vinding. De patiëntenver eniging heeft een proef bijge woond en bevestigt dat het werkt. herdenken samen Filip, koning België door Wilma de Cort DEN BOSCH - Spermabanken of vruchtbaarheidsklinieken hebben het in de jaren '80 en '90 niet zo nauw genomen met de wensen van vrouwen die zwanger wilden worden. Dan had de vrouw ge vraagd om een universi tair geschoolde donor met bruine ogen, maar werd bij de match duide lijk dat de donor een heel ander profiel heeft Else Janse, Fiom door Henk van Weert Een hoofdband legt denk- commando's vast, geeft die door aan een tablet, die bij voorbeeld het licht aandoet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3