KNVB mikt dit seizoen op wereldprimeur I B I Leenhouts redt het niet I I eredivisie Kittel weer de sterkste 28 SPORT NEDERLANDSE ARBITERS Ook het scheidsrechtersgilde stoomt zich klaar voor een nieuw voetbalseizoen. =p De introductie van de vijfde en zesde official vormde vorig jaar het eerste onderdeel van het tra ject van twee jaar. Later deed doel lijnbewaking haar intrede in enke le stadions. Voor deze extra mid delen hoefde geen aparte goedkeu ring van hogerhand te worden verkregen. Waar de Europese voet balbond Uefa het nut van assisten ten op de achterlijn aanmoedigt, ondersteunt de wereldvoetbal bond Fifa het gebruik van een elektronisch oog op de doellijn. Voor het testen in de praktijk met een videoreferee werd geen fiat verleend. De proef met de doel lijnbewaking bood indirect wel de mogelijkheid om 'offline' te ex perimenteren. Bij het verkozen systeem HawkEye hoorde een op namebus waarin het projectteam de livebeelden van de zendge machtigde kreeg doorgespeeld op de monitoren. Daarbij kon ge bruik worden gemaakt van de vas te camera's van HawkEye zelf. Op deze wijze werd afgelopen sei zoen bij 24 wedstrijden meegeke- ken om een goed beeld te kunnen vormen van de mogelijkheden van de techniek. Eén van de be langrijkste opdrachten vormde het wegnemen van de grootste be zwaren van de Fifa. De inbreng moest van cruciaal belang zijn en de snelheid van het spel mocht niet in gevaar komen. Daarbij mocht de autoriteit van de arbiter niet in het gedrang komen. Het schaven aan een ideale opzet verliep voorspoedig, getuige de reacties van de Fifa. De wereld voetbalbond, nieuwsgierig gewor den, stuurde af en toe mensen langs om poolshoogte te nemen. De reacties waren niet afwijzend. Meeturend op de schermen zagen ze potentie in van de videorefe ree. Ook de bonden van Duits land en de Verenigde Staten toon den na verloop van tijd interesse. Waar deze landen hun 'hands-on' medewerking nog moeten toezeg gen, stak de Fifa wel een helpen de hand toe. Samen met de KN VB schrijft die mee aan een onder zoeksplan, dat volgende maand wordt aangeboden aan de Interna tional Football Association Board (IFAB). Dit orgaan, dat over de spelregels in het voetbal gaat, neemt in oktober tijdens een half jaarlijkse vergadering een beslis sing over het voorstel. De inmenging van Fifa geeft de KNVB een goede kans. De wereld voetbalbond heeft namelijk zit ting in het bestuur van de IFAB, naast afgevaardigden van de bon den van Noord-Ierland, Schot land, Wales en Engeland. De Ue fa, groot tegenstander van techno logische hulpmiddelen, heeft geen stemrecht. Mocht de IFAB groen licht geven, dan komt de vi deoscheidsrechter voor het eerst in actie tijdens duels van de belof tecompetitie. Bij een positief resultaat moet de proef een vervolg krijgen in de halve eindstrijd en de finale van het bekertoernooi. De inmenging van de videoreferee wordt in de pilot beperkt tot situaties van (on gezien) ernstig gemeen spel en scoringskansen. Trainers krijgen per helft één 'challenge' om de beeldarbiter te raadplegen. Door kleinschalig te beginnen wil de KNVB voorkomen zichzelf onno dig in te vingers te snijden. De proef met doellijntechnologie blijft dit seizoen ook in gebruik. Tot de winterstop hangt het sys teem in de Arena, erna in De Kuip. De vijfde en zesde official maken hun opwachting in alle be kerduels en de play-offs. ENSCHEDE - Terwijl de rest van zijn familie op een all-inclusive re sort aan het zwembad ligt, knoopt vader Eric zijn hardloop schoenen dicht. Hij gaat nog maar eens een rondje joggen op het complex. Twee keer per dag werkt scheidsrechter Eric Braamhaar (47) zich in het zweet, deze zo mer in Turkije. Het doel van die inspanningen? Fit worden voor het nieuwe voetbalseizoen. „Voor mij begint de voorberei ding altijd op vakantie", vertelt de leidsman uit Enter. „Dat vind ik een goed moment. Mijn vrouw zoekt de accommodatie uit, ik heb maar één eis: er moet een fit nesszaaltje zijn." Een paar hon derd kilometer verderop ligt op datzelfde moment Bas Nijhuis aan een hagelwit strand op Cy prus. Hij peinst er niet over om zijn strandbedje te verlaten. „Voor mij geldt: vakantie is vakan tie", aldus de scheidsrechter uit Enschede. Wie van de twee het meest ver standig is geweest? Zeg het maar. Feit is dat zowel Nijhuis als Braamhaar komend weekeinde topfit aan de start hoopt te staan, als de eredivisie aan een nieuw hoofdstuk begint. Datzelfde geldt overigens voor WK-ganger Björn Kuipers. Hij was zelfs afgelopen week nog op vakantie in Sicilië en floot de hele voorbereiding geen enkel vriendschappelijk duel. „Maar ik ben topfit. Zie het WK maar als mijn oefenduels", rea geert de Oldenzaler gevat. Hoe verschillend de arbiters ook toewerkten naar de seizoensstart, er zijn wel degelijk overeenkom- KUIPERS: 'GEWOON WEER DE TOP HALEN' sten te vinden. Een voorberei dingstraject van een toparbiter telt in principe drie onderdelen. De eerste is het trainingsprogram ma, om een topconditie op te bou wen. Die is nodig omdat arbiters tot liefst zeventien kilometer per wedstrijd afleggen, meer dan een voetballer ooit zal lopen in negen tig minuten. „Een speler kan nog wel eens een aanval overslaan, wij niet", legt Nijhuis uit. De KNVB helpt de arbiters daarbij, door een trainingsschema en coaches aan te bieden. Maar het is geen ver plichting om daar gebruik van te maken. Als tweede aspect fluit vrijwel ie dere scheidsrechter een aantal oe fenduels. Ook hier bepalen de ar biters zelf wanneer en hoe vaak ze dat doen. De bond regelt ver volgens de rest. Amateurclubs die een scheids zoeken voor een wed strijd tegen een profclub, nemen zelf contact op. Tegen een vergoe ding zijn Braamhaar en co dan in te huren. Saillant detail: een aan tal profclubs stelt de komst van een eredivisiescheidsrechter zelfs als harde eis wanneer ze op be zoek gaan bij amateurs. „Anders zijn ze bang dat het uit de hand loopt", weet Braamhaar. De oefenduels zijn voor de arbi ters vooral belangrijk om het ge voel weer terug te krijgen. Want fitheid is te trainen, het 'momen tum' om in een fractie van een se conde de juiste beslissing te ne men is dat niet. Zo floot Braam haar tijdens de voorbereiding Her- acles-De Graafschap. Hij merkte tot zijn eigen schrik dat de absolu te scherpte er nog niet was. „Ik ging mee in het niveau van de wedstrijd. En dat was in dit geval niet positief. Dat mag eigenlijk niet gebeuren, maar ik realiseerde het me wel. Zo kweek je weer scherpte om negentig minuten Niet veel later volgden de Neder lander Sipke Ernst en de Pool Kra- senkov het goede voorbeeld van de jonge Zweed. Veel ogen waren gericht op de partij van Koen Leenhouts, de enige Zeeuw die de eerste drie ronden ongeschon den was doorgekomen, tegen de Oekraïner Sergey Fedoréhuk. De Zeeuws-Vlaming hield lang stand, maar moest na veertig zet ten opgeven tegen de nummer twee van de plaatsingslijst. Opvallend was de remise van de door Geert Langendorff ZEIST - De kracht van de eredivisie mag bij de KNVB tot zorg leiden, met een beetje geluk haalt de va derlandse competitie komend sei zoen het wereldnieuws. Als de bond toestemming krijgt, doet de videoscheidsrechter voor de winter stop zijn intrede op de Nederland se velden. De noviteit komt voort uit het project Arbitrage 2.0, waar bij de modernisering van voetbal wedstrijden centraal staat. De KNVB hoopt dit najaar toestemming te krijgen voor een proef met videoar bitrage. Zolang de scheids maar fit en fris is door Joost Dijkgraaf Naam: Björn Kuipers Leeftijd: 41 Woonplaats: Oldenzaal Persoonlijke doelstelling: „Ge woon weer de top halen, hoewel dat een beetje fout klinkt. Maar we willen weer presteren zoals we de afgelopen jaren gedaan heb ben. In Europees verband heb ik met de Europa League-, Cham pions League- en Supercup-finale inmiddels alles bereikt, maar dat wil niet zeggen dat ik minder ge motiveerd ben. Zodra ik dat voel, stop ik ermee. Ondanks dat het WK afgelopen zomer de climax was van een fase in mijn loopbaan hoef ik me niet op te laden. Ik heb echt al weer veel zin in de eredivi sie." door Koen de Vries VLISSINGEN - De Zweedse schaker Daniël Semcesen is de laatste tijd in vorm. Hij werd vorige week ver rassend kampioen van zijn land en was gisteren de eerste speler die zich met vier uit vier aan kop van het klassement van het HZ-Schaak- toernooi vestigde. Semcesen reken de in 33 zetten af met de Indiër Sa- ravanan. Chinees Xiangzhi Bu. Na drie snelle winstpartijen moest de nummer één van de plaatsings lijst, nota bene spelend met wit, genoegen nemen met remise te gen de Indiër Prasanna. Belangrijkste uitslagen. Bu (Chn)-Prasarina (Ind) remise, Leen houts (Ned)-Fedorchuk (Oek) 0-1, Krasenkov(Pol)-Hopman (Ned) 1-0, Taddei (Fra)-Ernst (Ned) 0-1, Hausrath (Dui)-Ten Hertog (Ned) 1-0, Mark Timmermans (Ned)-Venkatesh (Ind) remise, Semcesen (Zwe)-Saravanan (Ind) 1-0, Senders (Ned)-Geirnaert (Bel) remise, Van Den Doel (Ned)- Beeke (Ned) 1-0, Romanishin (Oek)-Michalczak (Dui) 1-0. Stand aan kop. 4 punten onder meer Semcesen, Ernst, Krasenkow, Fe- dorchuk en Hausrath. 3,5 punten onder meer Senders, Zelbel, Bu, Prasana, Romanishin, Van den Doel, Mark Timmermans, Venkatesh. 3,0 punten onder meer Geirnaert, Pi- ceu (Bel), Taddei, Saravanan, Hopman, Leenhouts, Ten Hertog. tcM/wr SMimono ROOSENDAAL - Marcel Kittel heeft gisteravond de 35e Draai van de Kaai op zijn naam gebracht. De Duitse sprinter bleef in het profcriterium van Roosen daal buiten bereik van de Noor Alexander Kristoff. De Nederlander Lars Boom, winnaar van de vijfde Touretappe op de Noord-Franse keien, finishte als derde vóór Mathieu van der Poel en Koen de Kort foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28