Tn Pare du Marquenterre loop je op ooghoogte langs vogelnesten' ZEELAND 27 x. ï0t^mÊ&^§. - Het moet een toeristische attractie worden. Een natuurgebied waar je doorheen kunt struinen, veel ziet en ook veel mag. Met een kaart en apps ga je op zoek naar alles wat groeit, bloeit en broedt. Het voorbeeld: Pare du Marquenter re in Frankrijk. In het Waddengebied werkt de Vogelbescherming al aan verschillende van dit soort projecten. En als het aan haar ligt straks ook op Zuid-Beveland. Polderpracht is er zo één. Een ambitieus pro ject op Terschelling waar de Postcodeloterij 2,5 miljoen euro in stopt. Daarmee kan 40 pro cent van de Terschellingerpolder worden om getoverd tot natuurgebied. Niet alleen aantrek kelijk voor weidevogels, maar óók voor boe ren, toeristen en ondernemers. Nu is het nog een dode hoek. Ondernemers stappen er dan ook met volle overtuiging in. Ze zijn ervan overtuigd dat er meer levendig heid gaat komen. „Stempels als 'biologisch' en 'natuurvriendelijk eiland' versterken het 'merk Terschelling' en trekken meer bezoe kers", vertelt Chris-Jan van der Heijden van Vogelbescherming Nederland. „Met als gevolg dat allerlei partijen aanhaken en het natuur- herstel als positief wordt ervaren." In Zeeland heeft natuurherstel een negatieve lading. Noem het woord Hedwigepolder en ie dereen verzucht: nee, niet weer. Eén ding heeft die discussie geleerd, vindt de Vogelbe scherming: zo moet het nooit meer. In andere delen van Nederland zijn ondertussen duizen den hectaren ontpolderd. „Daar zijn mensen juist enthousiast over de natuur die ze in 'hun achtertuin' hebben gekregen", aldus Van der Heijden. „Dat komt omdat mensen meer hij de plannen zijn betrokken." Ook al vaart de Vogelbescherming een andere koers, aan één ding houdt ze vast: de aanleg van 600 hectare nieuwe natuur in de Wester- schelde. Alleen dan wordt een begin gemaakt met het herstel van de natuur is haar overtui ging. Als de Raad van State de natuurbescher mingsorganisatie gelijk geeft in haar bezwaar tegen het strekdammenplan bij Baalhoek en Knuitershoek, dan dreigen meer polders in Zuid-Beveland en Zeeuws-Vlaanderen onder water te gaan. Dat mag niet eenzelfde drama worden als in de Hedwigepolder, vindt de Vo gelbescherming. Daarom wil ze van de nog te ontpolderen gebieden iets bijzonders maken. Net als bij Polderpracht op Terschelling. Ze zoekt samenwerking met alle mogelijke be trokkenen: van boeren en inwoners tot aan re- creatiebed rijven en de haven van Antwerpen. Het nieuwe natuurgebied moet een toeris tische trekpleister worden en een impuls ge ven aan de Zeeuwse economie. Een vastom lijnd plan is er nog niet. Want dat moet juist met betrokkenen worden uitgedacht. De nieuwe lijn van de Vogelbescherming is in het Waddengebied al ingezet. Daar legt ze met allerlei partners nieuwe vogelgebieden aan. De miljoenen die het kost komen uit het Waddenfonds en van de Postcodeloterij. De Zeeuwse delta biedt prachtige mogelijkhe den, vindt Van der Heijden. „We hebben een mooi gebied dat we als voorbeeld kunnen ge bruiken: Pare du Marquenterre in Frankrijk. De monding van de Somme was tot voor 20 jaar geleden een achterstandsgebied waar nie mand naar toe ging. Daarna is dat gebied ont wikkeld. Er kwamen wandelpaden, kijkscher- men en informatieborden. Nu komen er veel toeristen en staan de campings vol. Het aantal bezoekers is verhonderdvoudigd." In tegenstelling tot veel natuurparken, wor den het geen gebieden waar je door de gebods borden het bos niet meer ziet. „In Pare du Marquenterre loop je soms op oog hoogte langs vogelnesten. De vogels zijn er in middels aan gewend. Als ze maar weten dat ze niet verstoord worden, dan kun je best ver gaan. De ontwikkeling heeft het hele gebied een impuls gegeven. Dat zie ik in Zeeland net zo gebeuren." De inrichting zal een smak geld kosten. Een groot deel wil de Vogelbescherming uit Brus sel 'halen'. Speciaal voor het herstel van eco systemen stelt de Europese Commissie geld beschikbaar via het zogenoemde Life-program- ma. In die pot zit tot en met 2020 3,4 miljard euro. Om te voorkomen dat het plan strandt, is de Vogelbescherming er van doordrongen dat uit leg hard nodig is. Van der Heijden: „Wat er mis is met de Westerschelde kun je vanaf de kant niet zien." Het zal'geen gemakkelijke opgave worden. Het Zeeuws Landschap heeft eerder tien mil joen euro gekregen voor de ontwikkeling van een kustlaboratorium. Maar hoe ze het project ook uitleggen, geen gemeente in Zeeland wil het binnen haar grenzen hebben. Van der Heij den: „We moeten het in goed overleg doen. En ook slim. In de Ooijpolder bijvoorbeeld mochten steenfabrieken de klei afgraven als ze daarna aan de natuur werden teruggege ven. Daarmee werd werk mét werk gemaakt. Naar dat soort oplossingen moet je zoeken. Ze zijn er zeker. Ook in Zeeland." De Vogelbescherming zoekt ondertussen een ambassadeur. Iemand die straks namens de ge zamenlijke partijen verbindingen kan leggen, die een visie heeft en mensen enthousiast kan maken. DINSDAG 5 AUGUSTUS 2014 •>4^. -.«v *"v t» Containerschip op de Westerschel- de ter hoogte van het Verdronken- land van Seaftinghe. foto Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 27