Pijnpatiënt kan nu ook naar Zorgboulevaart Risico op natuurbrand groter dan verwacht in gebied Duinpolder Festijn richt aandacht op kindermishandeling DANCEFESTIVAL 24 SCHOUWEN-DUIVELAND Fonteinen en watervallen spuiten anderhalf miljoen liter water per uur over dj-podium met danseressen. Van Seventer, als arts verbonden aan het Erasmus Medisch Cen trum in Rotterdam, was in 1976 medeoprichter van de Nederland se Vereniging ter Bestudering van Pijn en stond aan de wieg van de eerste Nederlandse pijnpoli. De Victoriakliniek in Zierikzee haal de de pijnarts in augustus 2012 naar Zeeland. Ook met pijnartsen en specialisten van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis wordt sa mengewerkt. Pijn is het symptoom, maar de oorzaak is dat er zenuwen onder druk staan, verklaart Van Seven ter. Naast de pijn kunnen verlam mingsverschijnselen en krachtver- lies optreden. In de pijnpoli worden patiënten als de zeventigjarige Michiei Bruij ning uit Goes geholpen, die in een rolstoel de spreekkamer bin nenkomt. Van Seventer om schrijft hem als een karakteristie ke pijnpatiënt: lange voorgeschie denis, al een hele reeks ingrepen en specialisten achter de rug, veel medicatie tegen de pijn, en een le ven dat in het teken staat van het gevecht met de pijn. Vaak komt de pijnpoli pas aan het eind van een lang medisch voortraject in beeld. Voor Bruijning begon het nu zo'n vijftien jaar geleden met kniepro blemen. Pas na twee jaar bleek dat de pijn uit de rug kwam. In middels heeft Bruijning vier gro te operaties aan zijn rug gehad. Buitenshuis kan de Goesenaar zich alleen in een rolstoel of aan gepaste voertuigen voortbewe gen; binnen lukt dat nog met krukken. „De operaties waren nut tig en nodig, maar ik heb er wel weer een soort zenuwpijn aan overgehouden. Soms gaat die over, soms niet." Bruijning heeft nu 24 uur per dag pijn, variërend van pijnaanvallen tot een branderig gevoel. „Pijn be perkt je enorm. Je komt geïso leerd te staan", zegt Bruijning. Typerend voor de werkwijze bij de pijnpoli is snelheid: bij de diag nose en bij het inzetten van een behandeling. „Meneer kan van avond al bij het ADRZ foto's van zijn rug en een mri-scan laten ma ken", legt Van Seventer uit. „Don derdag is hij terug bij de neuro loog om op basis van de uitkom sten te bepalen wat er moet ge beuren." Tijdens het gesprek heeft Van Se venter zijn patiënt een realistisch beeld geschetst van wat haalbaar is. „Pijnvrij kan niet, maar nu ne men de klachten toe. Méér medi cijnen kan hij niet krijgen, want hij krijgt nu al zware pijnstillers." SCHARENDIJKE - Met Roger Sanchez heeft Beachboom 2014 al een top-dj in huis, maar ook qua podiumbouw sluit het Schouwse dancefeest dit jaar aan bij de we reldtop. „Met twaalf meter hoogte en vijf tig meter breedte, is ons podium groter dan dat van Concert at Sea", gniffelt technisch direc teur Martijn Stout van Beach boom. Dat podium bestaat uit meerdere tableau's. Op sommige kan het publiek dansen, op de an dere staan extravagant geklede danseressen. 'When water falls', is dit jaar het thema en dat gaat het publiek merken. Hoewel strak ker vormgegeven, doet het po dium denken aan de Hollywood- decors uit de jaren vijftig, waarin zwemster Esther Williams man nenharten op hol bracht. Stout: „We zijn de laatste tijd lekker be zig geweest met water en pom pen. We hebben nu twee zoutwa terbassins en één back-up met zoet water. Vanuit die bassins pompen we per uur 1500 kubieke meter water over het podium." Ook al wordt het zaterdag 35 gra den; het publiek blijft droog. Stout: „We hebben wel eens over wogen een zwembad te bouwen, maar dat hebben we om veilig heidsredenen niet gedaan." Stout lepelt de technische details probleemloos op, al moet hij er soms even voor op zijn laptop kij ken: „Aan geluid 102 kilowatt en aan licht 170 kilowatt." „Deson danks blijft het een relaxed feest je," vult communicatiechef Jeroen van 't Leven aan. „Er zit een op bouw in. Van zo'n 96 decibel aan het begin tot 102 aan het eind." Stout: „Anderhalve kilometer hek werk en 75.000 kilo ballast aan het podium om de boel onder alle omstandigheden op z'n plek te houden. Wil je nog meer weten?" Stout en horeca-ondernemer Jeroen Botty namen Beachboom vier jaar geleden over van initia tiefnemers Joop Alphenaar en Pat Brondgeest. Ze hebben het strand feest professioneler en financieel gezond gemaakt. Hoe gezond, wil Botty niet vertellen: „Maar in die vier jaar zijn we verdrievoudigd in kosten en in omzet." DOOR DE 5000-GRENS Tot die conclusie komt het dage lijks gemeentebestuur op basis van onderzoek naar de risico's op Schouwen-Duiveland en aanvul lend onderzoek naar de kans op brandgevaar in de Duinpolder. De gemeente wil de bewoners donderdagavond rechtstreeks in formeren over de uitkomsten van het onderzoek. Dit om te voorko men dat betrokkenen de informa tie over het onderzoek op een an dere wijze te horen zouden krij gen. Tijdens die bijeenkomst wordt ook uitgelegd welke rol de betrokkenen zelf kunnen vervul len in het voorkomen van een na tuurbrand. Uit de onderzoeken blijkt namelijk dat 90 procent van de natuurbranden wordt veroor zaakt door menselijk handelen. In de Duinpolder staan nog ruim 40 caravans als gevolg van over eenkomsten die eind jaren vijftig in de vorige eeuw al werden geslo ten. De gemeente wil die cara vans weg hebben uit het duinge bied en nam eerder dit jaar het be- sluit een uitsterfconstructie toe te passen. Dat houdt in dat de huidi ge eigenaren er mogen blijven zit ten tot ze verkopen of sterven. Daarna moet de caravan weg. De betrokken eigenaren vechten dit besluit aan via de Raad van State die daar binnenkort een uit spraak over zal doen. Volgens het dagelijks gemeentebestuur staat deze bezwaarprocedure rondom het bestemmingsplan geheel los van de informatiebijeenkomst donderdagavond. „Daarin staat het voornemen van de gemeente centraal om het risico op een na tuurbrand in de Duinpolder aan te pakken", aldus het college. Initiatiefneemster Jet van Gent uit Serooskerke wil kinderen op deze dag onthalen op activiteiten, zoals een open podium waarop zij hun kunsten kunnen verto nen: playback, zang, dans, een bal hoog houden. Ook staat er een springkussen opgesteld en kun nen kinderen zich laten schmin ken, een airbrush tattoo laten zet ten of loombandjes maken. Daarnaast wil Van Gent zich met haar stichting inzetten voor mis bruikte, mishandelde of anders in de knel geraakte kinderen. Zij ruimt op het Evenemententerrein aan de Hogezoom plaats in voor stands van organisaties die zich om het lot van deze kinderen be kommeren. Dat zijn Jongerentask- force Kindermishandeling en Ba ca (Bikers Against Child Abuse). „We hopen dat door de laagdrem pelige opzet het probleem van kin dermishandeling makkelijker be spreekbaar wordt. Ook willen we geld inzamelen om mishandelde kinderen een vakantie op dit ei land te kunnen aanbieden", zegt Van Gent. Het festijn duurt van 10.00 tot 19.00 uur. Beachboom in decor glorietijd1 Hollywood i Pijnpatiënt Michiei Bruijning en zijn vrouw Margot bespreken de mogelijk heden voor behandeling, foto Lex de Meester door Ondine van der Vleuten VLISSINGEN - Pijnpatiënten kunnen sinds gisteren ook terecht op de Zorgboulevaart van Zeelandcare in Vlissingen. De pijnpoli wordt daar bemand door de gerenommeerde pijnarts Rob van Seventer en zijn multidisciplinaire team. door Ton van den Nouweland Beachboom verwacht dit jaar meer dan 5000 bezoekers. Het dancefeest op het (kunstma tig aangelegde) strand aan de Brouwersdam begint om 16.00 uur en duurt tot 01.00 uur. De dresscode is dit jaar aquablue. Tijdens het ondergaan van de zon in de zee draait de New Yorkse dj Roger Sanchez. Vato Gonzalez en MC Tjen sluiten het dancefeest af. Morriz uit Zierikzee won de dj-con- test en mag Beachboom openen. Entree 40 euro, VIB-deck: 80 euro. Vier vrouwen vullen honderden rugtasjes met popcorn, vruchtensap en een bekertje van K3: de Kidsboom Combi-kit. door Ali Pankow NIEUW-HAAMSTEDE - Een natuur- brand, met name in het gebied Duinpolder ten zuidwesten van Nieuw-Haamstede, is beslist niet ondenkbaar. RENESSE - Het eerste festijn van de Stichting 'Voor de lach van een kind', vrijdag in Renesse, dient twee doelen. t -|-w

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38